Bezdotyková kancelář trendem budoucnosti?

10. 8. 2020. (redaktor: František Doupal, zdroj: Canon)
Kancelářská práce se v důsledku pandemie jednou provždy změní. Firmy začnou více dbát na zdraví a bezpečí svých zaměstnanců a bezdotyková obsluha sdílených zařízení se stane samozřejmostí. Producenti kancelářské techniky ale budou nuceni vyhovět i náročnějším požadavkům klientů, třeba na instalaci a konfiguraci zařízení s minimem osobního kontaktu.

Globální situace v první polovině roku 2020 a s ní související hygienická a bezpečnostní opatření se stala určitým katalyzátorem již dříve započatých změn v oblasti tisku a nastupující digitalizace. Firmy si například více začaly uvědomovat efektivitu vzdáleného řešení procesů a to, že ne všude musí docházet k fyzickému kontaktu mezi zaměstnanci.

„Pozorujeme nové trendy i změny zaběhlých myšlenkových pochodů. Zákazníci už při koupi nezvažují jen funkce, spolehlivost a bezpečnost přístrojů, ale mnohem více i to, jakým způsobem jim bude zařízení dovezeno a nainstalováno. Požadavek je takový, aby vše proběhlo co nejrychleji a za účasti co nejmenšího počtu osob,“ poznamenal Petr Hnilička, produktový specialista Canon CZ.

Příkladem je dodávka tiskových kancelářských zařízení, která bývala často vnímána jako poměrně zdlouhavý proces: zařízení se přivezla, smontovala, poté následovala konfigurace funkcí na základě požadavků klienta, testování... Jde to už ale i jinak. „Při dodávce našich řešení umíme vše nachystat na dálku. Stroje tak předáme rychle, efektivně, elegantně, a hlavně bezpečně. Přesně to firmy chtějí, aby k nim muselo co nejméně cizích lidí,“ uvedl Roman Dvořák, Solution Business Consultant Canon CZ. Vše je totiž možné přednastavit již u dodavatele a pro následný dovoz přímo do kanceláře už pak stačí jen účast speditéra. Zákazník stroj pouze zapojí a okamžitě jej může využívat se všemi funkcemi, které si přál.

Urychlený pokrok

Během několikaměsíční éry, kdy byla většina ze zaměstnanců kanceláří na home office, zažíval zlaté časy helpdesk. Právě s technickou podporou mohli díky vzdálenému přístupu uživatelé kancelářských přístrojů řešit své požadavky distančně – aniž by kdokoliv musel opustit domov. Trendem se v ještě větší míře stala rychlost, efektivita a bezpečí, a tak to podle odborníků už i zůstane. „Nejde o nové věci a věštění z křišťálové koule. Efektivita servisu na dálku i bezdotykové ovládání máme důkladně ozkoušené už z doby před pandemií, aktuální doba je akorát vyvedla na světlo a do centra pozornosti. Lidé tyto věci najednou chápou v souvislostech,“ říká Roman Dvořák z Canonu.

Úrovní, jak ochránit své zaměstnance a zároveň připravit adekvátní podmínky pro jejich práci, je několik. Přímo v kancelářích, kam se po měsících práce z domova vrátili zaměstnanci, jde hlavně o to, zajistit hygienické bezdotykové ovládání multifunkcí. Tedy strojů, které jsou zpravidla instalovány na chodbách a ve společných prostorách a jejichž služeb využívá až několik desítek lidí denně. Moderní technologie umožňují 100% ovládání bez nutnosti dotyku, navíc s maximální mírou zabezpečení dat.

Další variantou, jak předejít fyzickému kontaktu s displejem, jsou pochopitelně i ovládací pera, která lze rozdat zaměstnancům. Ta se dezinfikují snadněji než kancelářská technika.

Detekce pohybu před tiskem

Posun v ovládání multifunkcí není jenom ve vývoji mobilních aplikací, průkazným trendem je podle odborníků Canonu tlak na jednoduchost a intuitivnost při ovládání samotných zařízení. Dodavatelé se proto budou předhánět v tom, kdo ještě více ovládání usnadní. Příkladem může být funkce detekce uživatele před probuzením. Přístroj díky senzoru „vycítí“ blížícího se zaměstnance a sám se zapne do aktivního režimu, aby bylo možné začít pracovat hned a bez čekání. Stačí jen autorizace kartou u čtečky pro zajištění bezpečnosti a okamžitě se spustí zadaná tisková úloha. Displeje se nikdo nemusí ani dotknout.

„Jde o maličkost, ale máme zpětnou vazbu, že právě toto zákazníci chtějí. Očekáváme nyní ještě větší zájem o tuto funkci. V momentě, kdy se uživatel přiblíží, zařízení se probouzí, čímž se zrychluje interakce a šetří čas. Každému zaměstnanci se navíc zobrazí jen to rozhraní, k němuž má přednastavený přístup, což ještě více zefektivňuje práci ve firmě,“ řekl Petr Hnilička z Canonu.

