T-Mobile spouští 5G síť a do konce roku hodlá pokrýt čtvrtinu populace Prahy a Brna

22. 10. 2020. (redaktor: František Doupal, zdroj: T-Mobile)
T-Mobile spouští od 1. listopadu v České republice komerční provoz mobilní sítě 5G. V Praze a v Brně, kde T-Mobile nabídne nejlepší pokrytí z tuzemských operátorů, bude mít do konce roku k dispozici 5G signál více než čtvrtina populace. Síť budou moci využívat všichni zákazníci s patřičným mobilním telefonem.

Provoz 5G sítě zahájí operátor současně také v části trasy C pražského metra a do konce roku jej postupně rozšíří do celkem 35 stanic.

T-Mobile spustí v centrech dvou nejlidnatějších měst v zemi zatím nejširší 5G pokrytí. Na začátku listopadu se o provoz 5G sítě postará 180 vysílačů. Jejich počet vzroste do konce roku na 335 základnových stanic. Zákazníci budou moci 5G připojení využívat od 1. listopadu také v sedmi stanicích pražského metra na trase C, Roztyly, Chodov, Háje, Kačerov, Budějovická, Pankrác a Pražského povstání. Počátkem prosince již bude pokryto třicet stanic na všech trasách a do konce roku pak přibyde dalších pět. Pokrytí v Praze a Brně signálem 5G k datu 1. listopadu a ke konci roku znázorňuje přehledně mapa ZDE.

„Pátá generace mobilních sítí pro nás představuje velký závazek. Nový technologický standard je naprosto nezbytný pro rozvoj gigabitové společnosti, který je jedním ze strategických pilířů společnosti T-Mobile,“ uvedl José Perdomo Lorenzo, generální ředitel T-Mobile Czech Republic a Slovak Telekom, a dodal: „Pro kvalitu života v moderní společnosti mají 5G technologie obrovský potenciál a T-Mobile cítí velkou zodpovědnost za jeho využití. Chceme lidem v naší zemi poskytnout všechny dostupné možnosti, které 5G nabízí. Právě proto přistupujeme k budování sítě velmi zodpovědně a pečlivě s cílem dlouhodobě rozvíjet 5G technologie a služby.“

Hlavním přínosem 5G není jen samotná přenosová rychlost, ale především ohromná kapacita a stabilita sítě. Pátá generace sítí přináší ještě vyšší rychlosti, kratší odezvu, umožní větší kapacitu mobilní sítě a obslouží také více zařízení.

Technologie 5G se vyznačují nízkou latencí, tedy malým zpožděním v rychlosti přenosu dat. Tato vlastnost, kterou sice jednotlivec nemá možnost během běžného využívání mobilního připojení pozorovat, má význam pro aplikování technologií budoucnosti v průmyslových odvětvích, dopravě nebo zdravotnictví.

Standard 5G bude sloužit jak pro připojení počítačů a mobilů k internetu, tak dalších chytrých zařízení, která se postupně zabydlují v našich domácnostech i pracovním životě. Velkou perspektivou je 5G v průmyslu, například v oblasti autonomních vozidel a v digitalizaci výroby a průmyslu 4.0. Přednosti 5G spočívají v přesnosti, efektivnosti a bezpečnosti přenosu velkého objemu citlivých dat a okamžité odezvě datového přenosu. Všechny tyto výhody mají využití v privátních podnikových a kampusových sítích. První 5G ready kampusovou síť v České republice realizoval T-Mobile na VŠB – Technické univerzitě Ostrava.

T-Mobile spouští NSA (Non-Standalone) verzi 5G sítě na frekvencích využívaných v současnosti pro 3G a LTE, s dynamickým sdílením spektra mezi LTE a 5G, na frekvenci 2 100MHz s šířkou pásma 15MHz a frekvenci 1 800MHz s šířkou pásma 20MHz. Na nich dosahuje 5G při současném použití s LTE reálných rychlostí stahování až 500 Mb/s. Přenosová rychlost závisí na konfiguraci konkrétního vysílače, síle a kvalitě signálu a podpoře koncového mobilního zařízení. Rychlosti mobilního přenosu zákazníkům dostačují již dnes, 5G však zvyšuje stabilitu přenosu a obslouží velký počet uživatelů stejně kvalitním připojením.

Štítky: 

Podobné články

T-Mobile rozšiřuje svůj bezdrátový internet na doma, nabídne 5G a rychlost až 250 Mb/s

8. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: T-Mobile)
Společnost T-Mobile rozšířila svou nabídku internetu na doma o nové tarify Bezdrátového internetu s rychlostí až 250 Mb/s. Všechny tarify využívají nejnovější 5G technologii a jsou doplněné také výhodným pronájmem nového zařízení. Čtěte více

Deset kybernetických nebezpečí roku 2024: Hrozby, trendy a doporučení

25. 3. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Eviden)
S každým rokem roste počet a intenzita kybernetických útoků. Do roku 2025 by pak kyberzločinci měli celosvětově způsobit škody za 10,5 bilionu dolarů. Ruku v ruce s tím pak jde rostoucí zájem firem o služby prediktivní bezpečnosti. Vedle „tradičních aktivit“ poroste i závažnost útoků přes kvantové počítače, umělou inteligenci, 5G infrastrukturu nebo virtuální realitu. Čtěte více
Kelly Switt, senior director a vedoucí globálního obchodního rozvoje v oblasti Intelligentedge, Red Hat

Jak může privátní síť 5G naplno rozvinout přísliby AI v průmyslu?

15. 3. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Red Hat)
Průmyslový ekosystém se vyvíjí neuvěřitelným tempem, přičemž rychlý technologický vývoj a zkrácené cykly zavádění technologií přinášejí obrovské příležitosti pro zvýšení provozní efektivity a produktivity. K tomu ale výrobci potřebují pokročilou konektivitu, kterou nemohou poskytnout ani místní kabelové rozvody ani Ethernet. Vstupujeme tak do světa privátních sítí 5G. Čtěte více

Firmy vnímají bezdrátové připojení jako cestu k vyšší produktivitě, některé problémy ale přetrvávají

14. 2. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Panasonic Connect Europe)
Nejnovější průzkum společnosti Panasonic Connect Europe zjistil, že firmy očekávají od investic do bezdrátových technologií průměrné zvýšení své produktivity o 32 % během tří let od implementace. Více než třetina respondentů (36 %) uvedla, že 5G je nejdůležitější investicí do bezdrátových technologií v jejich podnikání, přičemž soukromé sítě v kampusech jsou populárnější než sítě veřejné. Čtěte více