Software602 a Česká pošta – elektronický podpis v mobilu

21. 1. 2013. (redaktor: Štěpán Feik, zdroj: Česká pošta, Software602)
Společnost Software602 a Česká pošta společně připravily aplikaci pro získání certifikátu PostSignum přímo z mobilního zařízení. Aplikace Software602 Form Signer je volně k dispozici na Apple App Store pro iPhone a Google Play pro Android.
Tomáš Ječný (Česká pošta) a Jan Petr (Software602)

Hodně cestujete, chodíte na jednání a využíváte elektronický podpis? Pak jistě znáte situaci, kdy nutně potřebujete něco podepsat a zrovna u sebe nemáte počítač či USB flashdisk s uloženým certifikátem. Nyní máte po starostech. Stačí si stáhnout aplikaci Form Signer pro chytré telefony (iPhone a Android) a máte nástroj pro elektronické podepisování vždy u sebe.

Uživateli umožní požádat o certifikát PostSignum, bezpečně jej uložit do zařízení, podepisovat dokumenty ve formátu PDF a pracovat s chytrými formuláři. Této výhody může využít každý vlastník iPhonu, iPadu nebo zařízení vybaveného operačním systémem Android. PostSignum tuto možnost nabízí jako první akreditovaná certifikační autorita v Evropě.

Výhody elektronického podpisu v mobilu či tabletu:

  • Uživatel má svůj podpisový certifikát na dosah ruky, tedy stále u sebe. Vyšší bezpečnost. Ztráty mobilu si člověk okamžitě všimne a může svůj certifikát zneplatnit;
  • Nikdy se nečeká na podpis. Kolegové mu dokument pošlou e-mailem a uživatel ho může podepsat kdekoli a kdykoli;
  • Elektronický podpis lze kombinovat s dalšími možnostmi mobilního přístroje. Uživatel kupříkladu vyfotí účtenku, a k obrázku připojí svůj elektronický podpis a časové razítko. Tím je doloženo, kdo a kdy provedl konverzi a elektronický soubor je zabezpečen proti změnám. Stejně je možné autorizovat fotografie při inspekci stavby nebo zařízení, autorizace GPS souřadnice atd.

Elektronický podpis v mobilu odpovídá současným trendům a potřebám zákazníků. Jestliže stále více lidí s mobilem platí a má v něm i různé věrnostní karty, je přirozené, aby tam byl i certifikát.

Tablety a smartphony  dnes mají srovnatelné možnosti jako klasické počítače, které začínají postupně nahrazovat. 

Elektronický podpis je nezpochybnitelný

Někdo přirovnává elektronický podpis k ručnímu podpisu, někdo k razítku, někdo dokonce k pečeti. Na každé z těchto metafor něco je. Ale žádná z nich plně nevystihuje skutečnost. Dostáváte-li dokument s elektronickým podpisem, znamená to, že k dokumentu je připojen ještě elektronický otisk tohoto dokumentu (hash). Váš počítač může provést kontrolu shodnosti mezi dokumentem a jeho otiskem a na základě toho určit, zda v dokumentu nebyla provedena změna. Elektronický podpis má ještě další funkci. Je možné jednoznačně a nezpochybnitelně určit, jakým certifikátem (softwarová komponenta) byl vytvořen. Příjemce dokumentu si tedy může být naprosto jistý ve dvou oblastech:

  • v dokumentu nebyla provedena změna;
  • dokument takto zabezpečil vlastník konkrétního certifikátu. Je tedy možné spojit se s tím, kdo certifikát vytvořil (certifikační autoritou), a zjistit osobu, která si jej nechala vystavit.

Za elektronický podpis podle zákona proto nemůže být považován naskenovaný obrázek ručního podpisu. Nemůžeme za něj považovat ani počítačovou destičku, na kterou uživatel píše a která snímá dynamiku pohybů jeho ruky. Takové zařízení slouží k identifikaci uživatele (podobně jako znalost PIN nebo otisk palce), nikoliv k zabezpečení dokumentu. V žádném případě se nejedná o elektronický podpis, jak o něm hovoří česká a evropská legislativa.

Podobné články

Sedm mýtů o bezpapírové kanceláři, které dávno neplatí

19. 8. 2022. (redaktor: František Doupal, zdroj: Software602)
K digitalizaci chodu firmy – tzv. bezpapírové kanceláři – přistupuje stále více českých podniků, živnostníků i jednotlivců. Podle průzkumu společnosti Software602 se bez papíru plně obejdou asi dvě z deseti firem. Oproti tomu celá třetina českých podniků se papíru vzdát nechce. Pojďme se podívat na nejčastější mýty, které okolo digitalizace panují. Čtěte více

Plně bezpapírové jsou v Česku pouze dvě z deseti firem

6. 7. 2022. (redaktor: František Doupal, zdroj: Software602)
České firmy sice začínají pronikat do výhod digitalizace, menší organizace ale stále spoléhají z velké míry na papír. Bezpapírovou kancelář plně využívá pouze 20 % firem. To jsou zjištění studie na téma digitalizace v českých firmách, kterou si nechala vypracovat společnost Software602. Čtěte více

BankID bude brzy nejpoužívanějším způsobem zaručené identifikace na internetu

22. 12. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: Software602)
Jak se identifikujete na internetu? Pro 27,7 % zástupců českých firem je tato otázka nepochopitelná. Podobný počet lidí uvádí, že používá MojeID. Nejvíce, téměř třetina z respondentů, už uvedla možnost přes tzv. Bankovní identitu (BankID). Čtěte více

Průkopníci digitalizace v Česku? Finanční instituce a veřejná správa

8. 11. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: Software602)
Finanční instituce a veřejná správa v České republice nejvíc využívají výhod, které jim skýtá digitalizace interních procesů. Zjednodušeně řečeno se tak nejvíc ze všech oborů obejdou bez papírové agendy, kterou nahradily elektronickou komunikací a digitální formou schvalovacích procesů. Které obory podle průzkumu firmy Software602 naopak patří mezi nejhorší? Čtěte více