Trvalé vs. předplatné licence

1. 5. 2019. (redaktor: František Doupal, zdroj: SoftwarePro)
Softwarové firmy už dávno neprodávají své aplikace pouze formou trvalých licencí. Čím dál tím více využívají i model předplatného. Díky němu získávají v pravidelných platbách přísun financí, který nahrazuje jednorázový nákup licence. Podívejme se na výhody jednoho či druhého modelu a komu se vyplatí.

Začněme uvedením příkladu. Microsoft sice stále ještě nabízí obě možnosti, tedy jak možnost koupit trvalé licence, ale čím dál tím více se přiklání ke cloudové variantě. „Tento způsob používání softwaru představuje lákavou nabídku a na první pohled nízkou cenu, avšak při dlouhodobém používání produktů je pro firmy téměř vždy nerentabilní. Zatímco forma předplatného v měsíčních úhradách není vysoká, za několik let tiše překoná levnější variantu, a to nákup trvalé licence,“ konstatoval Patrik Sodoma, sales director for Czech Republic ze společnosti SoftwarePro.

Nad tři roky využití se předplatné nevyplatí

Základem uvědomění, komu se vyplatí jeden či druhý model spočívá ve výpočtu, jakým způsobem, a především po jak dlouhou dobu jsou vybrané programy používány – tedy zjištění reálné potřeby zákazníka. V případě Microsoft Office se nová verze objevuje v intervalu tří let. Nová generace s sebou obvykle přináší minoritní změny, pro mnohé uživatele tudíž není aktualizace důležitá. Ve většině případů, kdy jsou z balíku využívány jen základní funkcionality, nebude aktualizace potřebná po celou dobu trvání technické podpory výrobce, tedy přibližně 7 až 10 let. Rozdíly demonstruje tabulka porovnávající náklady při využití kancelářského balíku Office se základními aplikacemi ve firmě s 50 PC. V obou případech (nová i použitá licence) jde o aktuální, nejnovější verzi Office 2019. Při nasazení byť jenom o generaci starší verze může být celková úspora i vyšší:

 

VYUŽITÍ 1 ROK

VYUŽITÍ 3 ROKY

VYUŽITÍ 6 LET

Cena Office při měsíčním předplatném

122 500 Kč

367 500 Kč

735 000 Kč

Cena trvalé nové multilicence Office

507 500 Kč

507 500 Kč

507 500 Kč

úspora 227 500 Kč

Cena trvalé použité multilicence Office

322 500 Kč

322 500 Kč

úspora 45 000 Kč

322 500 Kč

úspora 412 500 Kč

Je více než zřejmé, že do čtyř let používání se firmě vyplatí pořídit předplatné, tedy používat software v cloudu. Delší používání potom hovoří jednoznačně pro trvalou multilicenci. A vůbec nejlépe vychází možnost pořídit multilicenci druhotnou. „Při nákupu trvalé multilicence firma za produkt zaplatí pouze jednou a může ho využívat navždy nebo do doby, kdy ho prodá dále, protože ho už nevyužívá. Má-li firma 50 počítačů, na nichž se pracuje s kancelářským balíkem Office, potom s měsíční předplacenou multilicencí namísto trvalé druhotné multilicence dojde k tomu, že programy se začnou přeplácet už po necelých třech letech. Tedy ještě dříve, než stihne vyjít nová verze kancelářského balíku,“ vypočítal Sodoma. Při využití multilicence lze ušetřit víc než 50 % nákladů spojených s licencí kancelářského balíku Office. Konkrétní úspora však může být ještě vyšší, pokud firma využije výhod trhu s použitým softwarem.

