Seagate přichází s 30TB pevnými disky

29. 1. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Seagate)
Společnost Seagate uvedla na trh platformu pevných disků Mozaic 3+, která využívá inovovanou technologii HAMR (Heat-Assisted Magnetic Recording) a v současné chvíli přináší 3TB kapacitu na jedné plotně. Do budoucna se počítá s dalším zvyšováním hustoty až na 5TB nebo více na jednu plotnu.

Platforma Mozaic 3+ je nasazena ve vlajkové řadě produktů Exos společnosti Seagate s kapacitami 30 TB a více. Produkty Exos s kapacitou 30 TB+ se začnou ve velkém dodávat zákazníkům z oblasti hyperscale cloudů již v tomto čtvrtletí.

Posun v oblasti plošné hustoty - která zvyšuje počet bitů, jež lze uložit na plotnu - řeší dlouhodobé problémy, se kterými se obor magnetických pevných disků potýká. Mozaic 3+ umožňuje zákazníkům ukládat více dat na stejné ploše než kdykoli dříve – např. upgrade z 16TB konvenčního disku s kolmým magnetickým záznamem na 30TB disky Exos s technologií Mozaic 3+ efektivně takřka zdvojnásobí kapacitu při zachování stejných prostorových požadavků.

Platforma využívá podobné materiálové komponenty jako pevné disky PMR a zároveň výrazně zvyšuje kapacitu, což datovým centrům umožňuje výrazně snížit pořizovací a provozní náklady na úložiště - včetně 40% zlepšení spotřeby energie na TB. Mozaic 3+ může také pomoci zákazníkům dosáhnout cílů udržitelnosti - což je pro velká datová centra nejvyšší priorita - tím, že nabízí 55% snížení emisí uhlíku na TB (při srovnání 30TB disku Mozaic 3+ s tradičním 16TB diskem typu PMR).

Očekává, že první zákazníci přejdou na komerční nasazení systému Mozaic 3+ a již v tomto čtvrtletí.

„Společnost Seagate je jediným světovým výrobcem pevných disků, který má schopnost dosáhnout plošné hustoty 3 TB na plotnu a na obzoru se již rýsuje i 5 TB,“ řekl Dave Mosley, generální ředitel společnosti Seagate. „Vzhledem k tomu, že využívání umělé inteligence klade důraz na surové datové soubory, bude stále více společností potřebovat ukládat všechna data, která mohou. Aby bylo možné pojmout výsledné masy dat, záleží na hustotě areálu více než kdy jindy.“

„Platforma Mozaic 3+ rozšiřuje technologii HAMR o několik inovací, které jsme jako první v oboru integrovali a které nám pomáhají škálovat areálovou hustotu,“ doplnil Mosley.

Klíčové inovace platformy Mozaic 3+:

  • Inovativní médium z platinové slitiny: základní fyzikální principy záznamu s vyšší hustotou vyžadují menší velikost buněk (zrn) paměťového média o velikosti v řádu nanometrů. Problémem je, že menší buňky bývají nestabilní. Starší slitiny neposkytují dostatečnou magnetickou stabilitu pro efektivní a spolehlivé ukládání dat. V pevných discích Mozaic 3+ využívá slitina médií průkopnickou „supermřížkovou“ strukturu železa a platiny, která výrazně zvyšuje magnetickou koercivitu diskových médií. To umožňuje přesný zápis dat a nebývalou bitovou stabilitu.
  • Nanofotonický laser: vzhledem k použití magneticky „tvrdších“ médií nutných k tomu, aby se zabránilo nestabilitě, vyžaduje nová konstrukce také jiný zapisovač. Základem této technologie je nanofotonický laser, který vytváří na povrchu média nekonečně malou tepelnou skvrnu, která spolehlivě zapisuje data. Společnost Seagate do budoucna plánuje vertikální integraci nanofotonického laseru do plazmového zapisovacího subsystému.
  • Spintronická čtečka 7. generace: Menší zrnka zapsaných dat jsou užitečná pouze tehdy, pokud je lze přečíst. Spolu s dílčími komponenty plazmového zapisovače se musela vyvinout i čtečka. Čtečka Mozaic 3+, která zahrnuje kvantovou technologii, obsahuje jeden z nejmenších a nejcitlivějších snímačů magnetického pole na světě.
  • Integrovaný 12nm řadič: efektivní uspořádání všech těchto technologií si vyžádalo integrovaný řadič (SoC) vyvinutý zcela ve vlastní režii firmy Seagata. Tento sofistikovaný integrovaný obvod specifický pro dané využití přináší až trojnásobný výkon ve srovnání s předchozím řešením.

Kromě datových center se řešení s technologií Mozaic 3+ v budoucnu uplatní v široké škále využití včetně podnikových úložišť až po edge computing, NAS či videodohledové a další aplikace.

Další detaily si můžete prostudovat např. zde.

Video : 
Štítky: 

Podobné články

Uwe Kemmer, ředitel EMEA Field Engineering ve společnosti Western Digital

Datová centra jako klíčová úložiště

8. 1. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: wester)
Při pohledu do nového roku vyniká jeden trend týkající se dat a datových úložišť: organizace a správci datových center v Evropě budou i nadále pod tlakem, aby minimalizovali svůj dopad na životní prostředí a hledali způsoby, jak splnit své cíle v oblasti udržitelnosti. Čtěte více

Western Digital zahájil dodávky 24TB a 28TB HDD

27. 11. 2023. (redaktor: František Doupal, zdroj: Western Digital)
Společnost Western Digital začala zákazníkům z oblastí hyperscale, cloudu a podnikových datových center dodávat pevné disky CMR s deseti plotnami a kapacitou 24 TB. Současně se rozbíhají dodávky nového 28TB pevného disku SMR, který přispívá k vedoucí pozici a dynamickému rozvoji společnosti Western Digital v oblasti SMR a navazuje na kapacitu 26TB disků. Čtěte více

Western Digital se rozdělí

7. 11. 2023. (redaktor: František Doupal, zdroj: WD, Reuters, ft.com)
Společnost Western Digital se po neúspěšných námluvách o fúzi s firmou Kioxia rozdělí na dvě části. Jedna se zaměří na HDD, druhá na flash paměti. Čtěte více

Dodávky HDD se v posledním kvartále 2022 dramaticky propadly

20. 1. 2023. (redaktor: František Doupal, zdroj: Trendfocus, www.tomshardware.com, www.storagenewsletter.com)
Nejnovější report společnosti Trendfocus ze začátku roku 2023 si posvítil na prodej mechanických pevných disků. Společnost se ve svém newsletteru podělila o výňatek z tržního průzkumu zahrnujícího čtvrtý kvartál roku 2022, kde zabývá se největšími poskytovateli HDD, jejich dodávkami a tržními podíly. U všech došlo v posledním čtvrtletí loňského roku k dramatickému poklesu dodávek, přičemž u společností Seagate a WDC se dodávky snížily skoro o polovinu. Čtěte více