Globální vývoj kyberhrozeb podle Esetu: Útočníci nutí uživatele opravovat neexistující chyby

18. 7. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: ESET)
Nejnovější zpráva ESET Threat Report H1 2025 shrnuje globální vývoj kybernetických hrozeb na základě dat z telemetrie a odborného pohledu analytiků společnosti za období od prosince 2024 do května 2025. Zpráva informuje o novém podvodném útoku ClickFix a dále nabízí také pohled na vývoj v oblasti infostealerů, ransomwaru či dění na platformě Android.

Mezi nejvýraznější útoky patřil ve sledovaném období ClickFix, jehož případy vzrostly podle telemetrie společnosti ESET o více než 500 % ve srovnání s druhou polovinou roku 2024. Díky tomu se stal jednou z nejrychleji rostoucích kyberhrozeb. V první polovině roku 2025 tvořil téměř 8 % všech zablokovaných útoků, a je nyní po phishingu druhým nejčastějším vektorem útoků založených na technikách sociálního inženýrství.

Útoky ClickFix zobrazují obětem na webových stránkách falešnou chybu, která je manipuluje k tomu, aby zkopírovaly, vložily a spustily škodlivé příkazy na svém zařízení. Útoky jsou zacíleny na všechny hlavní operační systémy, včetně Windows, Linuxu a macOS.

Útoky ClickFix jsou vstupní branou pro další hrozby, jejichž seznam se každým dnem rozšiřuje. Útoky umožňují šířit infostealery, ransomware, trojské koně využívané k získání vzdáleného přístupu, škodlivé kódy určené k těžbě kryptoměn, nástroje pro zneužívání zranitelností, a dokonce i vlastní malware napojený na státní aktéry,“ uvedl Jiří Kropáč, vedoucí výzkumné pobočky společnosti ESET v Brně.

Vzestup infostealeru Snake Keylogger a chaos mezi ransomwarovými gangy

K výrazným změnám došlo v první polovině roku 2025 mezi infostealery. Zatímco infostealer Agent Tesla mizí z předních míst detekcí, SnakeStealer neboli Snake Keylogger se dostal do popředí a stal se nejčastěji detekovaným infostealerem v telemetrii ESET za sledované období. Dokáže zaznamenávat stisky kláves, odcizit uložené přihlašovací údaje, pořizovat snímky obrazovky a sbírat data ze schránky.

Ve sledovaném období přispěli experti z ESETu také k rozsáhlým operacím k narušení činnosti dvou významných hrozeb typu malware-as-a-service – malware rodin Lumma Stealer a Danabot.

Před těmito operacemi byla aktivita malwaru Lumma Stealer v první polovině roku 2025 o 21 % vyšší než ve druhé polovině roku 2024, zatímco aktivita v případě malwaru Danabot vzrostla dokonce o 52 %. To dokládá, že šlo o velmi aktivní hrozby, a operace k narušení jejich činnosti byly o to důležitější,“ doplnil Kropáč.

Ransomwarová scéna se ve sledovaném období propadala do chaosu, přičemž spory mezi konkurenčními gangy ovlivnily i hlavní hráče, včetně největšího aktéra služby ransomware-as-a-service – gang RansomHub.

Kromě externího tlaku vyvíjeného policejními složkami zaútočil na infrastrukturu svých rivalů i gang DragonForce. To mimo jiné přispělo právě k destrukci gangu RansomHub. Kdo bude jeho nástupcem zatím není dle bezpečnostních expertů jasné. Ostatní ransomwarové gangy se snaží přilákat někdejší partnery RansomHubu pod svá křídla. Kromě toho došlo i k několika únikům interních dat ransomwarových gangů, především dominantního Black Basta. Tento gang se již z takové ztráty důvěryhodnosti mezi svými partnery nevzpamatoval.

