Nejnebezpečnější malware na světě Emotet utrpěl těžký úder

29. 1. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: NÚKIB, Europol a Check Point)
Policejním složkám několika států se podařilo rozkrýt a eliminovat infrastrukturu využívanou kyber zločinci k šíření malwaru Emotet a významným způsobem tak omezit jeho hrozbu. Přidáváme také aktuální komentář společnosti Check Point a video ze zátahu ukrajinské policie.

Emotet je známý především jako první fáze útoku, po které následuje infekce dalším škodlivým kódem (např. Trickbot nebo Ryuk). Trojice Emotet, Trickbot a Ryuk stála v roce 2019 za útoky na Nemocnici Rudolfa a Stefanie Benešov a těžební společnost OKD. NÚKIB kybernetické incidenty související s malwarem Emotet registroval po celý rok 2020.

Infrastruktura malwaru Emotet se skládala ze stovek serverů po celém světě a nyní je její provoz sledován policejními složkami a data o nakažených zařízeních budou sdílena s dalšími státy, včetně České republiky. NÚKIB tato data bude analyzovat a v případě pozitivního nálezu bude kontaktovat organizace s kompromitovanými zařízeními.

Na operaci se za koordinace Europolu a Eurojustu podílely policejní složky Nizozemska, Německa, Spojených států, Spojeného království, Francie, Litvy, Kanady a Ukrajiny.

NÚKIB však zároveň upozorňuje, že ačkoli jde o žádoucí vývoj v této kauze správným směrem, stále není opatrnosti nazbyt, protože hrozba zatím není zcela zažehnána, a navíc nadále existují i jiné druhy malwaru.

Doplňujeme také komentář Petera Kovalčíka, Regional Director, Security Engineering EE v kyberbezpečnostní společnosti Check Point:

Emotet byl původně bankovní trojan, ale postupem času se vyvinul v ničivý botnet. Dlouhodobě šlo o nejúspěšnější a nejrozšířenější malware roku 2020. Data ze sítě Check Point ThreatCloud ukazují, že Emotet v průběhu loňského roku ovlivnil 19 % organizací po celém světě. V České republice byl jeho dopad ještě vyšší, například v prosinci měl dopad na více než 21 % českých společností.

Emotet byl známý především kvůli dynamické povaze a unikátním technickým vlastnostem, ale také kvůli velmi sofistikovanému obchodnímu modelu. Velmi efektivně totiž spolupracoval s dalšími kyberzločineckými skupinami, které stojí například za hrozbami Trickbot nebo Ryuk.

Šlo o velmi nebezpečnou kombinaci hrozeb a i v České republice jsme sledovali nepříjemně hodně podobných útoků. Emotet byl vzhledem ke své masivní celosvětové infrastruktuře zodpovědný za prvotní proniknutí do organizací. Následně byly infikované oběti prodané Trickbotu, který pronikl hlouběji do infikovaných sítí a rozdělil oběti v závislosti na odvětví. Nakonec došlo k prodeji ransomwarovým kyberzločincům, kteří stojí například za ransomwarem Ryuk. Takto vypadala infrastruktura, která stála za výrazným nárůstem úspěšných ransomwarových útoků v posledních letech.

Botnet Emotet se snažil nalákat oběti prostřednictvím phishingových e-mailů a jen v roce 2020 odeslal e-maily s více než 150 000 různými předměty a více než 100 000 různými názvy souborů. Phishingové e-maily neustále přizpůsoboval aktuálním událostem a trendům, například koronavirové pandemii, Vánocům nebo Black Friday.

Svého vrcholu dosáhl v období od srpna do října, kdy bylo v těchto phishingových kampaních detekováno každý měsíc v průměru 25 000 různých názvů souborů. V listopadu počet klesl na méně než 500, v prosinci a lednu bylo aktivních přibližně 5 000 názvů souborů za měsíc.

Je potřeba si uvědomit, že Emotet ovlivnil každou pátou organizaci na světě. Aktuální oznámení ukazuje důležitost globálních kybernetických skupin a spolupráce při ochraně veřejnosti před kybernetickými hrozbami.

Video : 
Štítky: 

Podobné články

Zyxel posiluje kybernetickou bezpečnost v souladu s požadavky směrnice NIS2

2. 5. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Zyxel)
Směrnice EU o bezpečnosti sítí a informačních systémů NIS1, která platí od roku 2016, přestala v důsledku rostoucí četnosti a složitosti kybernetických hrozeb vyhovovat nárokům dnešní doby. Její novela, která nabude účinnosti 18. října 2024, představuje příležitost k posílení kybernetické bezpečnosti. Čtěte více

České podniky čelí většímu počtu kyberútoků než organizace v okolních zemích

26. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Check Point)
První čtvrtletí roku 2024 přineslo další posun v kybernetických válkách. Kyberbezpečnostní společnost Check Point Software Technologies zaznamenala výrazný nárůst kyberútoků, kdy v 1. čtvrtletí 2024 došlo k 28% nárůstu průměrného počtu kybernetických útoků na jednu organizaci v porovnání s posledním čtvrtletím roku 2023. Největší nápor směřuje na vzdělávací a výzkumné organizace. Čtěte více

Eviden monitoruje na dark webu ukradená data a pomáhá tak firmám předvídat kybernetické hrozby

25. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Eviden)
Eviden svým zákazníkům poskytuje službu prediktivní bezpečnosti založenou na řešení LUMINAR monitorující únik citlivých informací do prostředí dark webu. Jde o službu, která firmám na základě kontinuálního monitoringu umožňuje vyhledávat a sledovat data a informace, které by útočníci mohli zneužít pro kybernetický útok a proaktivně tak přijímat preventivní opatření. Čtěte více
Scott Tyson, ředitel prodejního kanálu MSP pro oblast EMEA ve společnosti Sophos

Scott Tyson (Sophos): Pojďte s námi udávat trendy v kybernetické bezpečnosti

24. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
Při příležitosti pražského setkání MSP partnerů jsme měli možnost hovořit se Scottem Tysonem, ředitelem prodejního kanálu MSP pro oblast EMEA ve společnosti Sophos. Mluvili jsme o spravovaných službách, řízené detekci a reakci na hrozby, budování vztahů s obchodními partnery a mnoha dalších aspektech oboru, které budou podle společnosti Sophos udávat směr vývoje celého odvětví. Čtěte více