Síť 5G podle Huawei

8. 7. 2019. (redaktor: Jakub Špaček, zdroj: Huawei)
Společnost Huawei, která dodala dvě ze tří letos celosvětově spuštěných 5G sítí, prezentovala své výsledky na summitu 5G is ON! v čínské Šanghaji. V Praze pak odborné veřejnosti a médiím v pojízdném trucku na roadshow 5G is ON! demonstrovala technické možnosti 5G sítí a jejich potenciál pro ekonomický růst České republiky. Při této příležitosti byly představeny principy, které jsou pro Huawei v této oblasti klíčové.

„Společnost Huawei dosud světově uzavřela 50 smluv na dodávku komerčních sítí 5G a dodala více než 150 tisíc základnových stanic,“ prohlásil na summitu Ryan Ding, který vede v Huawei obchodní divizi služeb pro operátory. „Celosvětově se komerční zavádění 5G sítí těší značnému nárůstu. V prvním pololetí letošního roku spustilo komerční provoz 5G sítí mnoho zemí, včetně Jižní Koreje, Velké Británie, Švýcarska, Itálie či Kuvajtu. Na dodávce dvou třetin těchto sítí se podílela společnost Huawei.“

Sítě 5G urychlují digitální transformaci

Podle analýz zveřejněných v dokumentu Huawei Global Industry Vision bude v roce 2025 k dispozici 1,3 miliardy připojení přes technologie 5G. Tyto technologie umožní podstatně vyšší rychlosti připojení k internetu, než tomu je ve stávajících sítích 4G. Aktuálně jsou na trhu dostupná 5G koncová zařízení pouze vyšší třídy. Zařízení střední a nižší třídy budou představena během příštího roku a jejich masové rozšíření se očekává v roce 2021.

Sítě 5G nově přináší i virtuální a rozšířenou realitu, včetně video služeb s ultra vysokým rozlišením (MobileVideo 3.0), do míst a aplikací, které byly doposud velmi ojedinělé či zcela nemyslitelné. Lze očekávat, že intenzivní používání a všeobecná dostupnost těchto služeb pravděpodobně změní vzorce chování koncových uživatelů.

Například v Jižní Koreji dva měsíce po komerčním spuštění 5G vzrostl počet jeho uživatelů na jeden milion, s průměrnou denní spotřebou dat 1,3 GB na uživatele, přičemž průměrný výnos na jednoho uživatele (tzv. ARPU) vzrostl o 75 % v porovnání se 4G. Ovšem cena za přenesený gigabyte je o 90 % nižší, což přináší užitek jak zákazníkovi, tak operátorovi.

Ekosystém sítí 5G

Společnost Huawei nabízí kompletní portfolio produktů a služeb pro sítě 5G, od síťové infrastruktury až po koncová zařízení.

Největšími aktuálními překážkami v zavádění 5G sítí jsou pro operátory omezené počty lokalit pro výstavbu základnových stanic, nedostatek místa na lokalitách pro umístění antén a vysílacích prvků, zpravidla na střechách budov, a vysoké provozní náklady.

Díky velkému náskoku společnosti Huawei v oblasti vývoje aktivních antén a napájecích zdrojů a díky kompletnímu portfoliu základnových stanic pro širokou škálu aplikačních scénářů (od pokrytí městských oblastí s extrémně vysokou hustotou provozu až po řídce osídlené oblasti, kde je budování pevného připojení technicky neproveditelné či nerentabilní) bude možné synergické zavádění základnových stanic 5G, spolu s předešlými technologiemi 2G/3G/4G, a tím pádem i dosažení značných úspor provozních nákladů.

Další doménou rozvoje 5G služeb bude kapacitní posílení sítí uvnitř budov, které jsou dnes z hlediska šíření signálu značně problematické. V loňském roce společnost Huawei též testovala základnovou stanici zabudovanou do pouliční lampy. Toto řešení umožňuje instalovat 5G i do míst, která jsou z hlediska výstavby sítí velmi omezená svým prostorem i konektivitou (historické části měst apod.).

Mikrovlnná zařízení společnosti Huawei navržená pro zajištění potřebné konektivity 5G uzlů i v místech, která není možné připojit optickým kabelem, umožňují datové toky o rychlostech až 10 Gbps.

Podobně tomu technické řešení s názvem Air Fiber umožňuje poskytovat služby, které bylo možno doposud zajistit pouze prostřednictvím kabelového připojení, a otevírá zcela nové možnosti v segmentu širokopásmového připojení pro domácnosti.

Nespornou výhodou hardwaru síťových komponent od společnosti Huawei je kromě zajištění 5G služeb také jeho všestranné využití i pro mobilní sítě předchozích generací (2G, 3G a 4G). V případě přechodu na architekturu 5G tak operátoři mohou postupně a plynule obměňovat pouze jejich součásti a jednotlivé komponenty.