Kombinace trvalé a předplacené varianty

Dalších cenových výhod lze dosáhnout dokonce i v případě použití Office ve spojení s cloudovými službami, jako je například OneDrive, Exchange, Sharepoint či Skype for Business, a to v kombinaci měsíčního předplatného cloudových služeb s trvalou (druhotnou) multilicencí. U firmy s 50 počítači je situace následující. Tabulka opět porovnává aktuální Office 2019:

 

VYUŽITÍ 1 ROK

VYUŽITÍ 3 ROKY

VYUŽITÍ 6 LET

Cena při měsíčním předplatném (balíček Office + cloudové služby)

145 000 Kč

435 000 Kč

870 000 Kč

Cena trvalé nové multilicence Office + měsíční předplatné cloudových služeb

565 000 Kč

680 000 Kč

852 500 Kč
úspora 17 500 Kč

Cena trvalé použité multilicence Office + měsíční předplatné cloudových služeb

380 000 Kč

495 000 Kč

667 500 Kč

úspora 202 500 Kč

Konkrétní úspora přitom může být ještě vyšší v závislosti na daných podmínkách nákupu použité multilicence. Používání starší verze balíku Office až do ukončení podpory výrobcem není ve firmách ničím neobvyklým. Většině společností funkčně postačuje starší verze s produktovou podporou vývojáře a 90 % z nich v praxi nevyužije nové funkce, které přinášejí novější verze programu. Úspory při používání druhotných multilicenčních řešení v porovnání s balíčky předplacených služeb jsou však značné a pro firmu představují obrovský ekonomický benefit. „Není problém zákazníkům připravit nabídku na míru, ať už jde o nové, nebo druhotné licence, případně porovnat obě dostupné řešení. Navíc naše společnost také zpět vykupuje software, který ve firmách leží již nepoužívaný, dodal závěrem Patrik Sodoma.Za takto získané volné finanční prostředky se potom firma může rozhodnout, jaký model zvolí:

  1. Trvalé, nové ale drahé;
  2. trvalé, druhotné a levnější (s totožnou funkčností);
  3. předplatné (z dlouhodobějšího hlediska pro většinu tuzemských uživatelů nejdražší řešení);
  4. kombinaci všech tří forem.
Štítky: 

Podobné články

Jak v ICT zadat veřejnou zakázku a přitom nediskriminovat?

27. 9. 2019. (redaktor: František Doupal, zdroj: SoftwarePro)
Vypsat správně výběrové řízení může být nečekanou komplikací a tvrdým oříškem nejen pro menší firmy, ale i pro velké firmy i státní instituce, jak dokazují stále se objevující příklady. Společnosti se proto nezřídka svěřují do rukou odborníků. Smluvní partner, nejčastěji externí firma, zadavatele celým procesem úspěšně provede a vybere vítěze, který vyhovuje nastaveným kritériím a zejména je v souladu se zákonem. Čtěte více

Prodej použitého softwaru se vám vyplatí

24. 9. 2019. (redaktor: Jakub Špaček, zdroj: DCD Publishing)
Slyšeli jste o možnosti výkupu již použitých multilicencí pro firemní účely za zlomek původní ceny? Pokud ne, je tento rozhovor určen právě vám. Nejde o nic nelegálního, ba naopak díky spolupráci se společností SoftwarePro, která se výkupem a následným prodejem druhotných licencí v Česku a na Slovensku zabývá, je možné firmám ušetřit nemalé finanční prostředky. O tom a mnohém dalším jsme si popovídali s Patrikem Sodomou, českým CEO společnosti SoftwarePro. Čtěte více

SoftwarePro se otevírá spolupráci s partnery

25. 7. 2019. (redaktor: František Doupal, zdroj: SoftwarePro)
Společnost SoftwarePro, největší tuzemský dodavatel druhotných softwarových multilicencí, spustila spolupráci s partnery. Cílem je kooperace s resellery, systémovými integrátory a dalšími partnery z oblasti IT, kteří chtějí koncovým zákazníkům nabídnout softwarové licence až o 70 % výhodněji. Čtěte více

Příležitost ve zdravotnictví? PC po expiraci

27. 2. 2019. (redaktor: František Doupal, zdroj: SoftwarePro)
Zdravotnictví čelí řadě problémů. Trápí ho nejen stárnutí populace, zvyšování požadavků na lékařskou péči a nedostatek pracovníků, ale také značně podfinancované investice do vybavení, a to včetně moderních přístrojů nebo počítačů. Právě v počítačovém vybavení tiká časovaná bomba, kterou mohou odpálit hackeři. Čtěte více