CES 2019 představil první ohebný smartphone i rolovací TV (1.část)

25. 1. 2019. (redaktor: Jakub Špaček, zdroj: DCD Publishing)
Před dvěma lety CES v americkém Las Vegas slavil 50. výročí od svého založení. Tehdy jsme se pozastavovali nad rekordní účastí ze strany vystavovatelů, jichž se v roce 2017 zúčastnilo na 3 500. Dnes se za touto cifrou však můžeme pouze s úsměvem ohlédnout, protože na CESu 2019 se objevilo na 4 500 vystavovatelů a 180 000 návštěvníků.

Zarážející je také počet zúčastněných startupů, který se v roce 2017 vyšplhal na 600. Letos se však na veletrhu objevil dvojnásobek začínajících technologických firem. Na některé z nich narazíte i v našem článku. S ohledem na nejvíce prezentované zázraky techniky jsme pro vás vybrali ty nejzajímavější produkty, které se zúčastnily veletrhu CES 2019.

Smartphony

Chytré telefony jsou dnes klíčem k digitálnímu světu. Jejich pomocí můžeme nejen komunikovat s dalšími lidmi, ale také si zjistíme dopravní spojení, předpověď počasí či odešleme platbu ze svého bankovního účtu a mnoho dalšího. I když si mnoho z nás myslí, že se smartphony už nemají kam vyvíjet, opak je pravdou. Prostor pro další vývoj je obrovský. Například ohebné chytré telefony nám výrobci slibují už několik let. O jejich vývoji se k nám však žádné oficiální informace nedostávají. Snad se to teď změní.

Přání splněno – FlexPai

Důvodem, proč by se měli velcí výrobci vytasit se svými ohebnými telefony, je model FlexPai značky Royole, který se stal prvním ohebným telefonem určeným k masové produkci. FlexPai na první pohled vypadá spíše jako tablet, čemuž se ani nemůžeme divit, když má displej s úhlopříčkou 7,8 " a poměrem stran 4 : 3. Když se však telefon v polovině přehne, vznikne tlustý smartphone se dvěma obrazovkami o poměrech stran 16 : 9 a 18 : 9. Jinak se smartphone může pochlubit nadstandardní výbavou: procesorem Qualcomm Snapdragon 855 a pamětí o kapacitách 128 a 256 GB. Cena se může vyšplhat až na 33 0000 korun při 256GB paměti, což FlexPai zařadí mezi vlajkové lodi lídrů trhu se smartphony, kde asi těžko obstojí.

Řešení 2 v 1, jak ho ještě neznáme

Cenou o poznání nižší (cca 20 000 korun) se může pochlubit další unikát z řady smartphonů, které zaujmou na první pohled. Jde o Vivo NEX Dual Display. Jak už z názvu vyplývá, jde o chytrý telefon, který má dva dotekové displeje. Díky tomu si může dovolit kompletně vypustit selfie kameru,uživatelé se totiž uvidí na zadní obrazovce. Telefon je kromě čtečky otisků prstů integrované přímo do předního displeje vybaven také funkcí skenování obličeje (zadní strana). Telefon disponuje trojitým fotoaparátem s 12 Mpx, 2 Mpx a speciálním snímačem pro hloubku ostrosti.

Dva displeje, největší přednost telefonu, se však mohou snadno stát i jeho největší nevýhodou. Zaprvé sem spadá vyšší riziko poškození – standardně se pro ochranu telefonu používají kryty a pouzdra, které by však v tomto případě značně omezily funkčnost telefonu. Dále je také otázkou, jak se telefon popere s výdrží, když je vybaven baterií se standardní kapacitou 3 500 mAh. Vivo ještě nepůsobí na českém trhu, dočkáme se?

Čím více megapixelů…

Na letošním CESu se předvedl i další čínský výrobce smartphonů – společnost Honor. Její model Honor View 20 se oproti konkurenčním chytrým telefonům může pochlubit především atraktivním designem a 48Mpx zadním fotoaparátem se světelností f/1,8 a druhou čočkou pro změnu hloubky ostrosti. Je vybaven také silnější 4 000mAh baterií, konektorem USB-C nebo procesorem Kirin 980. Opět je dostupný ve dvou variantách (128 GB paměti + 6 GB RAM a 256 GB paměti + 8 GB RAM) při cenách na necelých 15 000 korun při základní verzi. Vybavenější modely budou o dva tisíce dražší.

TV – ve velikosti je síla

Už vloni jsme v segmentu televizorů spatřili první 8K obrazovku. Výrobci samozřejmě moc dobře vědí, že ještě nemáme dostatek obsahu pro tak vysoké rozlišení, a řeší to tak, že si televize dostupný obraz za pomoci umělé inteligence a pokročilých algoritmů přepočítá tak, aby uměle navýšila jeho kvalitu. Už tedy nejde jen o mechanické navyšování rozlišení, jako tomu bylo v minulosti. Při nástupu 4K televizí se běžně stávalo, že uživatelé neměli dostatek obsahu v požadované kvalitě. Takové problémy by se nyní neměly objevit. V čem se budou výrobci předhánět nyní?

Micro LED technologie

Společnost Samsung na veletrhu prezentovala přelomovou technologii Micro LED použitou u televizních displejů. Ty se skládají z jednotlivých Micro LED displejů a obsahují miliony mikroskopických čipů tvořených anorganickými červenými, zelenými a modrými LED, které vyzařují vlastní světlo. Díky tomu lze bez jakéhokoli omezení vytvářet obrazovky s nejrůznějšími poměry stran, a to bez ztráty kvality obrazu. Použití této technologie Samsung předvedl na 75" displeji Micro LED a 291" obrazové stěně The Wall.

