IDC Big Data

20. 11. 2012. (redaktor: Richard Voigts, zdroj: DCD, Reseller Magazine)
Co znamená Big Data? To bylo programem odborné konference pořádané IDC. Jde o novou generaci technologií a architektur, navržených k ekonomickému získání hodnoty z velkých objemů dat širokého rozsahu, s jejich rychlým rozpoznáním a/nebo analýzou.
František Balogh z IDC

Tato výstižná definice zazněla hned v úvodní přednášce Thomase Vavry z IDC.

Objem informací vyroste od roku 2009 do roku 2020 podle výzkumů 44krát, avšak kapacita datových úložišť pouze 30krát a personální obsazení jen o faktor 1,4.

Podniky pracují s 80 % všech dat a podle průzkumů IDC v organizacích následně přistupuje k uloženým datům pouze k 15 % z nich, z toho k 65 % z těchto 15 % dat se přistoupí pouze jednou. Data neznamenají jen RDBMS (databázi), ale čím dál více nestrukturované informace, jako například údaje ze sociálních sítí nebo systémové logy.

Thomas Vavra také definoval pojem 4V jako Volume – objem, Variety – různorodost, Velocity – rychlost, Value – hodnota, a co přinášejí:

• zpracování dat v téměř reálním čase;
• ukládání většího množství dat a rostoucího rychleji než kdykoliv dříve;
• snižování nákladů – má vliv na prevenci systémových a výrobních chyb;
• generování příjmu – díky prevenci výpadku on-line úložišť.

CIO se s tím vším budou potýkat, včetně dalšího tlaku na snižování nákladů, a kromě toho se dostávat do potíží v oblasti správy podnikových dat a jejich vlastnictví.

Analýzy IDC přitom ukazují, že firmy, které jsou analyticky orientované a jsou schopny těžit z dat informace, jsou ve svých segmentech trhu konkurenceschopnější a mají více než dvojnásobnou pravděpodobnost, že svoje protějšky předčí.

Následovaly přednášky partnerů konference - NetApp, Alfresco, SAP, Microsoft a EMC. Nakonec vystoupil Mario Meir-Huber z IDC Austria s přednáškou na téma Velká data - mýty a fakta.

Štítky: 
Fotogalerie: 

Podobné články

IDC: Celosvětový prodej tiskáren a multifunkcí v 1. čtvrtletí 2020

28. 5. 2020. (redaktor: František Doupal, zdroj: IDC)
Celosvětový prodej tiskáren a multifunkce podle společnosti IDC během prvního čtvrtletí letošního roku meziročně klesl o 7,5 % na 21,1 milionu kusů. Za výrazným poklesem je nutné hledat zejména pandemii COVID-19 a s ní spojené výrobní potíže, protože většina výrobců více či méně spoléhá na čínské továrny. Čtěte více

IDC: COVID-19 způsobil propad prodeje smartphonů v regionu EMEA v 1. čtvrtletí 2020

21. 5. 2020. (redaktor: František Doupal, zdroj: IDC)
Prodej chytrých telefonů v regionu Evropy, Blízkého východu a Afriky se v důsledku omezení ekonomik v souvislosti s pandemií viru COVID-19 meziročně propadl o osm procent. Celkem se tak během prvního letošního kvartálu prodalo necelých 77 milionů telefonů. Čtěte více

Prodej tabletů nadále klesá

4. 5. 2020. (redaktor: František Doupal, zdroj: IDC)
Celosvětový prodej tabletů i v době pandemie viru COVID-19 nadále klesá. Podle IDC trh zaznamenal v prvním čtvrtletí letošního roku propad o 18,1 %. Celkem se tak prodalo 24,6 milionu zařízení. Světlým místem bodu nadále zůstávají zařízení s připojitelnou klávesnicí, jejichž podíl meziročně vzrostl o 56,8 %. Čtěte více

Trh IT služeb pod vlivem COVID-19

28. 4. 2020. (redaktor: František Doupal, zdroj: IDC)
Celosvětový trh IT a byznysových služeb vloni vygeneroval ve srovnání s rokem 2018 pětiprocentní meziroční nárůst tržeb (a při zohlednění vývoje měnových kurzů by to aktuálně bylo 2,4 %). Růst se očekával i letos. Kvůli šíření nákazy COVID-19 však nakonec bude podle IDC všechno jinak. Čtěte více