Superpočítač od Bullu bude předpovídat počasí

30. 11. 2012. (redaktor: Petra Piscová, zdroj: Bull)
Francouzská agentura pro předpověď počasí Météo-France koupila od společnosti Bull superpočítače Bullx B700 DLC, které budou do roku 2016 poskytovat celkový výkon převyšující 5 Petaflops.

Díky inovativnímu systému kapalinového chlazení mají superpočítače Bullx malou uhlíkovou stopu. Instalovány budou v prvním čtvrtletí 2013 v areálu Météo-France v Toulouse, další pak na podzim 2013 v Espace Clément Ader1. Počítače jsou vybaveny procesory Intel Xeon.

Zpočátku budou superpočítače Bullx poskytovat výpočetní výkon zhruba 1 Petaflops2 (během roku 2013 až 2014), do roku 2016 bude mít Météo-France k dispozici celkový výpočetní výkon více než 5 Petaflops.

Toto posílení výpočetního výkonu agentury Météo-France se odrazí v hlavním technologickém vývoji: přechod z vektorové na skalární technologii založenou na průmyslových standardech, která je schopna dodat mnohem vyšší úroveň paralelního výpočetního výkonu s minimálními provozními náklady.

Technologie přímého kapalinového chlazení vyvinutá společností Bull - na kterou se vztahuje několik patentů - je revoluční. Chlazení pobíhá uvnitř výpočetního uzlu prostřednictvím přímého kontaktu mezi komponentami produkujícími teplo (procesory, paměť…) a chladící deskou s cirkulující chladicí kapalinou. Tento systém, používající vody o pokojové teplotě jako chladícího média, umožňuje zvýšení energetické efektivity až o 40 % v porovnání s tradičními datovými centry, a současně je stejně nenáročný na údržbu jako standardní vzduchem chlazené servery.

Štítky: 

Podobné články

Pojmenuj superpočítač a vyhraj ultrabook a cestu do Francie

15. 3. 2013. (redaktor: Petra Piscová, zdroj: Bull)
Společnosti Bull a IT4I vyhlásily soutěž o název superpočítače. Porota zvolí hlavního výherce za nejlepší návrh a vylosuje dalších 10 soutěžících, kteří získají ceny jako ultrabooky, tablety, smartphony a další. Čtěte více
Michal Martínek, generální ředitel společnosti Bull

Bull: Michal Martínek

3. 5. 2012. (redaktor: Petra Piscová, zdroj: Bull)
Novým jednatelem a generálním ředitelem společnosti Bull byl jmenován Michal Martínek, dosavadní ředitel oddělení Security Solutions. Čtěte více