Zálohování v roce 2017

12. 4. 2017. (redaktor: Reseller Magazine OnLine, zdroj: QNAP)
Zákazníci se dělí na dvě skupiny – první skupina zálohuje pravidelně a systematicky. Druhá skupina zatím nepřišla o data, takže má pocit, že zálohovat nepotřebuje. Často rozšířený je názor, že pro zálohování stačí „žonglovat“ daty mezi dvěma externími disky připojenými přes USB k libovolnému počítači.

Velké firmy se snažily v posledních letech velmi rychle rozšířit svá cloudová řešení, ale v oblasti zálohování a sdílení dat ne zrovna úspěšně. Sdílení malého počtu malých souborů nepředstavuje pro cloudové služby problém, ale ve chvíli, když potřebuje zákazník zálohovat mnoho počítačů a mobilních zařízení, narazí velmi na cenový strop.

Zálohování na NAS (síťové úložiště) je cenově efektivní z několika důvodů, které nemusí být zákazníkovi hned zřejmé.

Dalo by se říci, že nejlepší by bylo zapomenout na externí disky, a rovnou pořídit NAS (Network Attached Storage). Zákazník především potřebuje klid na duši, jednoduché nastavení bez nutnosti platit externího IT správce a jistotu, že zálohu provedl. NAS lze nastavit na automatickou zálohu i bez velkých zkušeností a nutnosti dále nekomplikovat stávající IT infrastrukturu.

10 důvodů pro zálohování na NAS

1.     Bezpečné ukládání dat (pole RAID)
2.     Obecně menší než stolní PC nebo server
3.     Navržen tak, aby běžel 24/7 (nebo samostatně start / stop podle denní doby)
4.     Hardware je optimalizován pro daný účel
5.     Lze je snadno rozšiřovat – přidávat pevné disky, nebo expanzní jednotky
6.     NAS zapojíte do sítě a hned můžete pracovat
7.     Kompatibilní se všemi platformami a zařízeními
8.     Umí upozorňovat, když se například zálohování neprovede
9.     Není třeba licence na operační systémy nebo programy
10.  Oproti běžným cloudům je pořízení NAS finančně méně náročné (v porovnání s podobným prostorem v cloudu)

Systémoví administrátoři, kteří používají NAS, často říkají, že:

1. NAS znamenají mnohem méně práce. Zákazník je zapojí a může na ně v podstatě zapomenout. V případě nutnosti se NAS ozve sám (mailem nebo jiným druhem upozornění).
2. Běžné serverové systémy musíte nastavovat. S NAS v podstatě není třeba nic řešit ani konfigurovat. Po vybalení z obalu je k dispozici možnost ukládání z Windows, Mac, Linux. Aplikace třetích stran lze také snadno integrovat (OneDrive, Dropbox, Google Drive).
3. Jsou často mnohem menší než klasický server, zároveň není třeba licence na OS.
4. Může je používat kdokoliv. Běžní uživatelé, kteří nemají zkušenosti se serverovými technologiemi, mohou NAS přes webové rozhraní používat také.

 Kromě zálohování má samozřejmě NAS spoustu možností využití, například sdílení souborů, vzdálený přístup odkudkoli ze světa pomocí privátního cloudu, VPN server, nebo třeba vlastní mail server či webový server.

Podobné články

Jak COVID-19 (podle výrobců) ovlivnil ukládání a zálohování dat

7. 5. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
Jak se události z posledních měsíců promítly do přístupu k ukládání a zálohování dat jsme zjišťovali přímo u poskytovatelů souvisejícího hardwaru, softwaru a služeb. Některé z nastíněných trendů pravděpodobně vytuší každý, řada z nich vás však možná překvapí. Čtěte více

Trendy v tiskárnách a multifunkcích v polovině roku 2020

29. 9. 2020. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
Tiskárny a multifunkce jsou nedílnou součástí drtivé většiny firem, úřadů i domácností. Spolu se spotřebním materiálem jsou navíc také velmi důležitým prodejním artiklem. Jak se trh vyvíjí a jaké trendy můžeme v době, kterou stále výrazně ovlivňuje současná koronavirová situace, sledovat nebo již brzy očekávat? Čtěte více

Trendy v segmentu ukládání a zálohování dat – co nás čeká a nemine?

1. 7. 2020. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
Práce s daty je široká oblast rozprostírající se napříč různými segmenty produktů a služeb. V případě hardwaru se kromě NAS serverů a specializovaných úložišť stále setkáváme také s páskovými řešeními, ale jednoznačným trendem je růst důležitosti cloudu, softwaru a služeb… Čtěte více

Internet věcí v roce 2020: Jaký je a kam se bude ubírat

12. 5. 2020. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
IoT lze bez nadsázky označit za jednu z nejrychleji se rozšiřujících a rozvíjejících ICT technologií dneška. Celá oblast internetu věcí v sobě skrývá obrovský potenciál pro všechny zúčastněné, ať již hovoříme o výrobcích a dodavatelích, poskytovatelích služeb, partnerech či implementátorech nebo koncových zákaznících. Na současnost a budoucnost IoT jsme se ptali odborníků z různých oborů české IT scény. Čtěte více