Česko je nejoblíbenější destinací pro outsourcing IT služeb mezi zeměmi střední a východní Evropy

27. 9. 2018. (redaktor: František Doupal, zdroj: Adecco Group)
V tuzemsku pracuje přes 75 000 zaměstnanců v odvětví IT pro více než 200 zahraničních firem převážně z Evropy, Afriky a Blízkého východu. IT služby v Česku nejčastěji outsourcují průmyslové firmy a nejvíce poptávanými zaměstnanci jsou programátoři. Možnosti dalšího růstu však omezuje nedostatek pracovních sil a rostoucí mzdové náklady.

„Mezi státy střední a východní Evropy jsou Česká republika společně s Polskem nejvyspělejšími a nejoblíbenějšími destinacemi pro outsourcing v oblasti IT. Zahraniční firmy si u nás cení především vyspělosti právního systému, politické stability, infrastruktury, vzdělávacího systému a datové bezpečnosti,“ uvedl Ondřej Wysoglad, ředitel personální agentury Adecco ČR a SK, a dodal, že pozitivně je rovněž hodnocena jazyková vybavenost absolventů vysokých škol, kdy angličtinu ovládá 85 % z nich.

Nejčastěji se u nás outsourcují služby datových center, tvorba a údržba firemních počítačových sítí a správa uživatelských IT produktů. Nejvýznamnějším zadavatelem jsou firmy z oblasti průmyslu s podílem zakázek 20 %, mediální a komunikační firmy s 18 % a stejný podíl zakázek přichází také od společností z odvětví bankovnictví.

Studie dále analyzovala poptávku po konkrétních IT profesích. Nejžádanější jsou v zemích střední a východní Evropy programátoři, kteří na trhu práce představují 26 % všech IT expertů. Dále jsou velmi poptávaní pracovníci technické podpory, kteří tvoří 13 % IT pracovního trhu, a projektoví manažeři, kteří představují 12 % IT odborníků. Poptávka po bezpečnostních expertech, i přes narůstající množství potíží souvisejících s únikem dat, není nijak zvýšená, jejich profese tvoří jedno procento pracovního trhu.

Předpokládaný růst trhu outsourcovaných IT služeb v České republice do roku 2021 je 3,7 % ročně. V porovnání s okolními státy jde o relativně nízké číslo, například v Bulharsku a Rumunsku se očekává růst ve výši 13,7 % ročně. „Ačkoliv má Česko oproti dalším státům střední a východní Evropy lepší výchozí podmínky, tuzemský trh je již téměř nasycený. Další rozvoj tradičních IT center, jako jsou Praha a Brno, brzdí nedostatek pracovních sil a rychle se zvyšující mzdové náklady. Významný potenciál k dalšímu růstu má ale stále ještě Ostrava,“ uzavřel ředitel Adecco ČR a SK.

Údaje vyplývají ze studie personální agentury Adecco Group v zemích střední a východní Evropy, která zkoumá postup čtvrté průmyslové revoluce.

Podobné články

Nahradí AI chybějící IT profesionály?

3. 6. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: ABBBA Consulting)
Český IT trh čelí jednomu z největších problémů posledních let – dlouhodobému nedostatku kvalifikovaných specialistů. Přestože v roce 2022 bylo v IT službách v Česku zaměstnáno okolo 136 tisíc osob, což představuje 70 % všech pracovníků v tomto odvětví, firmy zoufale hledají nové talenty. A právě v tomto bodě přichází na scénu umělá inteligence. Čtěte více

České IT v číslech: roste počet žen, dominují třicátníci a vysoká škola není nutnost

2. 5. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: Smitio)
Společnost smitio provedla během dubna rozsáhlý průzkum, jehož cílem bylo zmapovat podobu informačních technologií v Česku. Z výsledků dotazníkového šetření, kterého se účastnilo 453 respondentů, například vyplývá, že do světa jedniček a nul míří stále více žen, že vysokoškolské vzdělání není podmínkou úspěchu nebo že prací v IT se živí převážně mileniálové. Čtěte více

Novela zákoníku práce: jaké změny zahýbou světem informačních technologií?

2. 1. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: Smitio)
Nová úprava zákoníku práce přináší od roku 2025 několik zásadních inovací, které se promítnou do každodenní praxe firem, zaměstnanců i podnikatelů. Řada změn výrazně zasáhne i sektor informačních technologií. Čtěte více

Tržby v ICT sektoru loni přesáhly bilion korun

6. 12. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: ČSU)
Počet ICT specialistů se v Česku za posledních deset let zdvojnásobil, podíl žen mezi nimi však stále patří k nejnižším z členských států Evropské unie. Ve vztahu k HDP u nás byly v roce 2023 investice do ICT výrazně nad průměrem zemí EU a výdaje firem na výzkum a vývoj v této oblasti rychle rostou. Čtěte více