Využití monitorů při práci na notebooku zvyšuje produktivitu práce

4. 8. 2020. (redaktor: František Doupal, zdroj: Dell EMC)
V době, kdy je práce na dálku více než aktuální téma, představila společnost Dell výsledky studie odhalující závislost mezi produktivitou a využíváním periferií, jako jsou myš, klávesnice a monitor. Ve studie přineslo jejich využívání, bez ohledu na konkrétní parametry periferií, v průměru o 35,3 % vyšší produktivitu práce.

Od roku 2015 došlo k výraznému nárůstu počtu lidí pracujících z domova, některé odhady tvrdí, že se jejich počet zvětšil o 173 %. Toto číslo však mnohonásobně vzrostlo s nástupem opatření proti šíření koronaviru. Z nedávného průzkumu provedeného mezi 317 CFO vyplývá, že až 74 % společností nechá minimálně 5 % pracovníků i nadále pracovat vzdáleně.

Zaměstnanci, kteří začali pracovat vzdáleně, se však často potýkají s poklesem produktivity. Ten je způsobený absencí IT zařízení v domácím pracovním prostředí. V kanceláři mají k dispozici myš, klávesnici, jeden či dokonce dva monitory, ale doma se musí spolehnout zpravidla pouze na svůj notebook. Musí tak neustále přepínat mezi okny či nastavovat jejich velikost a zdlouhavě scrollovat na menší zobrazovací ploše. Dell proto provedl studii, jejímž cílem bylo ověřit, jaký dopad na produktivitu má využití externí klávesnice, myši a zejména různě velkých monitorů oproti práci jen na samotném notebooku.

Větší pracovní plocha – lepší produktivita

Potvrdilo se, že když má zaměstnanec možnost využít klávesnici, myš a monitor, roste jeho produktivita. V případě samotné myši a klávesnice činil její nárůst oproti samotnému notebooku 25,8 %. Když byl zapojen navíc ještě 24" monitor, klesl čas potřebný pro splnění úkolu už o 32 %. U 27" monitoru využívajícího nástroj Dell Display Manager (DDM) pro rozdělení pracovní plochy na jednotlivá okna pak dosáhlo průměrné zlepšení hodnoty 37,7 %. V případě zapojení sestavy dvou 24" monitorů a využití DDM bylo zlepšení 39 % a s využitím 34" prohnutého monitoru a DDM dokonce 42 %.

S rostoucí velikostí pracovní plochy roste také produktivita. Ale nejde o jediný benefit využívání monitorů k práci na notebooku. Celková ergonomie takové sestavy také přispívá k nižší únavě, lepšímu soustředění, a tedy k rychlejšímu a kvalitnějšímu dokončení úkolů. A jak potvrdili účastníci studie, nezanedbatelná je i možnost multitaskingu, například při videokonferencích. Průměrný nárůst produktivity napříč všemi testovanými konfiguracemi byl oproti práci jen na notebooku 35,3 %, a pokud bychom vzali v potaz jen porovnání s konfiguracemi obsahujícími monitor, tak dokonce nárůst činil více než 37,6 %.

Jak probíhalo testování

Dobrovolníci měli za úkol provést několik úkonů na počítači na čas. Během jejich plnění museli použít internetový prohlížeč, program na úpravu fotek a několik aplikací balíčku Microsoft Office – Word, PowerPoint a Excel. Podmínky testování byly navrženy tak, aby se nikdo nevyhnul nutnému scrollování na obrazovce, kopírování a vkládání textu a přepínání mezi několika aplikacemi tak, aby testování napodobovalo běžné používání PC při práci. K testování byl použit počítač Dell Latitude 7400 2v1, set klávesnice a myši Dell KM717 Premium a monitory s USB-C, konkrétně modely Dell Ultrasharp U2419HC, Dell P2719HC a Dell Ultrasharp U3419W.

Profilová karta firmy

Dell Technologies

Dell Technologies

Již více než 28 let poskytuje společnost Dell státům, komunitám, zákazníkům a uživatelům kdekoli na světě možnost využívat technologii, která splní jejich sny. Zákazníci věří, že jim zajistíme technologická řešení, s jejichž pomocí toho více udělají i zvládnou – přitom nezáleží na tom, zda u nich doma, v práci, ve škole nebo kdekoli jinde.

Zobrazit detail firmy

Podobné články

České IT v číslech: roste počet žen, dominují třicátníci a vysoká škola není nutnost

2. 5. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: Smitio)
Společnost smitio provedla během dubna rozsáhlý průzkum, jehož cílem bylo zmapovat podobu informačních technologií v Česku. Z výsledků dotazníkového šetření, kterého se účastnilo 453 respondentů, například vyplývá, že do světa jedniček a nul míří stále více žen, že vysokoškolské vzdělání není podmínkou úspěchu nebo že prací v IT se živí převážně mileniálové. Čtěte více

Novela zákoníku práce: jaké změny zahýbou světem informačních technologií?

2. 1. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: Smitio)
Nová úprava zákoníku práce přináší od roku 2025 několik zásadních inovací, které se promítnou do každodenní praxe firem, zaměstnanců i podnikatelů. Řada změn výrazně zasáhne i sektor informačních technologií. Čtěte více

Tržby v ICT sektoru loni přesáhly bilion korun

6. 12. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: ČSU)
Počet ICT specialistů se v Česku za posledních deset let zdvojnásobil, podíl žen mezi nimi však stále patří k nejnižším z členských států Evropské unie. Ve vztahu k HDP u nás byly v roce 2023 investice do ICT výrazně nad průměrem zemí EU a výdaje firem na výzkum a vývoj v této oblasti rychle rostou. Čtěte více

Jak řešit nedostatek dovedností v kyberbezpečnosti v malých a středně velkých podnicích

5. 12. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Sophos)
Nedostatek odborníků na kybernetickou bezpečnost se sice dotýká organizací všech velikostí, menší podniky ale pociťují jeho dopad nejsilněji. Studie společnosti Sophos nabízí praktické možnosti, jak tyto problémy řešit i s omezenými rozpočty a zdroji, a popisuje, jak může tato společnost pomoci menším organizacím zlepšit jejich výsledky v oblasti kyberbezpečnosti. Čtěte více