90 % IT manažerů si myslí, že jejich organizace dělá kompromisy v kybernetické bezpečnosti ve prospěch jiných cílů

30. 11. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: Trend Micro)
Mezi hlavní zjištění nejnovějšího výzkumu společnosti Trend Micro patří fakt, že podle 90 % IT manažerů s rozhodovacími pravomocemi připouští vedení ochotu slevit z požadavků na kybernetickou bezpečnost ve prospěch digitální transformace, produktivity i dalších cílů. Navíc 82 % respondentů uvedlo, že se cítí pod tlakem zlehčovat závažnost kybernetických rizik před správní radou.

„Manažeři IT korigují své názory a sdělení nadřízeným, a to ze strachu, že se budou ve svých varováních opakovat nebo budou příliš negativní. Téměř třetina respondentů přitom hovoří o trvalém stavu. Stávající situace pomáhá jen udržovat začarovaný kruh, kdy vrcholoví manažeři nechápou skutečné dopady bezpečnostních rizik,“ řekl Bharat Mistry, technický ředitel společnosti Trend Micro ve Velké Británii. „Musíme hovořit o rizicích způsobem, který umožní kybernetickou bezpečnost vnímat jako základní předpoklad pro růst organizace. A dát tak dohromady IT i vedení organizací – ve skutečnosti jim jde o jednu a tu samou věc.

Výzkum ukázal, že pouze 50 % IT lídrů a 38 % osob s rozhodovacími pravomocemi věří ve schopnost vrcholového managementu skutečně chápat kybernetická rizika. Někteří respondenti sice za nedostatky vidí složitost a neustálé změny této problematiky, nicméně podle 26 % dotázaných se vrcholový management dostatečně nesnaží, respektive podle 20 % danou oblast ani chápat nechce.

Mezi IT a ostatními manažery panuje neshoda také v tom, kdo je za řízení rizik a řešení bezpečnostních incidentů vlastně zodpovědný – IT lídři směrují tuto zodpovědnost na IT týmy a ředitele bezpečnosti dvakrát častěji. Téměř polovina (49 %) dotázaných uvedlo, že kybernetická bezpečnost je stále považována spíše za problém IT než podnikání jako takového.

Odlišné představy přitom mohou vést k závažným problémům: 52 % dotázaných uvedlo, že postoj jejich organizace ke kybernetickým rizikům je nekonzistentní a neustále se mění.

Nicméně 31 % respondentů má za to, že podcenění kybernetické bezpečnosti je dnes největším podnikatelským rizikem, a 66 % uvedlo, že kybernetická bezpečnost má největší finanční dopad ze všech podnikatelských rizik – protichůdnost je zdánlivá a souvisí s neochotou dělat v případě bezpečnosti kompromisy.

Mezi tři hlavní okolnosti schopné přimět vrcholový management vážně uvažovat o kybernetických rizicích dle respondentů patří:

  • Přesvědčení, že by incident měl vážné dopady na organizaci (62 %)
  • Možnost lépe informovat o kybernetických rizicích a vysvětlovat dopady na podnikatelská rizika (62 %)
  • Požadavky ze strany zákazníků na sofistikovanější bezpečnostní autentizační opatření (61 %)

Celá zpráva je k dispozici zde.

Štítky: 
Bezpečnost, Trend Micro

Podobné články

Sophos představil vlastní řadu přepínačů

14. 1. 2022. (redaktor: František Doupal, zdroj: Sophos)
Sophos představil řadu přepínačů Sophos Switch Series, která zahrnuje přepínače pro přístupovou vrstvu sítě, jež slouží k připojení, napájení a řízení přístupu zařízení v lokální síti. Nová nabídka rozšiřuje portfolio společnosti Sophos pro zajištění bezpečného přístupu, které zahrnuje rovněž zařízení Sophos Firewall a Sophos Wireless. Čtěte více

Pure Storage roste a rozšiřuje své výzkumné a vývojové centrum v Praze

14. 1. 2022. (redaktor: František Doupal, zdroj: Pure Storage)
Společnost Pure Storage pokračuje ve svém dynamickém růstu. Finanční výsledky Pure za 3. účetní čtvrtletí roku 2022 ukazují pokračující rozmach v mnoha oblastech. Za 3. čtvrtletí 2022 společnost vykázala meziroční nárůst tržeb o 37 % a nárůst tržeb z předplacených služeb o 38 %. Zákazníci včetně těch z ČR oceňují, že řešení Pure Storage jim zjednodušují podnikové IT a podporují vyšší agilitu. Čtěte více

Rok 2022 přinese kyberútoky na mobilní peněženky, kryptoměny i sofistikované deepfake podvody

11. 1. 2022. (redaktor: František Doupal, zdroj: Check Point)
Bezpečnostní předpověď pro rok 2022 firmy Check Point upozorňuje na hlavní kybernetické hrozby, kterým budou organizace čelit. Kyberzločinci budou i nadále zneužívat pandemii COVID-19 a více se zaměří také na deepfake, kryptoměny nebo mobilní peněženky. Čtěte více

Šest technologických trendů, které v roce 2022 ovlivní sektor videodohledu

10. 1. 2022. (redaktor: František Doupal, zdroj: Axis Communications)
Johan Paulsson, technický ředitel společnosti Axis Communications, sestavil seznam technologických trendů, jež podle něj budou ovlivňovat bezpečnostní sektor. Napříč všemi trendy se bude i v příštím roce prolínat téma „důvěra“. Čtěte více