SD-WAN sítě v době cloudové

9. 7. 2018. (redaktor: Reseller Magazine OnLine, zdroj: DNS)
PR článek - Nároky kladené moderními aplikacemi na připojení k internetu či požadavky na vysokorychlostní propojení firemních sítí a datových center rostou raketovým tempem. Pro firemní zákazníky to nezřídka znamená velké vícenáklady, například v podobě záložního datového připojení.

Historicky se podobná připojení řešila pomocí Virtual Private Network (VPN) služby, která byla většinou realizována za použití technologie Multiprotocol Label Switching (MPLS). Veškerý datový provoz a přístup na internet byl tak tunelován skrze tento propoj do centrální lokality.

Finanční a organizační nákladnost takového propoje byla exponenciálně úměrná počtu lokalit, které bylo potřeba spojit, datová propustnost tudíž často neodpovídala potřebám uživatelů. Výstavba, správa a škálovatelnost těchto propojů tak logicky narážela na lidské a technologické meze.

Disagregovaný Networking a Network Function Virtualization (NFV) technologie v současné době nabízí moderním řešení v podobě softwarově definované WAN (SD-WAN). SD-WAN staví na principech Softwarově Definovaných Sítí (SDN), kde hlavní slovo při sestavování datových okruhů má centrální kontrolér (většinou v podobě cloudového kontroléru).

SD-WAN řešení na rozdíl od typických MPLS VPN propojů dává zákazníkovi svobodu volby díky své schopnosti fungovat v několika operačních módech.

Zákazník si může vybrat, zda bude nadále využívat kombinaci stávajícího MPLS propoje a vysokorychlostní internetové připojení jako zálohu. Popřípadě, zda využije jen duálního internetového připojení tam, kde není MPLS možné nasadit, nebo tam kde je MPLS příliš drahé. V neposlední řadě, zda využije možnosti 4G/LTE pro dočasné připojení nové pobočky či jako záložní připojení.

Samozřejmostí pro SD-WAN je centralizovaný management, monitoring a tzv. Zero Touch Provisioning (ZTP), což vede k vysoké agilnosti a škálovatelnosti celého řešení. Veškerý WAN provoz je šifrován dle centrálních bezpečnostních politik a v případě specifických aplikací, např. jako Office 365, je provoz z těchto aplikací pomocí Policy Based Routingu (PBR) přesměrován přímo do internetu. Toto může vést v konečném důsledku k signifikantním úsporám na potřebné infrastruktuře a lidské práci. Lepší bude i odezva zmiňovaných aplikací díky možnostem PBR routování.

V případě nasazení zmiňovaného NFV v jednom zařízení lze rozšířit celé řešení o dodatkové služby, jako jsou například WAN akcelerace a routování, firewalling, či deep packet inspection.

Dell EMC nabízí otevřená a škálovatelná SD-WAN řešení vhodná pro nejmenší zákazníky až po ty obrovské. Fyzická konektivita je nabízena o rychlostech od 1 Gb až po 100 Gb, v závislosti na použitém modelu. SD-WAN platforma od Dell EMC je také nezávislá na konkrétním SD-WAN poskytovateli.

Přijďte se přesvědčit, co pro vás může DNS, value add distributor Dell EMC, udělat v oblasti SD-WAN řešení.

Autor: Zbyněk Houska, Consultant Networking & Security společnosti DNS, která je distributorem s přidanou hodnotou řešení Dell EMC.

www.dns.cz

Podobné články

Jiří Dobeš, Business Unit Manager divize Dell v DNS

DNS (Jiří Dobeš a Vladimír Havelka): Každý den chceme být o krůček lepší

9. 6. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing a DNS)
Zjistit pro vás maximální množství aktuálních informací o divizi Dell ve společnosti DNS jsme získali díky možnosti vyzpovídat Business Unit Managera Jiřího Dobeše a Senior Consultanta Vladimíra Havelku. Hovořili jsme nejen o pohodové atmosféře v DNS a společné snaze se neustále zlepšovat, ale i o dopadu covidové pandemie, aktuálních trendech, produktových novinkách z portfolia Dellu i plánech do budoucna a mnoha dalších zajímavých věcech. Čtěte více

TP-Link: switch TL-SL1311MP

4. 6. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: TP-Link)
Společnost TP-Link představila stolní switch (přepínač) TP-Link TL-SL1311MP, jenž disponuje bohatou nabídkou portů a slotů, mimo jiné osmi porty 10/100 Mbit/s, dvěma gigabitovými porty RJ45 či osmi porty PoE+. Čtěte více

Routery Turris umožňují nově ovládat řadu funkcí z mobilu či notebooku i bez síťového rozhraní

1. 6. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: CZ.NIC)
Zabezpečené open-source routery Turris dostaly novou aktualizaci svého operačního systému, která přináší například možnost úvodního nastavení i bez připojení síťovým kabelem a také nové uživatelské prostředí, které je lépe dostupné z mobilních zařízení. Aktualizace se zaměřuje i na zabezpečení před prolomením hesla a usnadňuje práci s připojenými externími disky. Čtěte více

Cloudflare přináší alternativu tradičních podnikových sítí za zlomek nákladů

20. 5. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: Cloudflare)
Společnost Cloudflare uvedla na trh řešení Magic WAN, které je alternativou tradičních podnikových sítí poskytující zákazníkům jednotné připojení a zabezpečení dat, zařízení, kanceláří, cloudových sítí apod. bez potřeby hardwarových boxů. Čtěte více