Tohle řekněte zákazníkům!

14. 5. 2009. (redaktor: Milan Loucký, zdroj: )
Při stagnující ekonomice se malým a středním podnikům vyplatí využívat inkoustový tisk. Analytické firmy, IDC a CharisCo Printer Labs, zkoumaly nezávisle situaci v segmentu barevného tisku v těchto segmentech.

Dvě analytické firmy, IDC a CharisCo Printer Labs, zkoumaly nezávisle na sobě současnou situaci v tržním segmentu barevného tisku, přičemž se zaměřily především na malé a domácí (SOHO) a malé a střední (SMB) firmy. Mezi hlavní zjištění IDC patří, že barevný tisk na inkoustových tiskárnách je z hlediska nákladů na stránku až o 51 % levnější než srovnatelný tisk laserový.
Trh
Podle výsledků studie IDC došlo v posledním desetiletí k obrovskému nárůstu využívání barevných tiskáren a multifunkčních zařízení v evropské obchodní a podnikatelské sféře. Barevný tisk se tak stal nedílnou součástí úspěšného podnikání. Mezi hlavní faktory rostoucí obliby barevných tiskáren a MFP v tržním sektoru SMB patří:
• Významné snížení cen – došlo k významnému poklesu cen prakticky všech produktových technologií.
• Malé a střední firmy si začaly více uvědomovat potenciál a přidanou hodnotu barevných dokumentů. Ze studie IDC jednoznačně vyplývá, že barva dodává dokumentům profesionální vzhled, zvyšuje srozumitelnost a zapamatovatelnost.
• Uvedení nových barevných tiskáren a MFP určených specificky pro SMB – výrobci tiskových periférií začali vyvíjet a nabízet produkty s nízkou cenou, ale vysokými rychlostmi tisku, skvělou kvalitou a spolehlivými výsledky.
Nízké náklady na tisk
Ze zprávy CharisCo vyplývá, že současná finanční situace má na malé podniky velmi silný negativní dopad. HP na to reaguje tím, že zákazníkům pod ekonomickým tlakem ukazuje, jak mohou ušetřit peníze při kancelářském tisku prostřednictvím nové řady tiskáren Officejet Pro.
Jedním z hlavních faktorů je zde skutečnost, že objemy tisku podle počtu stran u malých podniků(5) rostou a další růst se očekává: Roční průměrná míra růstu (CAGR) má v období 2006 až 2010 dosáhnout 9,5 %. To v kombinaci se snahou o úspory znamená, že nízkonákladové inkoustové tiskárny jsou ideálními produkty pro řešení těchto potřeb – pokud jsou technicky na takové úrovni, aby dokázaly dlouhodobě poskytovat špičkovou kvalitu tisku.
Pokročilá technologie
Laserové i inkoustové tiskárny jsou dnes na vysoké úrovni. V kancelářském prostředí však byla doposud dávána přednost laserovým tiskárnám, zatímco tiskárny inkoustové byly považovány za zařízení spíš pro domácí uživatele. Nejnovější technologie však umožnily snížení cen, a tak mohou podniky využívat jak barevný laserový, tak barevný inkoustový tisk za přijatelných nákladů.
Nejnovější inkoustové tiskárny pro malé podniky, jako např. tiskárny řady HP Officejet Pro, nabízejí zvýšenou robustnost a vyšší kvalitu tisku oproti předchozím modelům. Výhodou inkoustových tiskáren je také to, že jsou schopny produkovat stejně dobrou kvalitu tisku při nejrůznějším použití, a to především ve srovnání s cenově srovnatelnými laserovými zařízeními. Navíc mají inkoustové tiskárny obvykle více funkcí a nižší provozní náklady. Nové technologie barevných inkoustových tiskáren pro podnikové nasazení prodělaly znatelný vývoj směrem k tisku, který se neotírá, nerozpíjí ve vodě a nebledne na přímém světle.
Officejet Pro
Společnost HP nedávno představila novou řadu Officejet Pro tvořenou čtyřmi produkty, mezi které patří jak jednoúčelová tiskárna, tak multifunkční zařízení (All-in-One) se čtyřmi funkcemi. Každý z modelů je navíc nabízen ve verzi pro připojení do počítačové sítě pomocí kabelu nebo bezdrátově. Především multifunkční produkty Officejet Pro nabízejí uživatelům celou řadu užitečných funkcí, které zahrnují vše, co uživatelé od multifunkčních zařízení pro střední tiskové zatížení očekávají. Těm, kdo potřebují maximální všestrannost, nabízí Officejet Pro 8500 WLAN bezdrátovou síť, automatický podavač dokumentů (ADF) na 50 listů, ovládací panel s dotykovou obrazovkou, jaký byl až dosud běžný jen u nejdražších multifunkčních tiskáren, a přímou digitální archivaci pro maximální produktivitu.