Vzniká nová IT profese: odborník na digitalizaci firem

25. 8. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: System4u)
Na pracovním trhu se zformoval nový profesní obor zaměřený na digitalizaci pracovního prostředí firem. Pandemie přiměla firmy přesunout provoz online a potřební odborníci chybějí. Nový obor nabízí různá zaměření od juniorních až po manažerské pozice.

Nově vznikající obor přitom dle System4u nabízí i čerstvým absolventům středních a vysokých škol. Díky své variabilitě by mohl do IT přilákat i více žen. Potřebné znalosti se zatím na školách nevyučují, firmy proto počítají s tím, že si specialisty samy vychovají. Platy juniorů začínají na 35 tisíci korun s možností rychlého kariérního růstu.

Tuzemské firmy začaly masivně investovat do digitalizace a virtualizace pracovního prostředí: tzv. Digital Workspace. Během pandemie covid-19 se jasně prokázalo, že firmy s plně digitalizovaným prostředím jsou odolnější a mohou plně fungovat i během ztížených podmínek včetně nejpřísnějších lockdownů. Prudký rozvoj digitalizace firem proto vytvořil zvýšenou poptávku po IT odbornících, kteří umějí takové projekty realizovat a následně zajišťovat i provozní podporu.

Z vytváření digitálního prostředí firmy se tak stal plnohodnotný obor, který se zabývá tím, jak různé technologie propojit, aby zaměstnanci mohli snadno a bezpečně pracovat odkudkoli z libovolného zařízení. Že ne vše funguje dle představ zaměstnanců, potvrdil i průzkum realizovaný během pandemie: 52 % zaměstnanců se nepracovalo dobře, zejména vázla komunikace s kolegy a připojení do firemních systémů.

„Nejde jen o práci z domova, ale možnost spolupracovat a komunikovat s kolegy ve virtuálním prostředí, rychle sdílet dokumenty, přistupovat do firemních systémů z mobilu, počítače nebo tabletu. Ale také zabezpečit data, zpřístupnit je správným osobám či vyhodnocovat fungování firmy,“ vysvětlil Ladislav Blažek, technický ředitel společnosti System4u, která firmám pomáhá s digitalizací pracoviště a firemních systémů.

Kariéru mohou udělat i čerství absolventi středních škol

Nový obor je příležitostí i pro motivované absolventy vysokých i středních škol. Na školách se totiž potřebné znalosti nevyučují, takže firmy počítají s tím, že si specialisty samy vychovají: „Na vysoké škole s IT zaměřením se studenti učí především programovat. Co se týče systémové správy, v té absolventi plavou. Mají perfektně nastudovanou teorii, ale neumějí ji převést do praxe. Pokud se uchazeč rámcově orientuje v problematice, další potřebné znalosti se už naučí u nás,“ uvedla k situaci na pracovním trhu Jitka Šafářová, manažerka lidských zdrojů společnosti System4u.

Platové ohodnocení odborníků na digitalizaci je podobné jako v ostatních IT oborech.  Junioři začínají na platu 35 000 korun a seniorské pozice se pohybují okolo 70 000 korun. Konkrétní výše se odvíjí od kvalifikace a zodpovědnosti pracovníka.

Ženy vítány

Mezi kvalifikační požadavky pro odborníky na digitalizaci patří zejména schopnost projektového řízení a komunikační dovednosti. „Více než programovat se cení schopnost zákazníkovi porozumět a nové technologie uvádět do praxe. Digitalizace je IT oborem, kde interpersonální dovednosti jsou stejně tak důležité jako odborné znalosti,“ uvedl Ladislav Blažek.

Nová profese by do budoucna mohla do IT přilákat i více žen, které jsou v oboru zatím spíše výjimkou. „Snad se podaří časem zbořit stereotyp, že IT je jen pro technicky zaměřené chlapy. Oblast Digital Workspace by to mohla změnit, protože jde o multidisciplinární obor, který dává prostor různým specializacím,“ uzavřela Jitka Šafářová ze společnosti System4u.

SHRNUTÍ: Digital Workspace – nový IT obor, který se zabývá návrhem propojování informačních systémů, správou dat a jejich přesunem do cloudu, správou koncových zařízení (Unified Endpoint Management), zabezpečením zařízení a dat či správou přístupu k datům (Identity Management) a servisní podporou zákazníků.

Závěry průzkumu technologické společnosti System4u, který provedla výzkumná agentura SC&C mezi 1 422 respondenty, kteří pracovali z domova od března 2020.

Podobné články

V ČR chybějí desítky tisíc IT odborníků. Míří sem i stále více žen

22. 9. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: Aspen.PR)
V České republice je v současnosti více než 300 tisíc IT odborníků. Přesto je jich potřeba mnohem více. Řádově jich chybí další desítky tisíc a sehnat se téměř nedají. Složitá kovidová situace a související zrychlení digitalizace ještě zvýšily jejich potřebu a je jasné, že dnes chybí specialisté na IT napříč obory. Čtěte více

V ČR chybí 14 tisíc IT specialistů

5. 8. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: Techloop a Coding Bootcamp)
V České republice je dohromady zhruba 316 tisíc IT odborníků, trh by jich i přesto zvládl pojmout ještě zhruba o 14 tisíc více. Počet reakcí na IT inzeráty je často mnohonásobně nižší než v jiných oborech a zastoupení žen v tomto odvětví je stále minimální. Seniorní vývojář si přitom může měsíčně vydělat až 200 tisíc korun. Čtěte více

České školství „produkuje“ málo softwarových inženýrů

23. 7. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: Acamar)
V tuzemských R&D centrech chybí tisíce IT a elektrotechnických expertů. Důvodem je rostoucí počet projektů situovaných do České republiky i nedostatečně pružné školství. Firmy proto musí i nadále spoléhat na inženýry z ciziny. I přes vyšší náklady se jim však jejich nábor vyplácí. Čtěte více

Které výhody a nevýhody s sebou nese práce IT specialistů?

29. 4. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: Integra)
Vedení jako nejčastější překážku ve své práci označilo 36 % předních IT odborníků, které ve hloubkových rozhovorech vyzpovídala společnost Integra Czech Republic poskytující služby v oblasti informačních technologií. Čtěte více