Serverové novinky na surfařských vlnách

27. 4. 2017. (redaktor: František Doupal, zdroj: ASBIS CZ)
Český distributor ASBIS CZ uspořádal tradiční technický seminář BYOS (Build Your Server). Letošní ročník meetingu zaměřeného na serverové specialisty se konal v surfařské aréně v pražských Letňanech, jejíž koncept umělých mořských vln je unikátní nejen v celé České republice, ale i v Evropě.
Surf aréna přinesla neobvyklé zážitky

Úvodního slova se chopil generální ředitel ASBISu Petr Jandík, jenž poděkoval všem přítomným hostům, ale i výrobcům, kteří se na zajištění semináře podíleli. Letos to byl Asustor, Eaton, Infortrend, HGST, Kingston, Microsoft a v neposlední řadě Intel jako generální partner. Petr Jandík připomněl, že poslední dva roky v ASBIS CZ přinesly mnoho změn, jež ale vyústily v pozitivní hospodářský výsledek. Obrat společnosti mezi lety 2015 a 2016 vzrostl z 1,25 miliardy korun na 1,53 miliardy korun a plán na rok 2017 počítá s obratem až 1,8 miliardy korun.

ASBIS se profiluje do dvou částí, které pokrývají jak klasickou distribuci, tak i VAD, na niž distributor plánuje klást důraz v následujících obdobích. Směřování VAD divize v ASBIS CZ přiblížil její vedoucí Pavel Šruta. Zdůraznil, že ASBIS bude pokračovat v otevírání nových distribucí a ve druhé polovině roku 2017 plánuje prohloubit spolupráci s ASBIS SK, který je jedničkou ve VAD distribuci na Slovensku.

Slovo si vzal i Roman Špička, vedoucí obchodního týmu, který hosty nalákal na speciální promoakci určenou pro účastníky BYOSu. Za marketingový tým promluvila k přítomným hlavní pořadatelka semináře Lucia Germanová, vedoucí Marcom oddělení v ASBIS CZ, a přiblížila program celého dne.

Odbornou část programu zahájil generální partner BYOSu, Intel, za který hovořil Lukáš Vach. Představil novinky v produktovém portfoliu a zaměřil se na výhody produktové řady osazené procesory
Xeon Phi, zastoupené platformou Adams Pass, a jejím možným nasazením na trhu. Informoval také o technologii Omni-Path (100Gb řešení) a souvisejícím hardwaru, jako jsou adaptéry a switche, a porovnal ji s konkurenční technologií. Stručně představil názvosloví nových platforem Purlay, jako jsou Wolf Pass a Buchanan Pass.

Vach také informoval, že v dubnu proběhlo uvedení nových výkonných procesorů Xeon E3 1200v6. Zmínil se i o dalších již dostupných technologiích, jako je Intel Optane MeMORY, která přináší rapidní nárůst rychlosti práce s aplikacemi a uchování informací i při výpadku proudu. Využití najde v datacentrech i NVMe.

Jako druhý prezentér se představil Marcin Paczko ze společnosti HGST, která dodává disky zejména pro podniková řešení. Paczko se zaměřil zejména na modelovou řadu Ultrastar s technologií HelioSeal, jež nabízí i model s největší kapacitou na trhu (12 TB) při zachování nízké energetické náročnosti a provozních nákladů. Zároveň připomenul,  že HGST je jedním z největších dodavatelů paměťových čipů pro výrobu SSD disků. Jejich disky společně s produkty společnosti Sandisk, které rovněž spadají pod prodejní kanál HGST, pokrývají celé spektrum trhu se serverovými SSD.

Tradičně odlehčenou přednášku si pro hosty letošního BYOSu nachystal Marcin Gaczor ze společnosti Kingston. Jak uvedl, trh RAM pamětí zasáhly významné změny způsobené neobvykle rychlým přechodem všech regionů z DDR3 na DDR4, na nějž nedokáží výrobci čipů dostatečně rychle reagovat. To se odráží ve vyšších cenách pamětí.

Co se týče novinek v portfoliu Kingstonu pro rok 2017, představil Gaczor vedoucí technologii DDR4-2 666 a ujistil, že produkty budou dobře dostupné. Zmínil i paměti LR DIMM, jež najdou využití při potřebě maximální konfigurace, neboť neomezují uživatele v počtu racků na platformě. Co se týče aktuální nabídky SSD, stále je dostupný model DC400, kterému se velmi dobře vede a dosud je hlášena nulová poruchovost. Jeho náhrada novinkou DC500 se plánuje až na rok 2018.

Za Eeaton na BYOSu hovořil Daniel Klein, který v úvodu představil společnost a neopomněl zdůraznit důležitost zálohování. Vysvětlil rozdíly mezi elektrickými zdrojovými agregáty a zdroji nepřerušeného napětí (UPS), přičemž výhody UPS spočívají zejména v okamžité záloze napájení, ochraně vůči problémům v síti a pokročilému monitoringu. Současné portfolio Eetonu nabízí širokou nabídku záložních zdrojů od malých 500VA UPS po velká 7,7MVA řešení. Produkty jsou rozděleny na UPS pro PC a pracovní stanice a domácí audio/video zařízení, pro síťová zařízení a servery a pro datová centra a budovy.

