Ultrabook – rok od uvedení

10. 11. 2012. (redaktor: Petra Piscová, zdroj: Intel)
Je tomu rok, co společnost Intel pod názvem Ultrabook představila zcela nový koncept mobilního počítače. Stalo se tak 9. listopadu 2011, a ačkoli lze toto zařízení stále ještě považovat za nový formát, inovace probíhají velmi rychle – příkladem jsou čerstvě uvedené konvertibilní modely, které změnily tradiční sklápěcí konstrukci počítačů.

Nejzásadnější inovaci ovšem představuje dotykové rozhraní, které podstatně rozšířilo tradiční ovládací prvky počítače – klávesnici a myš. Novému dotykovému ovládání bezprostředně vycházejí vstříc i výrobci, kteří v kategorii Ultrabook během posledních dvou měsíců roku 2012 uvádějí na trh více než 40 nových zařízení vybavených dotykovým displejem.

První vlna mobilních zařízení – minimálně dvanáct dotykových ultrabooků a osm tabletů s procesory Intel Core třetí generace – právě přichází i na český trh, a to prostřednictvím firem Acer, Asus, Dell, Fujitsu, HP, Lenovo, Samsung, Sony a Toshiba.

Po přechodu k dotykovému ovládání přes displej se tradiční metody ovládání již v příštím roce rozšíří o podporu gest a hlasu. Inovace souvisí s uvedením čtvrté generace procesorů Intel Core, postavené na 22nm výrobní technologii. Nové procesory s mikroarchitekturou Haswell zvýší laťku v oblasti HD grafiky, rychlejšího šifrování, lepšího zabezpečení a úspornějšího provozu. Nová mikroarchitektura Haswell umožní vyrábět nejen ještě tenčí a lehčí ultrabooky i další konvertibilní zařízení s vyšším výkonem a delší výdrží baterie, ale také uživatelům zpřístupní takzvaný percepční computing. Díky jejím funkcím bude počítač schopen reagovat na projevy uživatele.

Percepční výpočetní technika stojí na využití dotykových obrazovek, senzorů a kamer, jež jsou implementovány do mobilních zařízení. Ultrabooky budou vybaveny více způsoby pro interakci s počítačem. Prvních úspěchů již bylo dosaženo například v oblasti rozpoznání hlasu. Jde o systém s programem Nuance Dragon Assistant.

Intel rovněž rozvinul spolupráci se společnostmi Creative a SoftKinetic s cílem významně zdokonalit ovládání prostřednictvím pohybů. Umožní to radikálně zmenšené 3D kamery integrované do počítače a napájené z USB, které jsou nesrovnatelně energeticky úspornější a levnější než dřívější generace těchto zařízení. Díky platformě společnosti SoftKinetic bude možné ovládat počítač pohyby deseti prstů ruky, aniž by se počítače dotkly.

Štítky: 

Podobné články

Intel: Paula Tolliverová

3. 8. 2016. (redaktor: Ondřej Kosnar, zdroj: Intel)
Společnost Intel jmenovala Paulu Tolliverovou novou viceprezidentkou a CIO. Tolliverová přišla z Dow Chemical, kde působila jako korporátní viceprezidentka pro firemní služby a CIO. Čtěte více

Nedostatek odborníků na kybernetickou bezpečnost činí firmy i státy zranitelnými

2. 8. 2016. (redaktor: Ondřej Kosnar, zdroj: Intel)
Společnost Intel Security ve spolupráci s Centrem pro strategická a mezinárodní studia (CSIS) vydala globální zprávu, která dokumentuje krizový nedostatek odborníků dopadající na odvětví kybernetické bezpečnosti. Čtěte více

Dell aktualizuje své čtyřsocketové servery novými procesory Intel

22. 6. 2016. (redaktor: Ondřej Kosnar, zdroj: Dell)
Společnost Dell aktualizuje čtyřsocketové servery PowerEdge 13. generace. Aktualizované portfolio tak představuje komplexní řešení i pro náročné uživatele. Čtěte více

Intel představil nové procesory Xeon Phi

22. 6. 2016. (redaktor: Ondřej Kosnar)
Rodina procesorů Intel Xeon Phi je reakcí Intelu na narůstající objem dat a potřebě jim porozumět. Procesor je základním prvkem Intel Scalable System Framework a zároveň je součástí kompletního řešení, které přináší klíčové technologie pro snadno instalovatelné a vysoce výkonné klastry. Čtěte více