Canon, který stojí za oceněným projektem Kancelář budoucnosti, šel ale ještě dál a přišel s funkcí Visual Message. Ta dovoluje zobrazit zprávu nebo upozornění v určitých okamžicích při práci se zařízením – po přihlášení nebo v okamžiku čekání na vytištění dokumentů. „Tyto zprávy mohou sloužit jako další cílený informační kanál, pomocí kterého mohou bít šířeny aktuální interní zprávy. Může se jednat třeba o upozornění na pravidelnou dezinfekci zařízení. Klíčové je, že je informace sdělena adresně jen zaměstnancům, pro které je relevantní,“ vysvětlil Petr Hnilička.

Tlak na jednoduché ovládání čím dál většího počtu funkcí, ale i bezpečnost a bezdotykovost, bude podle odborníků pokračovat i v případě utlumení pandemie. Dodavatele proto nyní čeká cyklus, během nějž budou vstřebávat zpětnou vazbu a nové požadavky od zákazníků a snažit se je zapracovat do svých technologií.

„Domnívám se, že reálný dopad na produkty bude znatelný za dva nebo tři měsíce, kdy dojde k implementaci funkcí, které byly dosud upozaděny, nebo vůbec neexistovaly. Tato doba přála tomu, že si lidé uvědomili význam digitalizace a popostrčilo je to k novému postoji a jasné vizi. To, co by trvalo roky, se teď vměstnalo do týdnů a měsíců,“ uzavřel Roman Dvořák z Canonu.

Profilová karta firmy

Canon CZ s.r.o.

Canon CZ s.r.o.

Společnost Canon CZ s.r.o. je přímým zastoupením Canon Inc., světového dodavatele tiskových a kopírovacích systémů, počítačových periférií, foto-video techniky a dalších optických zařízení. Své působení na českém trhu zahájila v roce 1994 s cílem zastřešit a podpořit dealerský prodej a jednotně tak prezentovat výrobky značky Canon českému zákazníkovi. Po krátkém působení vznikla potřeba aktivnějšího přístupu k trhu a Canon CZ s.r.o. zahájil v roce 1996 aktivní prodej foto-video techniky a o necelý rok později i digitální černobílé a barevné tiskové technologie.

Zobrazit detail firmy

Podobné články

Epson v showroomu Igepa předváděl svou první UV LED plochou signage tiskárnu

1. 7. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: Epson)
Na konci června se v prostorách showroomu společnosti Igepa uskutečnilo neformální setkání, na němž společnost Epson poprvé v České republice prezentovala svou první UV LED plochou signage tiskárnu SureColor SC-V7000. Účastníci setkání si kromě zajímavé prezentace mohli také vyzkoušet, jak toto unikátní zařízení funguje. Čtěte více
Petr Hnilička, produktový specialista pro kancelářská zařízení a dokumentové skenery v Canonu

Petr Hnilička (Canon): Směřujeme ke správné podobě kanceláře bez papíru

24. 6. 2021. (redaktor: Jan Hanáček, zdroj: DCD Publishing)
Budoucnost práce bez papíru. Jak k tomuto ideálu postupuje společnost i firmy a jaké jim k tomu může poskytnout společnost Canon řešení a nástroje? Nejenom na to nám odpovídal Petr Hnilička, produktový specialista pro kancelářská zařízení a dokumentové skenery z firmy Canon. Čtěte více

Už nemusíte volit mezi spolehlivostí, funkcemi a zabezpečením

21. 6. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: Zebra Technologies)
Potřebujete spolehlivou tiskárnu, která bude poskytovat kvalitní výstupy dnes i po mnoho dalších let? Nebojte se mít velká očekávání – pokročilá stolní tiskárna ZD421 od Zebra Technologies nabízí funkce, flexibilitu, spolehlivost a bezpečnost, jakou potřebujete nyní i do budoucna. Tiskárna je díky exkluzivnímu balíku softwarových nástrojů Zebra Print DNA jednoduchá na nastavení, provoz, správu a údržbu – na místě i vzdáleně. Čtěte více
Epson L8180

Epson: multifunkce EcoTank L8160 a L8180

6. 6. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: Epson)
Epson představil nové prvotřídní tiskárny EcoTank bez inkoustových kazet pro tvůrčí nadšence. Bezdrátové multifunkční tiskárny EcoTank L8160 a L8180 používají šestibarevné inkousty Epson Claria ET Premium, čímž umožňují tisk fotografií a dokumentů při nízkých provozních nákladech a jsou vhodné pro nadšence z řad amatérských fotografů. Čtěte více