Technologie NFC v rukou kyberútočníků

V případě platformy Android vzrostly detekce adwaru o 160 %, a to především kvůli nové, sofistikované hrozbě s názvem Kaleidoscope. Tento škodlivý kód je využíván k šíření škodlivých klonů aplikací, které uživatele po stažení bombardují reklamami a zhoršují výkon zařízení. Zároveň více než pětatřicetkrát vzrostly podvody založené na technologii NFC, a to díky phishingovým kampaním a vynalézavým způsobům přenosu dat. Ačkoli celkové počty případů zůstávají relativně nízké, jejich nárůst ukazuje, jak rychle kyberzločinci vyvíjejí své postupy a že se nadále zaměřují na zneužívání technologie NFC.

Výzkum společnosti ESET, který se týká nástroje GhostTap, ukazuje, jak tento nástroj krade údaje z platebních karet. Útočníci následně mohou nahrát karty obětí do svých digitálních peněženek a provádět bezkontaktní platby po celém světě. Organizované „podvodné farmy“ používají k rozšíření těchto podvodů více telefonů. SuperCard X je pak další, jednoduchý nástroj typu malware-as-a-service, který také útočníkům umožnuje krást data přes NFC. Vypadá jako neškodná aplikace, ale po instalaci na zařízení oběti v reálném čase tiše zachytává a přenáší údaje z karty.

Od nových technik sociálního inženýrství přes sofistikované mobilní hrozby až po zásadní narušení rodin infostealerů – první polovina roku 2025 rozhodně nebyla klidným obdobím ve světě kyberbezpečnosti,“ shrnul Jiří Kropáč z ESETu.

Další informace o vývoji kybernetických hrozeb

Více informací o vývoji kybernetických hrozeb za období od prosince 2024 do května 2025 najdete v celém znění zprávy ESET Threat Report H1 2025.

Podobné články

Patrick Müller, senior channel manažer společnosti Sophos

Patrick Müller (Sophos): Přinášíme mnoho atraktivních novinek

16. 7. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing a Sophos)
S Patrickem Müllerem, senior channel manažerem společnosti Sophos, jsme během pražské Experience Roadshow hovořili o novinkách v oblasti partnerského prodeje. V rozhovoru odhalíme detaily o nové firemní strategii, virtuálním CISO, AI asistentovi s názvem Sales Companion nebo postupném přerodu společnosti do pozice platformního poskytovatele. Čtěte více

Výdaje na kybernetickou bezpečnost letos v Evropě vzrostou o 11,8%

9. 5. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: IDC)
Společnost IDC předpokládá, že výdaje na bezpečnost v Evropě v roce 2025 meziročně vzrostou o 11,8 %. Geopolitický vývoj, zintenzivnění kybernetické kriminality a zpřísňující se regulační prostředí nutí evropské organizace přijímat stále sofistikovanější obranná opatření. Očekává se, že výdaje na bezpečnost zůstanou po celé období 2023-2028 vysoké a do roku 2028 dosáhnou téměř 97 miliard USD. Čtěte více

Celosvětové výdaje na kybernetickou bezpečnost letos vzrostou o 12,2 %

27. 3. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: IDC)
IDC očekává, že celosvětové výdaje na bezpečnost vzrostou v roce 2025 meziročně o 12,2 %. Rostoucí složitost a četnost kybernetických hrozeb - urychlená umělou inteligencí - nutí organizace přijímat pokročilejší obranná opatření. V důsledku toho se předpokládá, že výdaje na bezpečnost budou po období mezi lety 2023 až 2028 trvale růst až na 377 miliard dolarů. Čtěte více

Stabilní a odolný: Takový byl podle IDC vloni trh s bezpečnostními zařízeními

12. 3. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: IDC)
Podle společnosti IDC byly celkové tržby na trhu s bezpečnostními zařízeními stabilní. Ve čtvrtém čtvrtletí roku 2024 trh vykázal 1,5% růst v tržbách a dosáhly 5,1 miliardy dolarů (meziroční nárůst 77 milionů dolarů). Z hlediska tržeb si vloni nejlépe vedl region EMEA s meziročním nárůstem o 12,4 %. Dodávky činily 1,2 milionu kusů (2,7% nárůst ve srovnání se stejným obdobím roku 2023). Čtěte více