Trojský kůň a červ svorně žerou počítače v Evropě

11. 9. 2009. (redaktor: Milan Loucký, zdroj: )
Win32/Conficker byl i v srpnu globálně nejrozšířenějším typem malware s podílem 8,56 % ze všech světově detekovaných hrozeb. Ve srovnání s červencovými statistikami však zaznamenal pokles o více než dvě procenta.
Stav trhu s viry dle společnosti ESET.

Silnější globální pozici naopak získala směs hrozeb sestávající se převážně z trojanů útočících na hráče online her -Win32/PSW.OnLi­negames (8,28 %). Nejrůznější trojské koně, které ke svému spuštění využívají funkci souboru autorun.inf, jsou stále rovněž v první trojici celosvětových hrozeb – v srpnu byla infiltrace INF/Autorun zaznamenána na 7,80 % počítačů. Varianty malware z rodiny Agent, schopné vykrádat informace z počítače, byly pak na čtvrtém místě, s výrazným odstupem za první trojicí a celkovým podílem 3,57 %. První pětku uzavírá INF/Conficker, který stejně jako INF/Autorun rovněž využívá autorun.inf v operačních systémech Windows k šíření infiltrace – konkrétně červa Conficker.

Desítku celosvětově nejrozšířenějších počítačových hrozeb podle ESET ThreatSense.Net doplnily v srpnu škodlivé kódy Win32/TrojanDow­nloader.Swizzor (1,39 %) a Win32/TrojanDow­nloader.Bredo­lab (0,89 %). Cílem obou uvedených infiltrací je především stáhnout a nainstalovat další malware do infikovaného počítače.