TP-Link: Jak postavit firemní Wi-Fi v prostředí s vysokou hustotou klientů

7. 3. 2022. (redaktor: Reseller Magazine OnLine, zdroj: TP-Link)
Jistě jste zažili situaci např. v přednáškovém sále, na konferenci, v obchodním centru, ve sportovní hale, na koncertě nebo na letišti, že jste se chtěli připojit k Wi-Fi síti, ale ta byla velmi pomalá. Anebo se vám nepodařilo připojit vůbec, ačkoli jste měli dostatečně silný signál.

Jedním z důvodů mohl být samotný design Wi-Fi sítě, který sice zajistil pokrytí prostoru signálem, ale nepočítal s vysokou hustotou klientských zařízení. Pro tyto náročné aplikace TP-Link nabízí speciální firemní přístupové body (AP, access point) s označením HD (High Density). Proč by je měl uživatel použít, když poskytují stejnou maximální signálovou rychlost Wi-Fi jako modely bez označení HD, ale jejich cena je vyšší?

Proč je Wi-Fi síť pomalá?

S rostoucím počtem klientských zařízení neklesá rychlost úměrně, ale dalo by se říct, že exponenciálně. Přístupové body určené pro firemní aplikace typicky podporují připojení několika desítek zařízení v každém pásmu a jsou obvykle omezené počtem současně připojených zařízení (tzv. concurrent clients), tj. na počet zařízení přihlášených/asociovaných do sítě.

Tento údaj se uvádí ve specifikacích a pohybuje se cca od 64 do 256 klientů dle výrobce a typu AP. K tomu je přizpůsobený hardware a také jeho software. Je ale potřeba si uvědomit, že to je teoretická maximální hodnota, kdy jsou sice všechna zařízení připojená, ale nepřenášejí data současně. V praxi ovlivňují výslednou propustnost také další faktory, jako je typ koncových zařízení (podporovaný Wi-Fi standard a počet tzv. spatial streamů), vzdálenost od AP, interference od okolních přístupových bodů apod.

Proto se doporučuje maximální počet 30–40 klientů v pásmu 5 GHz a cca polovina v pásmu 2,4 GHz, aby přenosová rychlost ke každému zařízení byla ještě akceptovatelná pro dnešní aplikace, mezi které běžně patří i přenosy videa.

Problém s přidáním dalších AP

V prostředích s vysokou hustotou klientů se stává, že jedno AP bez problémů pokryje daný prostor. Ale propustnost sítě je malá a uživatelé si stěžují na pomalou síť nebo mají problémy se do sítě vůbec připojit. Řešením může být použití více přístupových bodů v daném prostředí a nasazení funkcí, jako je omezení maximálního počtu zařízení na rádio, vyrovnávání zátěže (load-balancing) mezi přístupové body či funkce Band Steering pro rozložení zátěže mezi pásma 2,4 GHz a 5 GHz. S rostoucím počtem AP ale roste také jejich vzájemné ovlivňování, především v pásmu 2,4 GHz, kde je k dispozici výrazně menší šířka pásma. To lze částečně eliminovat snížením vysílacího výkonu na přístupových bodech.

High Density pro hustý provoz

Vhodnějším řešením pro tato prostředí s vysokou hustotou zařízení je nasazení přístupových bodů s označením HD (High Density). Jejich hardware je pro tyto aplikace přímo určený a patřičně dimenzovaný. Pro obsluhu více zařízení současně je potřebný procesor, který má výkonovou rezervu pro implementaci výpočetně náročných operací. Mezi ně patří i nasazení protokolů 802.1k a 802.11v zajišťující roaming klientů, tj. přechod klientů z jednoho AP na druhé bez výpadku spojení.

Společnost TP-Link pro prostředí s vysokou hustotou zařízení nabízí výkonné HD přístupové body patřící do řešení Omada SDN s centrální správou z HW, SW nebo cloudového kontroléru. U těchto AP je místo dvoujádrového procesoru použitý výkonnější čtyřjádrový procesor s vyšší frekvencí. Díky větší RAM paměti (1 GB místo 256 MB nebo 512 MB) lze k AP přihlásit a připojit více zařízení současně, což může být teoreticky až 1 024 zařízení.

Při návrhu Wi-Fi sítě s vysokou hustotou zařízení TP-Link doporučuje počítat s těmito reálnými hodnotami:

  • 100–120 zařízení pro AC1750 MU-MIMO Wi-Fi 5 přístupový bod EAP265 HD,
  • 120–150 zařízení pro AX1800 Wi-Fi 6 přístupový bod EAP620 HD,
  • 150–200 zařízení pro AX3600 Wi-Fi 6 přístupový bod EAP660 HD.

