Zajímavosti a čísla o telefonních automatech v ČR

16. 7. 2012. (redaktor: Petra Piscová, zdroj: Telefónica)
V České republice je zhruba 16 000 telefonních automatů. Nejoblíbenější jsou telefonní automaty, které přijímají jak mince, tak telefonní karty O2 Trick, těch je v provozu 4 500. Nejvíc, téměř 7 500, je stále mincových telefonních automatů. Zhruba 4 000 přístrojů je pak pouze na kartu.

300 tisíc tísňových volání

Největší zájem o služby automatů byl v letech 1993 až 2002, od té doby klesá. Ze všech druhů automatů se ročně uskuteční na 300 tisíc tísňových volání. Telefonní automaty mají také nenahraditelnou úlohu jako náhradní či doplňkové řešení v případě rozbitého, zapomenutého, ztraceného či vybitého mobilu. Nejvytíženější automaty jsou však v turisticky exponovaných oblastech a na nádražích, z těch se volá i třicetkrát denně.

62 tun mincí

Za minulý rok se z telefonních automatů vybralo a svezlo k vytřídění 13 milionů kusů mincí včetně euro mincí o celkové váze cca 62 tun. Při častějším volání z telefonních automatů je možné použití i předplacené karty O2 Trick. Těch se ročně vyrobí a prodá na sto tisíc kusů.

Ze všech hovorů uskutečněných z automatů v roce 2011 dominují volání do mobilních sítí následované voláním pomocí předplacených karet jiných operátorů na bezplatná čísla.

Kam se nejvíce volá z telefonních automatů? (počty hovorů – podíly)

Mobilní sítě63 %
Předplacené karty – bezplatná čísla17 %
Pevné sítě6 %
Zelené linky5 %
Zahraniční volání