Větší množství bezpečnostních produktů neznamená větší bezpečnost

29. 6. 2020. (redaktor: František Doupal, zdroj: Check Point)
Check Point zveřejnil výsledky nového průzkumu provedeného společností Dimensional Research, který zkoumal postoj globálních bezpečnostních lídrů ke konsolidaci. Report ukazuje, že použití různých bezpečnostních produktů komplikuje celkovou ochranu organizací.

Kyberhrozby se vyvíjí a útoky jsou stále sofistikovanější, ale nasazení většího množství různých produktů vytváří nové problémy.

Celých 99 % společností využívajících řešení od více dodavatelů uvedlo, že to jejich organizaci způsobilo komplikace.

Průzkumu se zúčastnilo 411 IT a bezpečnostních odborníků z celého světa. Z reportu například vyplývá:

  • Čím více věcí je potřeba zabezpečit, tím více klesá důvěra v zabezpečení – 92 % respondentů uvedlo, že kompletní zabezpečení IT je náročný úkol. Pouze 34 % bezpečnostních lídrů věří, že jejich mobilní zařízení jsou řádně zabezpečena, v případě zařízení internetu věcí je to pak 38 % z nich. To odhaluje značnou mezeru v postoji organizací k zabezpečení.
  • Téměř polovina organizací má nasazeno 6 - 40 bezpečnostních řešení, což komplikuje ochranu - Prakticky každá organizace v průzkumu využívala více dodavatelů zabezpečení. 49 % organizací používá 6 až 40 bezpečnostních produktů a 27 % větších organizací používá 11 až 40 produktů různých dodavatelů.
  • Více konzolí pro správu snižuje přehlednost – 98 % organizací spravuje své bezpečnostní produkty pomocí více konzolí, což komplikuje celkový přehled o stavu zabezpečení. Neschopnost získat ucelený pohled na bezpečnostní stav organizace ztěžuje reakci na incidenty.
  • Práce s více dodavateli zabezpečení způsobuje organizacím problémy – 79 % bezpečnostních odborníků tvrdí, že práce s více dodavateli představuje významnou výzvu. Údržba, aktualizace, obnova smluv a další činnosti související s různými bezpečnostními řešeními vyžadují drahocenný čas a zdroje.

„Některé organizace stále ještě žijí v mylné představě, že více různých produktů znamená větší bezpečnost. Měly by ale přijmout fakt, že někdy je méně více,“ uvedl Miloslav Lujka, channel team leader v Check Pointu. „Používání produktů od různých dodavatelů jednoduše zvyšuje složitost a potenciálně může ohrozit bezpečnost organizací. Organizace potřebují konsolidované kyberbezpečnostní řešení, které posílí obranu a zároveň zlepší reakci na všechny formy útoků.“

Pandemie COVID-19 přinesla dramatické změny života i pracovní kultury. Ale zároveň je to příležitost, jak vyhodnotit a posoudit investice do zabezpečení. V průzkumu 69 % respondentů souhlasí, že konsolidace bezpečnostních řešení by zlepšila ochranu organizace.

Snížení počtu dodavatelů zvyšuje ochranu díky lepší spolupráci a menším mezerám ve funkčnosti produktů. Výrazně se také snižuje čas, náklady a zdroje potřebné na nápravu škod způsobených případnými incidenty.

Štítky: 
Bezpečnost, Check Point

Podobné články

U 90 % loňských útoků kyberzločinci zneužili protokol RDP

16. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Sophos)
Studie společnosti It’s Oh So Quiet (?): The Sophos Active Adversary Report for 1H 2024+ analyzující přes 150 případů reakce na incidenty řešených týmem Sophos X-Ops Incident Response v roce 2023 zjistila, že kyberzločinci zneužívají protokol vzdálené plochy (Remote Desktop Protocol – RDP), běžnou metodu pro navázání vzdáleného přístupu k systémům Windows, hned v 90 % útoků. Čtěte více

Jen tři procenta firem jsou odolná proti současným kyberbezpečnostním hrozbám

15. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Cisco)
Pouhá tři procenta firem mají podle Indexu kyberbezpečnostní připravenosti společnosti Cisco své zabezpečení na takové úrovni, aby bylo schopné čelit současným sofistikovaným kybernetickým hrozbám. Naopak u více než 70 % podniků je obrana proti moderním útokům nastavena slabě nebo zcela nedostatečně. Čtěte více

ComSource uvedl na český trh kiosky pro kontrolu USB disků a dalších externích médií

12. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: ComSource)
Detekce neznámých a běžným nástrojům unikajících vzorků malwaru patří mezi hlavní problémy firem. Trendem je přechod k sofistikovanějším nástrojům, jako jsou samostatné „čističky“, které dokáží v reálném čase soubor zkontrolovat desítkami antivirových nástrojů nebo provést tzv. sanitizaci všech dat. Jedním z takových produktů jsou kiosky OPSWAT MetaDefender. Čtěte více

Fortinet vylepšil svůj operační systém pro zabezpečení sítě v reálném čase

12. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Fortinet)
Nejnovější verze operačního systému FortiOS, který spojuje síťové a bezpečnostní funkce, a aktualizace platformy Security Fabric přinášejí novou generativní umělou inteligenci, ochranu dat, externě spravované služby a funkce sjednocených agentů. Čtěte více