Jako další se svou prezentací vystoupila Lucie Klaudová ze společnosti Infortrend. Jak uvedla, má Infortrend již 23 let zkušeností s designem a výrobou rack-mount storage řešení a dodává si i vlastní hardware, software a firmware. Klaudová představila storage řešení EonStor DS/GS/GSe family – všechna jsou škálovatelná s flexibilním hostitelským rozhraním a největší disky nabízejí kapacitu 10 TB.

Všechny modely Infortrend poskytují dobrý poměr ceny a výkonu, model EonStor 4024B dokonce letos získal cenu Storage Performance Council. Dále byla představena novinka pro třetí čtvrtletí: řada malých modelů pro NAS s názvem GSe Pro 2000, která umí vše, co série GS, a navíc má velmi tichý chod. Na závěr Lucie Klaudová vysvětlila výhody projektové registrace profesionálnějších řešení pro uživatele.

Přednáškovou část uzavřel Lukáš Radil s prezentací o Microsoft Windows Server 2016 a jeho nových vlastnostech. Zaměřil se na Storage Spaces Direct - softwarově definované úložiště dat, které na rozdíl od NAS a SAN stojí zlomek ceny a umožňuje jak vysokou dostupnost, tak i vysokou škálovatelnost. Zmínil i službu Storage Replica, jež je určena pro synchronní i asynchronní replikaci mezi servery nebo clustery pro obnovení dat po havárii - Disaster recovery. V dnešní době hledání úspor a zvyšování efektivity jsou obě tyto služby v Microsoft Windows Server 2016 více než jen blízkou budoucností pro stavbu datových úložišť, ale reálnou možností, jak tyto požadavky splnit.

Po zhlédnutí posledních snímků prezentace už nic nebránilo přesunu k neméně zajímavé neformální části programu. Všichni partneři své produktové novinky vystavili naživo, aby si hosté mohli také „sáhnout na železo“.

Profesionální instruktoři indoor surfingu nejprve předvedli svou exhibici a poté už vyzvali zájemce, aby vklouzli do neoprénů a zkusili si také sjet svou první vlnu. Reakce hostů byly nadšené, neboť instruktoři dokázali na surfařské prkno postavit i ty, kteří jinak extrémním sportům neholdují.

Ani ti, kteří raději zůstali na souši, nebyli ochuzeni o zajímavé zážitky. Připraven byl bohatý raut a prezentace 3D technologií a tiskáren značky Colido. Za DJský pultík se postavil Boris Skenderija, jinak také produktový manažer ASBIS CZ.

Letošního ročníku akce BYOS se zúčastnilo téměř 60 hostů.

Štítky: 
Servery, ASBIS CZ, Eaton, HGST, Infortrend, Intel, Kingston, Microsoft
Fotogalerie: 

Podobné články

Schneider Electric: chlazení Uniflair Rack Mounted

4. 6. 2020. (redaktor: František Doupal, zdroj: Schneider Electric)
Edge data centra mohou být umístěna doslova kdekoliv – v těsném napojení na serverovnu, v kanceláři obsazené zaměstnanci, v maloobchodním zařízení nebo v nepříznivých podmínkách venkovního prostředí. Bezpečný a plynulý chod těchto řešení i v extrémních podmínkách zajistí chladicí jednotka Uniflair RM 3,5kW od Schneider Electric. Čtěte více

Dell Technologies PowerStore pro ukládání dat zaujme výkonem a flexibilitou

19. 5. 2020. (redaktor: František Doupal, zdroj: Dell Technologies)
Dell EMC PowerStore je moderní infrastrukturní platforma určená pro náročné požadavky datové éry. Řešení je až sedmkrát rychlejší a vykazuje třikrát kratší odezvu než předchozí midrange storage systém Dell EMC. Zároveň jde o jediné zařízení, na kterém lze díky funkci AppsON provozovat virtualizované workloady VMware a softwarové aplikace přímo na diskovém poli. Čtěte více

Ivan Preisler (Fujitsu): Chystáme investice do partnerské sítě

16. 4. 2020. (redaktor: Michala Benešovská, zdroj: DCD Publishing)
Vloni došlo u společnosti Fujitsu, která je jedním z technologických lídrů, k řadě významných změn. Firma se nově profiluje jako 100% partnersky orientovaná, došlo ke změnám ve struktuře a část výroby se přesunula do České republiky. Jak se novinky dotknou českých resellerů a co znamená, že společnost navýší investice do partnerské sítě, to nám prozradil Ivan Preisler, channel sales director Fujitsu v ČR. Čtěte více

IDC: Prodej serverů i podnikových úložišť letos kvůli pandemii COVID-19 klesne

6. 4. 2020. (redaktor: František Doupal, zdroj: IDC)
Výdaje koncových uživatelů na servery a podnikové úložné systémy letos podle IDC meziročně v důsledku pandemie viru COVID-19 klesnou o 3,4 % v případě serverů (na 88,6 miliardy USD) a o 5,5 % na 28,7 miliardy USD v případě úložišť. Čtěte více