Využití monitorů při práci na notebooku zvyšuje produktivitu práce

4. 8. 2020. (redaktor: František Doupal, zdroj: Dell EMC)
V době, kdy je práce na dálku více než aktuální téma, představila společnost Dell výsledky studie odhalující závislost mezi produktivitou a využíváním periferií, jako jsou myš, klávesnice a monitor. Ve studie přineslo jejich využívání, bez ohledu na konkrétní parametry periferií, v průměru o 35,3 % vyšší produktivitu práce.

Od roku 2015 došlo k výraznému nárůstu počtu lidí pracujících z domova, některé odhady tvrdí, že se jejich počet zvětšil o 173 %. Toto číslo však mnohonásobně vzrostlo s nástupem opatření proti šíření koronaviru. Z nedávného průzkumu provedeného mezi 317 CFO vyplývá, že až 74 % společností nechá minimálně 5 % pracovníků i nadále pracovat vzdáleně.

Zaměstnanci, kteří začali pracovat vzdáleně, se však často potýkají s poklesem produktivity. Ten je způsobený absencí IT zařízení v domácím pracovním prostředí. V kanceláři mají k dispozici myš, klávesnici, jeden či dokonce dva monitory, ale doma se musí spolehnout zpravidla pouze na svůj notebook. Musí tak neustále přepínat mezi okny či nastavovat jejich velikost a zdlouhavě scrollovat na menší zobrazovací ploše. Dell proto provedl studii, jejímž cílem bylo ověřit, jaký dopad na produktivitu má využití externí klávesnice, myši a zejména různě velkých monitorů oproti práci jen na samotném notebooku.

Větší pracovní plocha – lepší produktivita

Potvrdilo se, že když má zaměstnanec možnost využít klávesnici, myš a monitor, roste jeho produktivita. V případě samotné myši a klávesnice činil její nárůst oproti samotnému notebooku 25,8 %. Když byl zapojen navíc ještě 24" monitor, klesl čas potřebný pro splnění úkolu už o 32 %. U 27" monitoru využívajícího nástroj Dell Display Manager (DDM) pro rozdělení pracovní plochy na jednotlivá okna pak dosáhlo průměrné zlepšení hodnoty 37,7 %. V případě zapojení sestavy dvou 24" monitorů a využití DDM bylo zlepšení 39 % a s využitím 34" prohnutého monitoru a DDM dokonce 42 %.

S rostoucí velikostí pracovní plochy roste také produktivita. Ale nejde o jediný benefit využívání monitorů k práci na notebooku. Celková ergonomie takové sestavy také přispívá k nižší únavě, lepšímu soustředění, a tedy k rychlejšímu a kvalitnějšímu dokončení úkolů. A jak potvrdili účastníci studie, nezanedbatelná je i možnost multitaskingu, například při videokonferencích. Průměrný nárůst produktivity napříč všemi testovanými konfiguracemi byl oproti práci jen na notebooku 35,3 %, a pokud bychom vzali v potaz jen porovnání s konfiguracemi obsahujícími monitor, tak dokonce nárůst činil více než 37,6 %.

Jak probíhalo testování

Dobrovolníci měli za úkol provést několik úkonů na počítači na čas. Během jejich plnění museli použít internetový prohlížeč, program na úpravu fotek a několik aplikací balíčku Microsoft Office – Word, PowerPoint a Excel. Podmínky testování byly navrženy tak, aby se nikdo nevyhnul nutnému scrollování na obrazovce, kopírování a vkládání textu a přepínání mezi několika aplikacemi tak, aby testování napodobovalo běžné používání PC při práci. K testování byl použit počítač Dell Latitude 7400 2v1, set klávesnice a myši Dell KM717 Premium a monitory s USB-C, konkrétně modely Dell Ultrasharp U2419HC, Dell P2719HC a Dell Ultrasharp U3419W.

Profilová karta firmy

Dell Technologies

Dell Technologies

Již více než 28 let poskytuje společnost Dell státům, komunitám, zákazníkům a uživatelům kdekoli na světě možnost využívat technologii, která splní jejich sny. Zákazníci věří, že jim zajistíme technologická řešení, s jejichž pomocí toho více udělají i zvládnou – přitom nezáleží na tom, zda u nich doma, v práci, ve škole nebo kdekoli jinde.

Zobrazit detail firmy

Podobné články

Kolik berou „ajťáci“ v Česku?

15. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Smitio)
Hlad po počítačových expertech v Česku neustává. Podle průzkumu společnosti Smitio z letošního března plat IT specialistů vysoce převyšuje český průměr – pohybuje se kolem 75 tisíc korun měsíčně. Špičky ve svém oboru si při nástupu do nové firmy mohou říct i o 200 tisíc. Platy „ajťaček“ jsou v průměru o 15 tisíc nižší. Čtěte více

Jak může automatizace uvolnit obchodníkům ruce

16. 2. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Onlio)
Obchodní úspěch dnes nestojí jen na kvalitě výrobku. Zásadně ho ovlivňuje i obchodní strategie podpořená informačním systémem pro řízení obchodu. Vítězí obchodníci s jasným sdělením a kontrolou nad svými aktivitami, které spravují ve výkonném systému pro řízení vztahů se zákazníky. CRM dnes pomáhají obchodníkům automatizovat jejich každodenní aktivity, řídí rutinní úkoly a včas připomenou deadliny. Čtěte více

Acronis MSP akademie přidává 19 nových modulů a více než sto videí

12. 2. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Zebra systems)
Společnost Acronis rozšířila platformu Acronis MSP Academy, jejímž cílem je umožnit poskytovatelům řízených služeb maximálně využívat nových znalostí a dovedností na neustále se vyvíjejícím IT trhu. Nejnovější rozšíření zahrnuje 19 nových modulů a více než 100 videí poskytujících špičková obchodní a technická školení. Čtěte více

Poptávka po specialistech na AI raketově roste. Meziročně dokonce o 60 %

23. 1. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Deel)
Dovednosti spojené s AI dominují poptávkám na pracovním trhu. Z interního průzkumu společnosti Deel, který probíhal od září 2021 do září 2023, vyplynul obrovský nárůst zájmu o experty na AI. Podíl pracovníků, kteří se přímo zabývají využitím AI, softwarovým inženýrstvím a datovou analýzou, najímaných prostřednictvím platformy Deel, za poslední rok vzrostl o 60 %. Čtěte více