Standardizace a bezpečnost jako klíčové principy

Ředitel pro vztahy s vládními institucemi ve společnosti Huawei Victor Zhang, shrnuje tři základní principy přístupu Huawei k sítím páté generace.

„Potřebujeme sdílené standardy,“ řekl Zhang. „Vládní organizace a zástupci našeho odvětví musí společně pracovat na jednotných standardech kybernetické bezpečnosti. Tyto standardy by měly být technologicky neutrální a být aplikovány na všechny společnosti a sítě. Průmyslové asociace jako GSMA a 3GPP dosahují značného pokroku ve schématech zajištění bezpečnosti síťových zařízení (Network Equipment Security Assurance Scheme, NESAS). To je velmi užitečné pro vyhodnocování bezpečnosti vybavení pro bezdrátovou komunikaci a my podporujeme zapojení ještě většího počtu organizací do tohoto procesu.“

„Také potřebujeme nezávislé ověření všech dodavatelů,“ poznamenal Zhang. „Dnes, kdy se většina našeho odvětví spoléhá na globální dodavatelské řetězce, potřebujeme ověřit všechny dodavatele a jejich komponenty stejným způsobem. Je třeba stanovit mechanismy třetích stran pro objektivní verifikaci všech firem a dodavatelů, abychom se ujistili, že důvěra nebo nedůvěra jsou založeny na ověřitelných skutečnostech, nikoli na pocitech. Plně podporujeme cíl Evropské unie, tedy přístup založený na standardech a technologické neutralitě.“

„Kybernetická bezpečnost je naší nejvyšší prioritou, a nelitujeme žádného úsilí vynaloženého na ochranu bezpečnosti a stability sítí našich zákazníků. Za posledních 30 let jsme působili ve více než 170 zemích a poskytovali služby více než třem miliardám zákazníků po celém světě. Naše zařízení nikdy nezpůsobila větší poruchu sítě. Nikdy jsme nezažili zásadní narušení kybernetické bezpečnosti. A neexistuje žádný, skutečně žádný důkaz, že by společnost Huawei kdykoli ohrozila bezpečnost sítí zákazníků nebo jejich zařízení,“ uzavřel Zhang.

Štítky: 
5G, Huawei

Podobné články

T-Mobile rozšiřuje svůj bezdrátový internet na doma, nabídne 5G a rychlost až 250 Mb/s

8. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: T-Mobile)
Společnost T-Mobile rozšířila svou nabídku internetu na doma o nové tarify Bezdrátového internetu s rychlostí až 250 Mb/s. Všechny tarify využívají nejnovější 5G technologii a jsou doplněné také výhodným pronájmem nového zařízení. Čtěte více

Deset kybernetických nebezpečí roku 2024: Hrozby, trendy a doporučení

25. 3. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Eviden)
S každým rokem roste počet a intenzita kybernetických útoků. Do roku 2025 by pak kyberzločinci měli celosvětově způsobit škody za 10,5 bilionu dolarů. Ruku v ruce s tím pak jde rostoucí zájem firem o služby prediktivní bezpečnosti. Vedle „tradičních aktivit“ poroste i závažnost útoků přes kvantové počítače, umělou inteligenci, 5G infrastrukturu nebo virtuální realitu. Čtěte více
Kelly Switt, senior director a vedoucí globálního obchodního rozvoje v oblasti Intelligentedge, Red Hat

Jak může privátní síť 5G naplno rozvinout přísliby AI v průmyslu?

15. 3. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Red Hat)
Průmyslový ekosystém se vyvíjí neuvěřitelným tempem, přičemž rychlý technologický vývoj a zkrácené cykly zavádění technologií přinášejí obrovské příležitosti pro zvýšení provozní efektivity a produktivity. K tomu ale výrobci potřebují pokročilou konektivitu, kterou nemohou poskytnout ani místní kabelové rozvody ani Ethernet. Vstupujeme tak do světa privátních sítí 5G. Čtěte více

Firmy vnímají bezdrátové připojení jako cestu k vyšší produktivitě, některé problémy ale přetrvávají

14. 2. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Panasonic Connect Europe)
Nejnovější průzkum společnosti Panasonic Connect Europe zjistil, že firmy očekávají od investic do bezdrátových technologií průměrné zvýšení své produktivity o 32 % během tří let od implementace. Více než třetina respondentů (36 %) uvedla, že 5G je nejdůležitější investicí do bezdrátových technologií v jejich podnikání, přičemž soukromé sítě v kampusech jsou populárnější než sítě veřejné. Čtěte více