SD-WAN sítě v době cloudové

9. 7. 2018. (redaktor: Reseller Magazine OnLine, zdroj: DNS)
PR článek - Nároky kladené moderními aplikacemi na připojení k internetu či požadavky na vysokorychlostní propojení firemních sítí a datových center rostou raketovým tempem. Pro firemní zákazníky to nezřídka znamená velké vícenáklady, například v podobě záložního datového připojení.

Historicky se podobná připojení řešila pomocí Virtual Private Network (VPN) služby, která byla většinou realizována za použití technologie Multiprotocol Label Switching (MPLS). Veškerý datový provoz a přístup na internet byl tak tunelován skrze tento propoj do centrální lokality.

Finanční a organizační nákladnost takového propoje byla exponenciálně úměrná počtu lokalit, které bylo potřeba spojit, datová propustnost tudíž často neodpovídala potřebám uživatelů. Výstavba, správa a škálovatelnost těchto propojů tak logicky narážela na lidské a technologické meze.

Disagregovaný Networking a Network Function Virtualization (NFV) technologie v současné době nabízí moderním řešení v podobě softwarově definované WAN (SD-WAN). SD-WAN staví na principech Softwarově Definovaných Sítí (SDN), kde hlavní slovo při sestavování datových okruhů má centrální kontrolér (většinou v podobě cloudového kontroléru).

SD-WAN řešení na rozdíl od typických MPLS VPN propojů dává zákazníkovi svobodu volby díky své schopnosti fungovat v několika operačních módech.

Zákazník si může vybrat, zda bude nadále využívat kombinaci stávajícího MPLS propoje a vysokorychlostní internetové připojení jako zálohu. Popřípadě, zda využije jen duálního internetového připojení tam, kde není MPLS možné nasadit, nebo tam kde je MPLS příliš drahé. V neposlední řadě, zda využije možnosti 4G/LTE pro dočasné připojení nové pobočky či jako záložní připojení.

Samozřejmostí pro SD-WAN je centralizovaný management, monitoring a tzv. Zero Touch Provisioning (ZTP), což vede k vysoké agilnosti a škálovatelnosti celého řešení. Veškerý WAN provoz je šifrován dle centrálních bezpečnostních politik a v případě specifických aplikací, např. jako Office 365, je provoz z těchto aplikací pomocí Policy Based Routingu (PBR) přesměrován přímo do internetu. Toto může vést v konečném důsledku k signifikantním úsporám na potřebné infrastruktuře a lidské práci. Lepší bude i odezva zmiňovaných aplikací díky možnostem PBR routování.

V případě nasazení zmiňovaného NFV v jednom zařízení lze rozšířit celé řešení o dodatkové služby, jako jsou například WAN akcelerace a routování, firewalling, či deep packet inspection.

Dell EMC nabízí otevřená a škálovatelná SD-WAN řešení vhodná pro nejmenší zákazníky až po ty obrovské. Fyzická konektivita je nabízena o rychlostech od 1 Gb až po 100 Gb, v závislosti na použitém modelu. SD-WAN platforma od Dell EMC je také nezávislá na konkrétním SD-WAN poskytovateli.

Přijďte se přesvědčit, co pro vás může DNS, value add distributor Dell EMC, udělat v oblasti SD-WAN řešení.

Autor: Zbyněk Houska, Consultant Networking & Security společnosti DNS, která je distributorem s přidanou hodnotou řešení Dell EMC.

www.dns.cz

Štítky: 

Podobné články

D-Link: řízené přepínače řady DGS-3130

25. 1. 2019. (redaktor: František Doupal, zdroj: D-Link)
D-Link oznámil dostupnost nejnovější řady gigabitových L3 stohovatelných řízených přepínačů řady DGS-3130. Jde o první řadu na trhu s šesti vestavěnými 10G porty pro stohování nebo up-link. Poskytuje vysokou propustnost fyzického stohování (až 9 přepínačů s šířkou pásma 80Gb/s). Čtěte více

Svítá domácímu Ethernetu konečně na „rychlejší“ časy?

16. 1. 2019. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
Domácí kabelové síťové připojení patří mezi jeden z mála IT segmentů, o kterém bychom mohli prohlásit, že v poslední době spíše stagnoval. Ačkoli se 1Gb/s Ethernet stal standardem již před mnoha lety, za poslední roky se mnoho nezměnilo. Kvůli rostoucím nárokům na datové přenosy navíc začaly být současné přenosové rychlosti úzkým hrdlem mnoha činností. Naštěstí se začíná blýskat na lepší časy. Čtěte více

Netgear představil novinky pro rok 2019

14. 1. 2019. (redaktor: František Doupal, zdroj: Netgear)
Společnost Netgear oficiálně představila své novinky pro rok 2019. Uživatelé se mohou těšit především na nový bezdrátový mesh systém Orbi s podporou Wi-Fi 6, třípásmový bezdrátový přístupový bod řady Insight, firemní ethernetové přepínače řady Smart Managed Pro a řadu dalších zajímavých produktů. Čtěte více

Wi-Fi dostává jednodušší značení

9. 1. 2019. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing a Wi-Fi Alliance)
Změnu ve značení jednotlivých standardů bezdrátové technologie Wi-Fi, která oficiálně proběhla již koncem minulého roku, zatím mnoho lidí ani nezaznamenalo. Ostatně k tomu prozatím nebyl důvod. Situace se ale mění a spolu s nástupem nové generace zařízení není na škodu si změny, které ocení hlavně běžní uživatelé, podrobněji rozebrat. Čtěte více