Fujitsu Forum 2017 plné disruptivních technologií

13. 11. 2017. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing a Fujitsu)
Každoroční mnichovské setkání Fujitsu Forum, které je největší akcí tohoto technologického výrobce mimo domovské Japonsko, je pro letošní rok za námi. Pokud vás zajímá, co všechno se zde odehrálo a na co se můžete těšit v nadcházejících měsících (i letech) snad i u nás, neváhejte se začíst do následujících řádků.
Fujitsu Forum během dvou dní navštívilo přes 12 000 lidí

Německé Fujitsu Forum, které lze považovat již za tradiční akci, si pro sebe každoročně na podzim zabere velkou část mnichovského mezinárodního kongresového centra a těší se přízni asi 12 000 návštěvníků.

Dvoudenní program setkání byl skutečně nabitý. Návštěvníci se mohli kromě zahajovací keynote (kde vystoupili například i prezident Fujitsu Tatsuya Tanaka nebo ředitel Fujitsu pro oblast EMEAI Duncan Tait) těšit například na 60 interaktivních přednášek a na více než 90 diskusí s experty.

V bohatě prostorově dimenzovaném Demonstračním centru pak na návštěvníky čekaly praktické a často i příkladně interaktivní ukázky současných i budoucích produktů a řešení. K vidění toho bylo skutečně mnoho – od tabletů a notebooků, přes servery, storage a integrované systémy až po komplexní řešení pro IoT, cloud, virtuální realitu, průmysl, umělou inteligenci nebo bezpečnost.

 

 

 

 

 

Digital Co-creation

Letošní Fujitsu Forum návštěvníky vítalo sloganem „Digital Co-Creation“, volně přeloženo „Digitální spolu-vytváření“, a japonská společnost v průběhu celého setkání ukazovala, jak tento přístup může řídit a řídí digitální transformaci. Duncan Tait, ředitel Fujitsu pro oblast EMEAI, k tomu uvedl: „Fujitsu spojuje inovativní technologie a expertizy spolu s unikátním zákaznickým know-how a vytváří tak nové produkty řešící aktuální problémy, před kterými stojí dnešní firmy. Přístup založený na spolu-vytváření bude stále běžnější a povede ke zvyšování produktivity. Každý byznys se dnes stává technologickým a digitální procesy jsou základem všeho. Digitální transformace formuje prosperující, bezpečnější a lépe udržitelnou budoucnost a Fujitsu tomu chce díky svému ekosystému napomáhat.“ Ideadigitálního spoluvytváření staví na čtyřech pilířích, kterými jsou cloud, internet věcí, umělá inteligence a bezpečnost.

 

 

 

 

Cloud

V oblasti cloudu Fujitsu momentálně vidí největší příležitost v hybridním IT. A protože více než polovina velkých organizací hodlá podle jednoho z průzkumů v následujících dvou letech převést většinu své IT infrastruktury do cloudu, rozšířilo Fujitsu podporu svého cloudu K5 i v oblastech, jako jsou Velká Británie, Finsko, Německo, Španělsko nebo Severní Amerika. Fujitsu také začalo nabízet nová řešení pro ukládání dat, která drží krok v souladu s aktuální a připravovanou legislativou a jsou připravena na GDPR.

Internet věcí

Internet věcí je v tuto chvíli jedním z hlavních činitelů stojících za růstem cloudu. I zde má Fujitsu samozřejmě svá želízka v ohni – svým partnerům a zákazníkům totiž nabízí například zcela nové řešení Intelliedge poskytující nezbytné funkce pro správu a provoz tzv. network-edge zařízení (tedy např. různých senzorů apod.) v průmyslu. Toto řešení je schopné provádět rozhodování v reálném čase založené na strojovém učení v cloudu a využívá umělou inteligenci ke sběru, zpracování a využití dat ze senzorů napříč výrobním procesem, tedy od návrhu přes produkci až po údržbu.

 

 

 

 

 

Umělá inteligence

Umělá inteligence je jednou z technologií, která jde ruku v ruce s internetem věcí, a otevírá nové možnosti k interpretaci dat generovaných byznysem. Fujitsu vidí v tomto trhu obrovské příležitosti a zaměřilo se na jejich zpřístupňování pro své partnery a zákazníky.

Bezpečnost

Schopnost firem operovat v digitálním světě je životně závislá na efektivní kybernetické bezpečnosti, která je nezbytná nejen pro doručování digitálních služeb, ale i pro ochranu značky, zisku a zákaznické důvěry. Na podporu svých zákazníků tak Fujitsu vytvořilo Globální organizaci kybernetické bezpečnosti, která vyvíjí kybernetické bezpečností služby podložené umělou inteligencí a automatizací tak, aby lépe chránilo své zákazníky před hrozbami a případně na ně i rychleji reagovalo. Součástí iniciativy jsou i služby Cyber Threat Intelligence a Cyber Threat Analytics.

 

 

 

 

 

Pracoviště 2025

Fujitsu se během konference zabývalo také otázkou, jak bude vypadat typické pracoviště v roce 2025. Je zřejmé, že pojetí práce se pod tlakem nastupujících technologií, jako jsou velká data, nositelná elektronika, IoT, rozšířená realita, biometrika nebo umělá inteligence, nezvratně změní. Před námi tak podle Fujitsu stojí pět hlavních otázek, kterými jsou technologie, které budeme používat, „životní styl“ pracovišť, dopad na životní prostředí, demografické změny a věkové složení pracovišť a celkové globální proměny v pojetí práce a podnikání.

Okruh témat, na která se Fujitsu Forum v letošním roce zaměřilo, však byl samozřejmě podstatně širší. Zmínit můžeme například aktuální situaci ve světě kvantových počítačů, hyperkonvergovanou infrastrukturu a mobilitu datových center, rozšířenou a virtuální realitu, mikroslužby, FinTech, Blockchain, proměny v distribučních kanálech, digitální ekosystémy nebo např. problematiku hodnoty dat.

Video : 
Obrazová galerie:
Štítky: 
Fujitsu