Češi na cestách riskují připojením k nezabezpečené Wi-Fi

14. 7. 2016. (redaktor: František Doupal, zdroj: Kaspersky Lab)
Češi se často během cestování připojují k nezabezpečeným Wi-Fi sítím. Riskují tak zneužití svých osobních dat. Mnoho cestovatelů se chce vyhnout roamingovým sazbám, a tak dávají přednost Wi-Fi připojení. Tím však svá zařízení vystavují jistým rizikům.

Už při cestě z letiště je téměř třetina (29 %) dotázaných českých uživatelů online, 76 % z nich chce dát své rodině a blízkým vědět, že dorazili v pořádku. Téměř polovina (46 %) respondentů z Česka se připojuje hlavně proto, aby si mohla stáhnout informace potřebné k cestování. Dalšími důvody pro připojení k internetu jsou u téměř čtvrtiny (23 %) práce, ve 20 % případů využití sociálních sítí. Jeden ze tří (32 %) dotázaných přiznává, že se k internetu připojuje vždy hned, jak je to možné.

Lidé jsou zvyklí být neustále online. Při cestování proto většinou nevěnují pozornost tomu, kde a jak se připojují nebo kdo je může „sledovat“. Sedm z deseti (74 %) Čechů z průzkumu se připojuje k nezabezpečeným Wi-Fi sítím, které jsou volně dostupné na veřejných místech jako letištní terminály, hotely, kavárny nebo restaurace. Jsou na tom jen o poznání lépe, než je celosvětový průměr (82 %).

Nedostatek pozornosti, kterou uživatelé věnují zabezpečení během cestování, nahrává kybernetickým zločincům. Jejich obětí se stal téměř každý pátý (18 %) dotázaný český cestovatel. Pro srovnání – obětí klasického zločinu se stalo procento Čechů na cestách.

I přesto, že se digitální návyky cestovatelů mění, stále hrozí nebezpečí, že kvůli připojení k veřejným nezabezpečeným sítím budou zneužita jejich osobní data. Přibližně polovina dotázaných Čechů uvedla, že přes Wi-Fi připojení v zahraničí používá internetové bankovnictví (47 %) a nakupuje na internetu (33 %).

„Hodně cestuji. Můj pracovní rozvrh se skládá ze schůzek, konferencí a vyjednávání po celém světě. Je pro mě běžné, že absolvuji přes sto letů za rok. Při cestování používám k připojení na internet různé veřejné Wi-Fi sítě. První věc, kterou udělám po připojení k síti, je připojení VPN (v mém případě Kaspersky Lab VPN). To je opatření, které bych doporučil úplně všem. Důležité je také pravidelně aktualizovat software a na internetu nikomu nedůvěřovat,“ řekl Eugene Kaspersky, šéf Kaspersky Lab.

Štítky: 
Bezpečnost, Wi-Fi, Sítě, Kaspersky

Podobné články

Pět největších trendů v oblasti SASE pro rok 2024

19. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Fortinet)
Situace na poli kyberbezpečnosti je komplikovaná. Společnosti využívají tzv. hybridní pracovní sílu, desítky aplikací a třeba i řadu IoT zařízení. Jedním z řešení možných otázek může být přístup SASE (Secure Access Service Edge), na který se v následujícím komentáři zaměřila společnost Fortinet. Čtěte více

Novinky v MSP platformě Acronis: AI skriptování, integrace s AWS a monitoring EDR z partnerské úrovně

18. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Acronis)
Acronis přidal do své MSP platformy Acronis Cyber Protect Cloud řadu nových funkcí, včetně AI skriptování, monitoringu EDR z partnerské úrovně, a integrace s AWS a MS Entra, které dále zvyšují její hodnotu pro MSP poskytovatele. Díky aktuálním inovacím mohou poskytovatelé řízených služeb efektivněji spravovat a chránit před kybernetickými hrozbami IT infrastruktury svých zákazníků. Čtěte více

Únik dat odhalil pozadí čínského kyberšpionážní programu

17. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Check Point)
Únik dat z čínské bezpečnostní společnosti I-Soon částečně odhalil vnitřní fungování čínského národního hackerského programu. Společnost napojená na čínskou vládu aktivně útočila na vlády dalších zemí, ale i na domácí cíle. Ze získaných informací například vyplývá, že společnost byla financována především ze státních peněz. Čtěte více

U 90 % loňských útoků kyberzločinci zneužili protokol RDP

16. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Sophos)
Studie společnosti It’s Oh So Quiet (?): The Sophos Active Adversary Report for 1H 2024+ analyzující přes 150 případů reakce na incidenty řešených týmem Sophos X-Ops Incident Response v roce 2023 zjistila, že kyberzločinci zneužívají protokol vzdálené plochy (Remote Desktop Protocol – RDP), běžnou metodu pro navázání vzdáleného přístupu k systémům Windows, hned v 90 % útoků. Čtěte více