IDC Big Data

20. 11. 2012. (redaktor: Richard Voigts, zdroj: DCD, Reseller Magazine)
Co znamená Big Data? To bylo programem odborné konference pořádané IDC. Jde o novou generaci technologií a architektur, navržených k ekonomickému získání hodnoty z velkých objemů dat širokého rozsahu, s jejich rychlým rozpoznáním a/nebo analýzou.
František Balogh z IDC

Tato výstižná definice zazněla hned v úvodní přednášce Thomase Vavry z IDC.

Objem informací vyroste od roku 2009 do roku 2020 podle výzkumů 44krát, avšak kapacita datových úložišť pouze 30krát a personální obsazení jen o faktor 1,4.

Podniky pracují s 80 % všech dat a podle průzkumů IDC v organizacích následně přistupuje k uloženým datům pouze k 15 % z nich, z toho k 65 % z těchto 15 % dat se přistoupí pouze jednou. Data neznamenají jen RDBMS (databázi), ale čím dál více nestrukturované informace, jako například údaje ze sociálních sítí nebo systémové logy.

Thomas Vavra také definoval pojem 4V jako Volume – objem, Variety – různorodost, Velocity – rychlost, Value – hodnota, a co přinášejí:

• zpracování dat v téměř reálním čase;
• ukládání většího množství dat a rostoucího rychleji než kdykoliv dříve;
• snižování nákladů – má vliv na prevenci systémových a výrobních chyb;
• generování příjmu – díky prevenci výpadku on-line úložišť.

CIO se s tím vším budou potýkat, včetně dalšího tlaku na snižování nákladů, a kromě toho se dostávat do potíží v oblasti správy podnikových dat a jejich vlastnictví.

Analýzy IDC přitom ukazují, že firmy, které jsou analyticky orientované a jsou schopny těžit z dat informace, jsou ve svých segmentech trhu konkurenceschopnější a mají více než dvojnásobnou pravděpodobnost, že svoje protějšky předčí.

Následovaly přednášky partnerů konference - NetApp, Alfresco, SAP, Microsoft a EMC. Nakonec vystoupil Mario Meir-Huber z IDC Austria s přednáškou na téma Velká data - mýty a fakta.

Štítky: 
Fotogalerie: 

Podobné články

IDC: Prodej monitorů dosáhl v posledním čtvrtletí 2019 pětiletého maxima

23. 3. 2020. (redaktor: František Doupal, zdroj: IDC)
Celosvětový prodej monitorů podle IDC v posledním loňském kvartále vykázal meziroční nárůst o pět procent. Celkově se prodalo 33,2 milionu monitorů, což je nejlepší zaznamenaný výsledek od 4. čtvrtletí roku 2014. Čtěte více

IDC: Prodej serverů ve 4. čtvrtletí 2019 vzrostl v tržbách o 7,5 %

17. 3. 2020. (redaktor: František Doupal, zdroj: IDC)
Celosvětový prodej serverů podle organizace IDC v posledním čtvrtletí loňského roku v tržbách meziročně vzrostl o 7,5 % na 25,4 miliardy USD. V objemu prodej stoupl o 14 % na 3,4 milionu zařízení. Čtěte více

IDC: Zájem o firewally zajistil na konci roku 2019 růst trhu bezpečnostních zařízení

11. 3. 2020. (redaktor: František Doupal, zdroj: IDC)
Trh s bezpečnostními zařízeními podle informací společnosti IDC v posledním čtvrtletí loňského roku vykázal nárůst prodeje. V počtu prodaných zařízení trh vykázal meziroční nárůst o 21,1 na 1,3 milionu, v tržbách pak trh povyrostl o 9,4 % na 4,8 miliardy USD. Čtěte více

IDC: Prodej osobních výpočetních zařízení bude letos menší, než se čekalo

3. 3. 2020. (redaktor: František Doupal, zdroj: IDC)
Analytická agentura IDC snížila své odhady prodeje osobních výpočetních zařízení, kam spadají stolní a přenosné počítače, pracovní stanice a tablety, pro letošní rok. Může za to mimo jiné i šíření koronaviru a s ním spojených obav. Čtěte více