Telekomunikační trh ve střední Evropě roste

26. 12. 2016. (redaktor: Ondřej Kosnar, zdroj: Ericsson)
Telekomunikační trh ve střední a východní Evropě podle průzkumu společnosti Ericsson roste, a to zejména díky vzrůstajícímu používání smartphonů a mobilních aplikací. Důraz na telekomunikační sektor se přesouvá ze základních služeb, jako jsou hlasové služby a SMS, na okamžité zprávy, internetové telefonování (VoIP), přehrávání hudby nebo videí a mobilní platby.

Ve většině zemí v regionu panuje vysoký zájem a poptávka po nových technologiích, stejně tak i po on-line mobilních službách. Přibližně 75 procent uživatelů internetu od 15 do 69 let v Rusku a Polsku využívá online služby každý den a 1 ze 3 lidí používá více než 7 online služeb denně. Digitalizace každodenních činností se mezi uživateli internetu stává běžnou praxí, rychleji než ostatní služby se však rozvíjí posílání online zpráv. Viber, Facebook Messenger a WhatsApp se umístili v první pětce nejoblíbenějších aplikací v rámci mobilní provozu ve zkoumaných zemích. Na Slovensku je nejoblíbenější aplikací YouTube, následuje Gmail, Google Mapy, Google Play a Facebook Messenger.

Druhou nejpopulárnější digitalizovanou službou je video. Kolem 90 % uživatelů internetu v Polsku a Rusku sleduje videa na internetu a zhruba 40 % dokonce sleduje videa a televizní vysílání raději online  než prostřednictvím tradičního vysílání. Největší objem dat utrácejí uživatelé internetu ve všech zkoumaných zemích na sledování videí na YouTube, které je jednou ze dvou nejoblíbenějších aplikací.

Z reportu vyplývá, že v celém CEE regionu díky rostoucímu počtu smartphonů stoupá objem využívaných mobilních dat. Smartphony tvoří podle analytiků společnosti Ericsson 40 % mobilních připojení ve střední a východní Evropě. Mobilní datový provoz stabilně roste a očekává se, že do konce roku 2016 se oproti roku 2015 zvýší až o 50 %. Do roku 2022 Ericsson předpokládá, že objem přenesených dat stoupne zhruba o 45 % a dosáhne téměř 6 exabajtů (EB) měsíčně. Mobilní hlasový provoz by se v příštích letech měl mírně zvýšit, ale bude mít jen zanedbatelný vliv na celkový objem veškerého mobilního provozu.

V centru pozornosti mobil

Spotřebitelé ve většině zemí CEE regionu využívají připojení přes mobilní telefon na naplnění svých očekávání přístupu k internetu "tady a teď". Více než 60 % uživatelů internetu v Rusku a Polsku ve věku 15-69 let se k internetu připojuje prostřednictvím mobilního širokopásmového připojení. Tento trend se v současnosti přesouvá k aplikacím, protože asi polovina uživatelů internetu od minulého roku stále více využívá aplikace na posílání zpráv, telefonování přes internet, vzdělávání, sledování zpravodajství a aplikace na video služby. Jedna třetina uživatelů chytrých telefonů v Rusku a Polsku prostřednictvím aplikací natáčí videa a sdílí je na sociálních sítích jako Snapchat, Facebook Messenger a Instagram.

Uživatelé internetu ve střední a východní Evropě v průměru dvakrát denně hrají hry, sedmkrát denně navštěvují sociální sítě a desetkrát denně kontrolují nejnovější zprávy. Roste obliba mobilních her na smartphonech a tabletech ve srovnání s on-line počítačovými hrami. Zatímco zhruba 40 % obyvatel CEE hraje hry na PC nebo na herních konzolách, dva ze tří uživatelů tak činí na mobilním telefonu, smartphonu nebo tabletu.

Počet připojených zařízení ve střední a východní Evropě rychle roste díky tomu, že internet věcí (IoT) se stává každodenní realitou. Ericsson předpokládá, že počet připojených zařízení do konce roku 2016 dosáhne na celém světě přibližně 5,6 miliardy a přibližně 300 milionů z nich bude ve střední a východní Evropě, což je o 35 % více, než na konci roku 2015. V regionu se očekává rychlý růst Internetu věcís počtem 1,3 miliardy zařízení připojených k Internetu věcí do roku 2022, což odpovídá zhruba 27% nárůstu v letech 2016 až 2022.

Ve všech zemích střední a východní Evropy jsou vybudovány WCDMA / HSPA sítě a ve většině zemí i LTE sítě. Operátoři, kteří si budují image technologických lídrů, již začaly s testováním 5G sítí. Počet mobilních připojení v regionu bude i nadále růst a očekává se, že v roce 2022 dosáhne 685 milionů, přičemž 70 procent z nich budou tvořit LTE připojení. Rozvoj 5G se očekává od roku 2021 a počet 5G připojení by měl do roku 2022 dosáhnout kolem 5 milionů.

Štítky: 

Podobné články

Deset spotřebitelských trendů pro rok 2017

21. 12. 2016. (redaktor: Ondřej Kosnar, zdroj: Ericsson)
Podle průzkumu společnosti Ericsson budou důležitými tématy následujícího roku AI a virtuální realita. Spotřebitelé očekávají přerod umělé inteligence z asistentů na manažerské pozice a podle průzkumu chce AI poradce při práci 35 % pokročilých uživatelů. Virtuální realita je na vzestupu dlouhodbě, zájem by se měl zvyšovat i o doplňky komunikující s virtuálními objekty. Čtěte více

Internet věcí předběhne telefony v počtu připojených zařízení

13. 6. 2016. (redaktor: Ondřej Kosnar, zdroj: Ericsson)
Stále více skloňovaný fenomén Internetu věcí by měl do roku 2021 navýšit počet připojených zařízení až na 16 miliard. Do roku 2018 navíc předběhne i mobilní telefony. Čtěte více

Data pravidelně sdílí 70 % uživatelů, přestože se obává jejich úniku a zneužití

30. 9. 2015. (redaktor: František Doupal, zdroj: Ericsson)
Přes 70 % uživatelů smartphonů pravidelně sdílí osobní fotografie, 69 % uživatelů chytrých telefonů si prohlíží a sdílí mnohem více osobního obsahu než před dvěma lety. Více než polovina (53 %) uživatelů se domnívá, že mají kontrolu nad informacemi, které sdílí. Čtěte více

Ericsson od Microsoftu koupí Mediaroom

15. 4. 2013. (redaktor: Petra Piscová, zdroj: Ericsson )
Společnost Mediaroom zajišťuje televizní vysílání, nachází se v Mountain View v Kalifornii a zaměstnává více než 400 pracovníků v různých částech světa. Ericsson se odkupem stane vůdčím poskytovatelem internetové televize a řešení pro více obrazovek, s podílem na trhu překračujícím 25 %. Čtěte více