Výhodou nasazení HD přístupových bodů je menší počet AP v síti, jednodušší správa, méně vzájemného ovlivňování a spokojení uživatelé. Samozřejmě můžete HD přístupové body v jedné síti kombinovat s „běžnými“ modely, tzn. použít HD modely jen tam, kde jsou skutečně potřeba.

Jak HD přístupové body TP-Link Omada fungují

HD přístupové body TP-Link náležejí do ekosystému TP-Link Omada SDN, který je sjednocenou platformou správy a monitoringu veškerých podnikových síťových zařízení TP-Link. Díky sjednocenosti je fyzická i softwarová instalace sítě pro administrátory velice snadná, a stejně tak je snadné i postupné doplňování jednotlivých zařízení v případě potřeby rozšiřování.

Omada SDN je integračním prvkem síťových zařízení, mezi něž patří kromě AP i switche a gatewaye (brány). Síť postavená na platformě Omada je vysoce škálovatelná, a spravovat ji navíc můžete z jediného rozhraní, což administrátorům může ušetřit spoustu času i nervů.

Proč prodávat TP-Link Omada:

  • registrace projektů,
  • vyšší marže, projektové ceny od 1 ks,
  • demo sady se slevou až 50 %,
  • lokální podpora a školení od výrobce,
  • možnost nabídnout vlastní služby, jako je instalace, konfigurace a správa sítě.

Výhody řešení High Density AP a Omada SDN pro zákazníka:

  • jedno AP obslouží až 200 reálných zařízení;
  • všechny Wi-Fi 6 AP s podporou 802.11ax v obou pásmech;
  • centrální správa přístupových bodů, switchů a hraničních routerů z jednoho rozhraní;
  • vzdálená správa s cloudovým přístupem zdarma;
  • záruka pět let.

Profilová karta firmy

TP-LINK Czech s.r.o.

TP-LINK Czech s.r.o.

TP-Link je celosvětovým dodavatelem síťových produktů a řešení pro smart home dostupných ve více než 100 zemích světa. Za dominantní tržní podíl na čínském trhu a pozici největšího světového poskytovatele WLAN řešení vděčí inovativnímu přístupu oddělení výzkumu a vývoje, efektivní produkci a kvalitnímu řízení.

Zobrazit detail firmy

Podobné články

Mercusys: gigabitové PoE+ přepínače MS105GP a MS108GP

27. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Mercusys)
Společnost Mercusys představil nové modely kompaktních přepínačů s podporou PoE+ napájení. Pětiportový MS105GP a osmiportový MS108GP disponují podporou gigabytových přenosů, odolným kovovým provedením a dalšími praktickými funkcemi a vlastnostmi. Čtěte více

Výrobce optických síťových modulů MicroOptics se slučuje se značkou Lanview

24. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: EET Group)
Skupina EET Group oznámila sloučení dvou předních poskytovatelů kompletních řešení strukturovaných sítí pro firemní zákazníky, společností MicroOptics a Lanview. Pod hlavičkou skupiny EET Group tak vzniká komplexní poskytovatel optických transceiverů, řešení pro bezdrátovou komunikaci, přenosové sítě, sítě datových center a cloud computing. Čtěte více

Budoucnost bezdrátové konektivity v pojetí společnosti LANCOM

8. 4. 2024. (redaktor: Reseller Magazine OnLine, zdroj: Annex Net)
Během Světového mobilního kongresu MWC, který se odehrál letos v únoru v Barceloně, představila společnost LANCOM Systems svůj pohled na budoucnost bezdrátové konektivity. Stěžejní roli zde bude hrát nový standard Wi-Fi 7 (IEEE 802.11be), který přinese vyšší datovou hustotu, větší šířky komunikačních kanálů a díky tomu i mnohem vyšší přenosové rychlosti. Čtěte více

Huawei v Berlíně představil špičková řešení pro oblast optických sítí

8. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Huawei)
Jaká proměna čeká internetové připojení v příštích letech? To si mohli prohlédnout návštěvníci konference FTTH 2024 v Berlíně, která představila internet budoucnosti jako zelený, ultraširokopásmový a inteligentní. Inovativní řešení, která mají uspokojit stále náročnější požadavky na internetové připojení, představila na konferenci také společnost Huawei. Čtěte více