Zvolněte: 30 % IT zaměstnanců nestíhá a je ve stresu

7. 5. 2020. (redaktor: František Doupal, zdroj: ShrtCut Studio)
Také v Česku platí, že práce v IT firmách je velmi dobře placená. Nadstandardní výdělky zaměstnanců v technologickém sektoru jsou ale často vykoupené ztrátou volného času a soukromého života.

Výzkum společnosti Kaspersky upozorňuje na „lidskou stránku“ práce v kontrastu s kybernetickou bezpečností a poukazuje na to, čemu musí IT zaměstnanci v důsledku narušení soukromí čelit. Podle zprávy muselo 30 % z nich kvůli práci opustit důležitou soukromou událost, 32 % pracovalo přes noc a více než čtvrtina (27 %) dokonce musela zrušit dovolenou.

Zásek v práci

„Práce v IT nikdy nebyla prací od 9 do 17 hodin, hodně údržby a změn se děje mimo pracovní dobu či o víkendech. IT pracovníci ale nesmějí chybět ani jako podpora uživatelů a systémů v běžné pracovní době. Takzvaný „zásek v práci“ když se něco děje známe všichni,” upozornil na specifika práce ajťáků Petr Loužecký, ředitel cloudových služeb společnosti Algotech.

„Za více než 20 let co jsem v oboru, bych mohl vyjmenovat desítky událostí, které vyžadovaly nasazení IT snad ve všechny myslitelné svátky, noční časy a přinesly desítky hodin řešení mimo běžnou agendu,” uvedl Loužecký a zároveň dodává, že tyto události jsou obvykle velmi zajímavé a často bývají zdrojem veselých historek.

Změnu částečně přináší cloud

Díky cloudovým službám už lokální IT nemusí řešit vše - běžnou údržbu, ale i bezpečnost dnes zvládají IT týmy poskytovatele, které jsou non-stop dostupné ve směnném provozu. „Celodenní režim podpory tohoto typu si ale běžné společnosti nemohou dovolit, a proto jejich IT kolegové často drží pohotovostní hodiny mimo pracovní dobu, kdy jsou stále ve střehu, z čehož pochopitelně může pramenit stres či ovlivnění osobního života,” upozornil Loužecký.

Studie uvádí, že stres související s prací zasahuje do rovnováhy mezi pracovním a osobním životem, snižuje efektivitu a motivaci zaměstnanců, přičemž 76 % z nich má pocit, že jim stres ovlivňuje osobní vztahy a 16 % uvádí, že kvůli tomu dokonce opustili své současné zaměstnání.

Zvyšte efektivitu práce na home office

V Česku proto vznikl nástroj nazvaný Bear Inspector určený vývojářským týmům, který dokáže hlídat efektivitu práce, ale umí také upozornit na přehnané nebo nedostatečné vytížení jednotlivců. „Bear Inspector analyzuje kvalitu kódu i rozložení úkolů mezi jednotlivé pracovníky. Pomáhá zejména manažerům v lepším rozhodování na základě dat a IT týmům díky tomu dokáže ušetřit nejen práci, ale také spoustu peněz - mohou to být klidně až desítky procent ročních nákladů,” vysvětlil Miroslav Fuksa, ředitel společnosti Coding Bear, která službu Bear Inspector aktuálně nabízí zdarma ve verzi určenou pro home office.

Výzkum IT společnostem také doporučuje, aby zvážily úroveň stresu svých pracovníků, a to především v současné době, kdy jich řada pracuje z domova a snaží se udržet svou produktivitu. Stres totiž může firmám přivodit celkové snížení efektivity zaměstnanců, ovlivnit výkonnost a v důsledku vést k finančním ztrátám.

Další informace o průzkumu najdete zde.

Štítky: 

Podobné články

Krize změnila styl práce. Umíte propojit své lidi a zároveň chránit firemní data?

13. 5. 2020. (redaktor: Reseller Magazine OnLine, zdroj: Hitachi Vantara)
Současná krize donutila firmy fungovat z domácích kanceláří. Jejich propojení probíhalo v maximální rychlosti a obrovském stresu. A mnohdy se kvůli tomu zapomnělo na to nejdůležitější – bezpečnost firemních dat, která teď kolují po home officech a soukromých zařízeních bez toho, aby byla chráněná. Čtěte více

Praha má nejvyšší mzdy ze zemí V4

3. 2. 2020. (redaktor: František Doupal, zdroj: Grafton Recruitment)
Ze srovnání mezd v České republice, Slovensku, Maďarsku a Polsku, který provedla personální agentura Grafton Recruitment, vyplývá, že ve většině oborů a pracovních pozici dosáhnou zaměstnanci na nejvyšší mzdy v Praze, ačkoliv se najdou i výjimky. Například programátoři si nejvíce vydělají v Budapešti, HR ředitelé v Bratislavě a marketingoví experti ve Varšavě. Čtěte více

Díky „remotu“ si mohou software developeři vydělat až třikrát více

11. 12. 2019. (redaktor: František Doupal, zdroj: Hiremotely)
„Remote work“, neboli práce na dálku, je nastupujícím trendem, který se nevyhnul ani Česku. Díky němu si mohou odborníci v oblasti IT vydělat až třikrát více. Potřebují k tomu především časovou flexibilitu, plynulou angličtinu a znalost technologií. Čtěte více

Situace na trhu práce v IT a telekomunikacích se zostřuje

15. 10. 2019. (redaktor: František Doupal, zdroj: Grafton Recruitment)
Z průzkumu personální agentury Grafton Recruitment vyplývá, že kvůli nedostatku zaměstnanců a konkurenčnímu boji mezi zaměstnavateli dále přetrvává tlak na zvyšování mezd. Oproti předchozím letům však tempo růstu zpomaluje. Studie mapuje aktuální finanční ohodnocení stovek pracovních pozic v osmi oborech a 13 regionech České republiky. Čtěte více