Rolovací TV od LG

Další přelomový moment představuje televize LG Signature OLED R. Nakolik se LG inspirovalo vloni představeným projektorem od Sony (LSPX-A1), který byl „ukrytý“ uvnitř TV stolku, zůstane nejspíše otázkou. Nicméně LG vzalo pojetí TV stolku doslovně. Svůj nejnovější model opravdu schovalo do TV stolku. Uživatelé budou moci televizi nastavit tak, že se z podstavce vysune buďto pouze pruh displeje, celý displej anebo vůbec nic. Televize se tak buď na pokyn nebo čistě automaticky (když ji nikdo nesleduje) zaroluje do podstavce.

Zábava

Zábavní průmysl je bezesporu jedním z nejdůležitějších segmentů na trhu IT. Velké množství technologií se začalo vyvíjet až po tom, co se osvědčily v herním segmentu. Ideálními příklady budou právě následující produkty – virtuální realita a drony. VR se ze začátku používala pouze ke hraní her, ale dnes najde využití například v leteckých simulátorech. Obdobně drony se ze začátku používaly pouze pro snímání obrazu ze vzduchu a natáčení zajímavých snímků. Dnes však můžeme jejich pomocí například hledat turisty ztracené v horách (pomocí termovize) či případně dokumentovat terén i určit naleziště konkrétních rostlin.

Budou trackery minulostí?

Jedním z průkopníků virtuální reality je HTC Vive. S jeho headsety a trackery se na CESu a podobných akcích setkáváme poměrně pravidelně. Pokaždé však narazíme na zásadní vylepšení, která si pro nás vývojáři přichystali. Tím nejnovějším je snímání očí uživatele. Díky tomu lze zjistit, na kterou oblast obrazu se uživatel soustředí, a podle toho může Vive upravit svůj výkon. Konkrétní oblast vykreslí ostřeji, čímž ušetří poměrně velké množství výpočtů, a tím pádem tak nezatěžuje počítač. Snímání směru lidského pohledu však může pomoci např. při výcviku pilotů. Instruktoři zjistí, zda jejich kadeti věnují 100% pozornost pilotování, nebo se naopak rozhlížejí po okolí či hledají správné kontrolky. V praxi tak mohou ušetřit jak miliony dolarů za letadla, tak i lidské životy.

Poněkud netradiční sluneční brýle

Čínský startup Nreal na CESu vyrukoval s brýlemi Light určenými pro smíšenou realitu. Na rozdíl od HoloLens od Microsoftu však jde na první pohled o běžné sluneční brýle. Když si je však nasadíte, nabídnou vám díky 1080p projektorům ostrý a živý obraz smíšené reality pro každé oko při zachování frekvence 60 snímků za vteřinu. Nikam s sebou samozřejmě nemusíte nosit celý počítač nebo notebook. O provoz brýlí se stará kapesní zařízení na bázi Androidu o rozměrech připomínajících menší powerbanku (cca 10 × 10 cm). Krabička, kterou pohání procesor Qualcomm Snapdragon 845, vydrží na jedno nabití přibližně tři hodiny provozu, pak ji budeme muset nabíjet pomocí USB-C.

Efektivní řízení dronů

Pokud se alespoň trochu pohybujete v oblasti dronů, je vám jasné, že ovládání na dotekovém displeji chytrého telefonu je sice dostačující, ale rozhodně ne ideální. Obzvláště po profesionální stránce, kdy se často vyžaduje plynulý let bez jakýchkoli trhavých pohybů, dotekové ovládání prostě nestačí. To si uvědomila i společnost Fluidity Technologies, která na CESu předvedla produkt FT Aviator. Jednoduše řečeno jde o joystick, případně letecký knipl, jehož pomocí můžete za spolupráce se smartphonem dálkově řídit dron. Plynulost jeho pohybu využijete například při natáčení záběrů pro profesionální účely (videoklipy, filmy apod.).

Štítky: 
CES, Qualcomm, Honor, HTC, LG Electronics, Samsung

Podobné články

Cooler Master MasterBox 600

CES 2024: Novinky z oblasti komponentů

22. 1. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
Další hojně zastoupenou oblastí jsou na veletrhu CES také počítačové komponenty. Nechybělo tady ani dominantní trio ve složení AMD, Intel a Nvidia, kteří zde představili nové grafické čipy a procesory. Co nabídnout však měly i desítky dalších dodavatelů, jejichž novinky také neujdou naší pozornosti. Čtěte více

Novinky z CES 2022: Notebooky, stolní počítače a monitory

21. 1. 2022. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
Veletrh spotřební elektroniky CES opět přinesl celou řadu zajímavých novinek a technologií, se kterými se budeme v průběhu letošního roku setkávat. S jakými zajímavostmi na veletrh přijeli výrobci notebooků, stolních počítačů a monitorů? Čtěte více

AMD a Intel na CESu

25. 1. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing, AMD, Intel)
Souboj mezi společnostmi AMD a Intel pokračuje. Oba výrobci představili na svých virtuálních tiskových konferencích konaných při příležitosti veletrhu CES 2021 řadu zajímavých novinek. Pojďme si je proto na následujících řádcích přiblížit, rozhodně jde o důležitou věc, která bude ovlivňovat PC trh v nejbližších měsících a možná i letech. Čtěte více

Co přinesl CES 2021?

22. 1. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
Máme za sebou další ročník veletrhu CES. Tentokrát kompletně digitální. I tak však přinesl celou řadu zajímavých novinek, které by jistě neměly uniknout vaší pozornosti. Věřme, že se s většinou z nich co nejdříve shledáme i u nás… Čtěte více