Svou domácí elektrickou síť chrání jen 40 % Čechů

2. 8. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: Schneider Electric)
Devět z deseti Čechů zažilo v souvislosti s bouřkou výpadek proudu, čtvrtině respondentů pak přepětí v síti pokazilo nějaký elektrický přístroj. Přesto se však proti bleskům většinou nechrání, nějakou formu prevence volí jen 40 procent lidí. Nejčastěji jde o přepěťovou ochranu, záložní zdroje či jejich kombinaci.

Téměř každý týden v létě upozorňují meteorologové na možnost příchodu silných bouřek. Poškození ale nepřináší jen prudký vítr a déšť, ale i blesky. Následné kolísání napětí zaznamenalo 40 % Čechů a 90 % zažilo výpadek proudu. Za následek může mít poškození některých citlivějších přístrojů – 23 % respondentů v průzkumu uvedlo, že takto o nějaké elektronické zařízení přišli.

„Téměř polovina Čechů udává, že se nějakého poškození majetku v souvislosti s bouřkou obává. Výrazně častěji to pociťují lidé v menších obcích, zatímco ve velkých městech obyvatelé riziko trochu podceňují,“ uvedl Petr Baudyš z divize Secure Power společnosti Schneider Electric. Ve srovnání s loňským průzkumem jsou lidé trochu nervóznější, v roce 2020 se poškození domácnosti vlivem bouřek a blesků obávali čtyři lidé z deseti.

Ochranu sítě lze pořídit za pár stokorun

Pokud lidé svou domácnost chrání, volí především přepěťovou ochranu. Činí tak každý třetí respondent. „Toto řešení chrání připojená zařízení před přepětím v napájecí síti, které může nastat nečekaně z různých příčin a dokáže poškodit nebo úplně zničit připojená zařízení,“ podotkl Baudyš. Opatření není drahé, nákup se pohybuje v řádu stovek korun. Může však ochránit domácí přístroje v hodnotě desítek či stovek tisíc korun. Přepěťová ochrana ale nepomáhá uživatelům při výpadku proudu. K takovému účelu jsou určena jiná zařízení - záložní zdroje (UPS).

Výrazně méně respondentů, jen asi 8 %, volí buď záložní zdroj, nebo jeho kombinaci s přepěťovou ochranou. UPS zásadnímu vybavení pomůže překlenout chvíle výpadku proudu a některá zařízení ochrání i před kolísajícím napětím. Domácnostem přitom obvykle stačí zařízení o výkonu do 500 W. Majitelům se vyplatí zabezpečit především routery, počítače, televize, herní konzole, ale i domácí kotle.

„Dobrou zprávou ale je, že každý desátý respondent uvažuje o tom, že nějakou formu ochrany pro domácí elektrickou síť pořídí,“ uzavřel Baudyš.

Neopatrné firmy může bouřka připravit o zásadní data

Zatímco v domácnostech dokáže bouřka vyřadit z provozu například televizi, kotle a jinou elektroniku, firmy může zásah blesku přijít ještě dráž. Velká část společností je digitalizovaných, potřebují zajistit internet, a především pracují s obrovskou porcí dat. Právě ta mohou být při bouřce a chybějícím zabezpečení ve značném ohrožení. Schneider Electric doporučuje, aby se firmy zaměřily na ochranu kritických zařízení a aplikací edge computingu, velmi důležité je zálohování serverů, síťových prvků, racků, distribuce energie, chlazení u serveroven. Ohrožené jsou ale i pracovní stanice, výrobní zařízení, ústředny a storage.

Údaje vyplývají z průzkumu agentury STEM/MARK pro společnost Schneider Electric, který byl proveden v červnu 2021 na vzorku 1 000 respondentů.

Štítky: 

Podobné články

UPS CyberPower lze vzdáleně spravovat i přes cloud

14. 9. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: CyberPower)
Společnost CyberPower představila rozšiřující karty Cloud Card Series, které umožňují vzdálené monitorování a správu UPS systémů prostřednictvím zabezpečeného webového portálu nebo mobilní aplikace, a to snadným přidáním do správy PowerPanel Cloud. Čtěte více

Záložní zdroj energie Eaton 3S Mini zajistí i provoz drobné elektroniky

8. 6. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: ASBIS CZ)
Většině lidí se v souvislosti se záložními zdroji vybaví velká zařízení pro zálohování provozu monitorů, počítačů, úložišť nebo třeba serverů. Na menší přístroje, jako jsou IP kamery, síťové prvky nebo třeba systémy pro řízení chytrých domácností či kanceláří, se většinou zapomíná. Jejich role pro zachování provozu firmy či domácnosti přitom nemusí být o nic menší. Díky společnosti Eaton naštěstí existuje odpověď i na tento požadavek. Čtěte více

Schneider Electric: UPS Galaxy VL

15. 5. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: Schneider Electric)
Společnost Schneider Electric zahájila prodej třífázových nepřerušitelných zdrojů napájení řady Galaxy VL 200-500 kW, které jsou nejnovějším přírůstkem do rodiny Galaxy. Kompaktní jednotky UPS nabízejí až 99% účinnost v režimu ECOnversion pro plnou návratnost investice do dvou let u středních a velkých datových center a komerčních a průmyslových aplikací. Čtěte více

Schneider Electric rozšiřuje třífázovou řadu záložních zdrojů Easy UPS 3L

12. 3. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: Schneider Electric)
Schneider Electric oznámil rozšíření řady Easy UPS 3L z 250 kVA na 600 kVA (400 V). Řada nově zahrnuje třífázové záložní zdroje o výkonu 250, 300 a 400 kVA pro externí baterie. Easy UPS 3L zjednodušuje a zefektivňuje konfiguraci a servis a poskytuje vysokou dostupnost a predikci pro střední a velké komerční budovy a lehký průmysl. Čtěte více