Souvisí délka URL adresy s její bezpečností?

28. 9. 2020. (redaktor: František Doupal, zdroj: Wandera)
Zářijový Security Cloud report vydaný společností Wandera se věnuje stále aktuálnímu tématu phishingu. Data z reportu ukazují na spojitost mezi délkou URL adres a jejich bezpečností.

Při phishingovém útoku se obvykle podvodník snaží přimět svou oběť k návštěvě podvržené stránky, tzv. návnady, za účelem získání důvěrných informací (např. hesla). Neobvykle dlouhá URL adresa může být znamením takového útoku. Na grafu můžete vidět porovnání délky bezpečných a phishingových adres. Z grafu je patrné, že běžné URL adresy obvykle obsahují 20 až 44 znaků. Adresy delší než 44 znaků mohou indikovat phishingový útok. V průměru byly odkazy nebezpečných domén o 80 % delší než ty bezpečné. U neobvykle dlouhých adres je tedy důležité být více na pozoru a zkontrolovat si i další indikátory, které jsou popsané níže.

Identifikovat takové odkazy bývá problematické na smartphonech a tabletech, kde moderní webové prohlížeče zkracují URL adresy pro elegantnější design. Uživatelé by tedy měli i na mobilních telefonech využívat vyšší úrovně ochrany, zejména vzhledem k nárůstu používání národních znaků ve phishingových adresách. Taková adresa se prezentuje jako známá značka například Starbucks, ovšem do adresy je přidán znak připomínající tvarem běžné písmeno naší abecedy. Výsledná podvodná adresa pak může být například ve tvaru: starɓucks.com. 

Sobota jako stvořená pro phishing

Počet požadavků na phishingové domény, jak můžeme vidět na grafu č. 2, který zobrazuje výskyt zachycených phishingových domén v jednotlivých dnech v týdnu, je vcelku konstantní. Jediný den, o kterém se dá mluvit jako o relativně klidném, je pondělí. Nejvíce kritická je z pohledu phishingu sobota. Společně s daty ze srpnového reportu, ze kterého vyplývá, že uživatelé nejčastěji reagují na phishingové odkazy mezi 20. a 22. hodinou, je i zde možné pozorovat trend, kdy jsou uživatelé nejvíce náchylní k útoku mimo pracovní dobu, když jsou v „uvolněné” náladě.

Pět indikátorů phishingu podle URL adresy

Pomocí umělé inteligence MI:RIAM, která denně zpracovává přes miliardu vstupů, byly zanalyzovány i jiné faktory URL adres (mimo jejich délku). Toto jsou nejkritičtější indikátory phishingu nalezené pomocí MI:RIAM:

1)    Při napodobování známé značky (např. starɓucks.com), má taková URL 1 310× větší pravděpodobnost, že jde o phishingovou adresu než o bezpečnou.
2)    V případech, kdy se v URL adrese vyskytují slova s významem jako účet, podpora nebo ověření, je u odkazu 3,9× větší pravděpodobnost, že jde o phishing.
3)    Pokud jakákoliv část URL postrádá přirozenost, například místo slov a jmen je použita kombinace znaků a číslic, tak je u odkazu 4,1× vyšší pravděpodobnost, že jde o phishing.
4)    Když jednotlivé části a jejich řazení neodpovídají obvyklému výskytu, např. adresa facebook.com není v tomto případě na konci: facebook.com_______verifyme______acc.worldofsteroid.com, je 2,2× větší pravděpodobnost phishingu než u běžné.
5)    Při výskytu málo používané domény je 3,7× větší pravděpodobnost, že jde o phishing. Například u této url byla použita neobvyklá doména .top: amazon.co.uk.sh320rncspf.top.

Celý zářijový report naleznete zde.

Podobné články

České podniky čelí většímu počtu kyberútoků než organizace v okolních zemích

26. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Check Point)
První čtvrtletí roku 2024 přineslo další posun v kybernetických válkách. Kyberbezpečnostní společnost Check Point Software Technologies zaznamenala výrazný nárůst kyberútoků, kdy v 1. čtvrtletí 2024 došlo k 28% nárůstu průměrného počtu kybernetických útoků na jednu organizaci v porovnání s posledním čtvrtletím roku 2023. Největší nápor směřuje na vzdělávací a výzkumné organizace. Čtěte více

Eviden monitoruje na dark webu ukradená data a pomáhá tak firmám předvídat kybernetické hrozby

25. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Eviden)
Eviden svým zákazníkům poskytuje službu prediktivní bezpečnosti založenou na řešení LUMINAR monitorující únik citlivých informací do prostředí dark webu. Jde o službu, která firmám na základě kontinuálního monitoringu umožňuje vyhledávat a sledovat data a informace, které by útočníci mohli zneužít pro kybernetický útok a proaktivně tak přijímat preventivní opatření. Čtěte více
Scott Tyson, ředitel prodejního kanálu MSP pro oblast EMEA ve společnosti Sophos

Scott Tyson (Sophos): Pojďte s námi udávat trendy v kybernetické bezpečnosti

24. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
Při příležitosti pražského setkání MSP partnerů jsme měli možnost hovořit se Scottem Tysonem, ředitelem prodejního kanálu MSP pro oblast EMEA ve společnosti Sophos. Mluvili jsme o spravovaných službách, řízené detekci a reakci na hrozby, budování vztahů s obchodními partnery a mnoha dalších aspektech oboru, které budou podle společnosti Sophos udávat směr vývoje celého odvětví. Čtěte více

Pět největších trendů v oblasti SASE pro rok 2024

19. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Fortinet)
Situace na poli kyberbezpečnosti je komplikovaná. Společnosti využívají tzv. hybridní pracovní sílu, desítky aplikací a třeba i řadu IoT zařízení. Jedním z řešení možných otázek může být přístup SASE (Secure Access Service Edge), na který se v následujícím komentáři zaměřila společnost Fortinet. Čtěte více