SD-WAN sítě v době cloudové

9. 7. 2018. (redaktor: Reseller Magazine OnLine, zdroj: DNS)
PR článek - Nároky kladené moderními aplikacemi na připojení k internetu či požadavky na vysokorychlostní propojení firemních sítí a datových center rostou raketovým tempem. Pro firemní zákazníky to nezřídka znamená velké vícenáklady, například v podobě záložního datového připojení.

Historicky se podobná připojení řešila pomocí Virtual Private Network (VPN) služby, která byla většinou realizována za použití technologie Multiprotocol Label Switching (MPLS). Veškerý datový provoz a přístup na internet byl tak tunelován skrze tento propoj do centrální lokality.

Finanční a organizační nákladnost takového propoje byla exponenciálně úměrná počtu lokalit, které bylo potřeba spojit, datová propustnost tudíž často neodpovídala potřebám uživatelů. Výstavba, správa a škálovatelnost těchto propojů tak logicky narážela na lidské a technologické meze.

Disagregovaný Networking a Network Function Virtualization (NFV) technologie v současné době nabízí moderním řešení v podobě softwarově definované WAN (SD-WAN). SD-WAN staví na principech Softwarově Definovaných Sítí (SDN), kde hlavní slovo při sestavování datových okruhů má centrální kontrolér (většinou v podobě cloudového kontroléru).

SD-WAN řešení na rozdíl od typických MPLS VPN propojů dává zákazníkovi svobodu volby díky své schopnosti fungovat v několika operačních módech.

Zákazník si může vybrat, zda bude nadále využívat kombinaci stávajícího MPLS propoje a vysokorychlostní internetové připojení jako zálohu. Popřípadě, zda využije jen duálního internetového připojení tam, kde není MPLS možné nasadit, nebo tam kde je MPLS příliš drahé. V neposlední řadě, zda využije možnosti 4G/LTE pro dočasné připojení nové pobočky či jako záložní připojení.

Samozřejmostí pro SD-WAN je centralizovaný management, monitoring a tzv. Zero Touch Provisioning (ZTP), což vede k vysoké agilnosti a škálovatelnosti celého řešení. Veškerý WAN provoz je šifrován dle centrálních bezpečnostních politik a v případě specifických aplikací, např. jako Office 365, je provoz z těchto aplikací pomocí Policy Based Routingu (PBR) přesměrován přímo do internetu. Toto může vést v konečném důsledku k signifikantním úsporám na potřebné infrastruktuře a lidské práci. Lepší bude i odezva zmiňovaných aplikací díky možnostem PBR routování.

V případě nasazení zmiňovaného NFV v jednom zařízení lze rozšířit celé řešení o dodatkové služby, jako jsou například WAN akcelerace a routování, firewalling, či deep packet inspection.

Dell EMC nabízí otevřená a škálovatelná SD-WAN řešení vhodná pro nejmenší zákazníky až po ty obrovské. Fyzická konektivita je nabízena o rychlostech od 1 Gb až po 100 Gb, v závislosti na použitém modelu. SD-WAN platforma od Dell EMC je také nezávislá na konkrétním SD-WAN poskytovateli.

Přijďte se přesvědčit, co pro vás může DNS, value add distributor Dell EMC, udělat v oblasti SD-WAN řešení.

Autor: Zbyněk Houska, Consultant Networking & Security společnosti DNS, která je distributorem s přidanou hodnotou řešení Dell EMC.

www.dns.cz

Štítky: 

Podobné články

Netgear: přepínací platforma ProSAFE M4300-96X

7. 7. 2018. (redaktor: František Doupal, zdroj: Netgear)
Společnost Netgear uvedla na český a slovenský trh stohovatelnou přepínací platformu M4300-96X řady ProSAFE umožňující vzájemně kombinovat a stohovat 10Gb a 40Gb modely do celkového počtu až 96 portů a power budgetu až 1 440 W. Čtěte více

Cisco usnadňuje programování sítí

19. 6. 2018. (redaktor: František Doupal, zdroj: Cisco)
Společnost Cisco představila nové funkce ve své síťové platformě, která se dokáže přizpůsobit byznysovému záměru uživatele. Novinky reprezentují další krok k vytvoření otevřené a programovatelné platformy, která prostupuje celou sítí. Čtěte více
Ondřej Valenta, jednatel společnosti Alternetivo

Festival báječných řešení společnosti Alternetivo

5. 4. 2018. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
Společnost Alternetivo, VAD distributor působící v oblasti síťových a telekomunikačních řešení, uspořádala pro své partnery sérii setkání v Brně, Bratislavě a Praze, na které představila nejzajímavější novinky ze segmentů, jako jsou Wi-Fi, GSM a LTE, internet věcí a mnohé další. Prostor dostaly také praktické workshopy, ukázka instalace optického kabelu dronem i nějaká ta zábava. Čtěte více

Podnikové sítě nejsou u více než poloviny SMB podniků dostatečně chráněné

16. 3. 2018. (redaktor: František Doupal, zdroj: GFI Software)
Podle průzkumu společnosti GFI Software provedeného letos v únoru mezi českými a slovenskými prodejci řešení GFI a Kerio, jsou jedním z největších rizik v oblasti IT bezpečnosti u SMB firem nechráněné podnikové sítě. Více než polovina prodejců registruje zájem o řešení firewallu, které je po ochraně elektronické pošty druhým nejpoptávanějším řešením. Čtěte více