Celosvětové výdaje na IT letos vzrostou o 7,9 % na 5,43 bilionu dolarů
„I když v důsledku nejisté ekonomické situace podniky pozastavují nové investice, je tento efekt utlumen díky projektům z oblasti digitalizace a (generativní) umělé inteligence,“ uvedl John-David Lovelock, viceprezident společnosti Gartner. „Například se očekává, že růst výdajů na software i služby se v roce 2025 v důsledku aktuální situace zpomalí, ale výdaje na infrastrukturu související s AI, jako jsou systémy datových center, nadále prudce porostou.“
„Výdaje na datová centra zažívají prudký nárůst zejména díky GenAI. Lze proto očekávat, že výdaje na servery optimalizované pro práci s AI, které v roce 2021 prakticky neexistovaly, se do roku 2027 oproti tradičním serverům ztrojnásobí,“ doplnil Lovelock.
Údaje vyplývající z prognózy tak odpovídají informacím získaným v průzkumu společnosti Gartner mezi 252 vedoucími pracovníky z různých průmyslových odvětví v Severní Americe a západní Evropě s celopodnikovými tržbami 500 milionů dolarů a více, který proběhl od března do května 2025. V němž 62 % respondentů označilo umělou inteligenci za určující konkurenční faktor v příštích 10 letech. Konkurenceschopnost je hlavním důvodem, proč budou podniky investovat do technologií a obchodních změn (64 %) ve stále komplikovanějším prostředí.
„Vzhledem k tomu, že GenAI v mnoha scénářích vyvolává stále větší deziluzi, se více času a výdajů soustředí na funkce dodávané stávajícími a zavedenými poskytovateli softwaru,“ řekl Lovelock. „CIO se tak zaměřují na jednodušší možnosti využití GenAI, protože jim jsou servírovány stále nové a nové GenAI nástroje, které však ne vždy dokáží zcela využít.“
Důsledky výdajové pauzy způsobené nejistotou
Od počátku druhého čtvrtletí roku 2025 můžeme u podniků sledovat snižování výdajů, které zahrnuje pozastavení čistých nových investic v různých odvětvích včetně IT. Důvodem pauzy jsou zvýšená ekonomická nejistota a geopolitická rizika. V reakci na to globální podnikový sektor dbá zvýšené opatrnosti, protože organizace se snaží zmírnit nepříznivé dopady těchto mnohostranných problémů.
Již zmiňovaný průzkum společnosti Gartner například zjistil, že 61 % podniků zahájilo rok 2025 v lepší pozici než stejné období loňské roku, ale pouze 24 % respondentů očekává, že rok 2025 zakončí lépe, než plánovalo. Tento názor se v různé míře shodoval ve všech odvětvích.
„Omezení výdajů není způsobeno rozpočtovými škrty, protože rozpočty zůstávají plně přiděleny,“ řekl Lovelock. „Jde spíše o strategické rozhodnutí odložit nové výdaje. V důsledku růstu cen a narušení dodavatelského řetězce je postiženo zejména odvětví IT hardwaru a infrastruktury. Naopak průběžné nebo opakující se výdaje, jako jsou cloudové a řízené služby, si udržují větší stabilitu.“