Češi rozesílají prostřednictvím datových schránek rekordní objemy zpráv

13. 11. 2020. (redaktor: František Doupal, zdroj: Software602)
Vládní opatření proti šíření koronaviru vedla k výraznému růstu počtu odeslaných datových zpráv, jejichž prostřednictvím mohou uživatelé datových schránek komunikovat s úřady, aniž by je museli osobně navštívit. Jenom během října Češi odeslali 10 507 108 datových zpráv.

V první třetině října tak překročil počet všech dosud odeslaných datových zpráv za dobu existence datových schránek metu 800 milionů.

Hranice 10 milionů odeslaných datových zpráv za měsíc padla vůbec poprvé, dodala firma Software602, která se formou jednoho ze subdodavatelů, podílí na chodu Integrovaného systému datových schránek. „Během první vlny pandemie jsme byli svědky rekordního nárůstu počtu nově založených a aktivovaných datových schránek. To se během druhé vlny koronaviru neděje, měsíční přírůstky nově aktivovaných datových schránek odpovídají průměrným měsíčním hodnotám mimo pandemii. Co ale výrazně narůstá, je objem zasílaných datových zpráv,“ upozornil Martin Vondrouš, expert na využívání nových technologií ve společnosti Software602.

Datové zprávy komerčním subjektům od 2. listopadu zdarma

Během října v České republice přibylo 8 892 nově aktivovaných datových schránek, což odpovídá například číslům z července, kdy se opatření proti šíření koronaviru rozvolňovala. Oproti tomu v jarních měsících, kdy si Česká republika odbývala premiéru v opatřeních proti šíření Covid-19, zájem o zřizování a aktivaci datových schránek eskaloval a jenom za duben jich přibylo přes 20 tisíc. „Běžně to přitom bývá okolo osmi až devíti tisíc měsíčně,“ podotkl Martin Vondrouš.

Využívání datových zpráv podle Vondrouše ještě poroste, minimálně po dobu stavu nouze a vládních opatření proti šíření Covid-19. Napomůže tomu i rozhodnutí Ministerstva vnitra coby zřizovatele ISDS, podle kterého je možné od 2. listopadu 2020 zasílat datové zprávy zdarma i soukromým subjektům. Dosud se za tuto službu platilo.

Bezplatné zasílání datových zpráv komerčním subjektům fungovalo i během jarní vlny pandemie Covid-19 a bylo navázané na dobu stavu nouze, jejž vyhlašuje vláda. Nynější stav nouze platí do 20. listopadu, ale vláda ho bude chtít ve spolupráci s Poslaneckou sněmovnou prodloužit.

Štítky: 

Podobné články

Vzdálené kvalifikované elektronické podpisy a pečeti u Software602

18. 12. 2019. (redaktor: František Doupal, zdroj: Software602)
Společnost Software602 získala souhlas od ministerstva vnitra s poskytováním služeb SecuSign a SecuSeal. Zároveň dodává i kvalifikované dokumentové služby eIDAS ověřování platnosti a dlouhodobé uchovávání elektronických podpisů a pečetí. Čtěte více

Software602: Konec zbytečného tisku dokumentů

23. 10. 2019. (redaktor: Michala Benešovská, zdroj: DCD Publishing)
Software602 patří mezi stálice na českém trhu. Martin Vondrouš, který ve firmě působí jako expert pro nové technologie, nám prozradil, co je aktuálně v centru zájmu legendární společnosti, která podle jeho slov naučila lidi psát na počítači a nyní usiluje o to, naučit je se elektronicky také podepisovat, a omezit tak často zbytečný tisk řady dokumentů. Čtěte více

Konica Minolta a Software602 propojují aktivity

11. 2. 2013. (redaktor: Petra Piscová, zdroj: Konica Minolta, Software602)
Společnosti Konica Minolta a Software602 uzavřely smlouvu o spolupráci, jejímž výsledkem je zjednodušení procesu digitalizace daňových dokladů při zachování jejich právní účinnosti. Připravované řešení splňuje veškeré nároky evropské i české legislativy na archivaci. Současně přináší potenciálním uživatelům z oblasti veřejné správy i komerčního sektoru jistotu, že digitalizovaný doklad bude akceptován úřady. Čtěte více
Tomáš Ječný (Česká pošta) a Jan Petr (Software602)

Software602 a Česká pošta – elektronický podpis v mobilu

21. 1. 2013. (redaktor: Štěpán Feik, zdroj: Česká pošta, Software602)
Společnost Software602 a Česká pošta společně připravily aplikaci pro získání certifikátu PostSignum přímo z mobilního zařízení. Aplikace Software602 Form Signer je volně k dispozici na Apple App Store pro iPhone a Google Play pro Android. Čtěte více