Technologie starší generaci prospívají

24. 8. 2014. (redaktor: František Doupal, zdroj: Ericsson)
Senioři, kteří používají komunikační technologie, se podle studie společnosti Ericsson cítí mladší, informovanější a více v centru dění. Kvalita jejich života se podle jejich vlastních slov vlivem technologií zlepšila.
Foto: Ericsson

Podle analytiků Ericssonu senioři využívají moderní technologie stále více i proto, že nynější generace ve věku 65 - 75 let již byla v kontaktu s digitálními zařízeními během jejich pracovního života.

Naproti tomu řada lidí starších než 75 let již rozsáhlé zavádění mobilních technologií, internetu a počítačů v aktivním pracovním životě nestihla, a proto ho dnes ani nijak často nevyužívá. Je to však zřejmě poslední lidská generace, která s komunikačními technologiemi nepracuje vůbec nebo jen málo.

Podle studie v USA využívá smskování jako jednu z forem komunikace 80 % lidí ve věku 18 - 64 let. U věkové kategorie 65 - 75letých SMSkou komunikuje 45% lidí. V mnoha případech smskování zintenzivnilo komunikaci seniorů s rodinou či přáteli na úkor dlouhých telefonátů ať už z mobilu nebo pevné linky.

Stále populárnější je i videotelefonování. Služby jako Skype či FaceTime jsou pro starší generaci způsobem jak zůstat v kontaktu se svými blízkými tak, jak to neumožňuje žádné jiné médium. Nejenže se mohou fyzicky vidět navzájem, ale mohou ukázat také detaily svých životů, jako je zahrada, umění, domov, nové šaty či úspěchy vnoučat.

Pomůckou jsou v tomto případě tablety či smartphony. Díky své větší obrazovce a jednoduchému ovládání je tablet atraktivním zařízením pro 65 - 75leté a u této generace by měl růst na popularitě. Ve věkové skupině 18 - 64 let vlastní v USA smartphone nebo tablet 67% obyvatel, u občanů ve věku 65 - 75 let je používá 31%.

Senioři stále více komunikují i přes sociální sítě. V Americe je v tomto ohledu jedničkou Facebook. Starší generace je však spíše pasivním konzumentem obsahu a fotografií, než jeho tvůrcem. Pro starší lidi představuje způsob jak zůstat v kontaktu se starými přáteli, kolegy a spolužáky.

Technologie stále více pronikají do našeho každodenního života a tím více se zvětšuje i digitální brázda mezi generacemi. Studie odhalila, že komunikační technologie pomáhají překlenout tyto rozdíly v dosud nevídané míře. Silnou motivací pro starší občany učit se pracovat s moderními technologiemi jsou například jejich děti a vnoučata, se kterými tak mohou zůstat v každodenním kontaktu. Zároveň jim to pomáhá stát se součástí moderní kultury, v níž se všechny strany mohou od sebe učit.

Štítky: 
Ericsson