SD-WAN sítě v době cloudové

9. 7. 2018. (redaktor: Reseller Magazine OnLine, zdroj: DNS)
PR článek - Nároky kladené moderními aplikacemi na připojení k internetu či požadavky na vysokorychlostní propojení firemních sítí a datových center rostou raketovým tempem. Pro firemní zákazníky to nezřídka znamená velké vícenáklady, například v podobě záložního datového připojení.

Historicky se podobná připojení řešila pomocí Virtual Private Network (VPN) služby, která byla většinou realizována za použití technologie Multiprotocol Label Switching (MPLS). Veškerý datový provoz a přístup na internet byl tak tunelován skrze tento propoj do centrální lokality.

Finanční a organizační nákladnost takového propoje byla exponenciálně úměrná počtu lokalit, které bylo potřeba spojit, datová propustnost tudíž často neodpovídala potřebám uživatelů. Výstavba, správa a škálovatelnost těchto propojů tak logicky narážela na lidské a technologické meze.

Disagregovaný Networking a Network Function Virtualization (NFV) technologie v současné době nabízí moderním řešení v podobě softwarově definované WAN (SD-WAN). SD-WAN staví na principech Softwarově Definovaných Sítí (SDN), kde hlavní slovo při sestavování datových okruhů má centrální kontrolér (většinou v podobě cloudového kontroléru).

SD-WAN řešení na rozdíl od typických MPLS VPN propojů dává zákazníkovi svobodu volby díky své schopnosti fungovat v několika operačních módech.

Zákazník si může vybrat, zda bude nadále využívat kombinaci stávajícího MPLS propoje a vysokorychlostní internetové připojení jako zálohu. Popřípadě, zda využije jen duálního internetového připojení tam, kde není MPLS možné nasadit, nebo tam kde je MPLS příliš drahé. V neposlední řadě, zda využije možnosti 4G/LTE pro dočasné připojení nové pobočky či jako záložní připojení.

Samozřejmostí pro SD-WAN je centralizovaný management, monitoring a tzv. Zero Touch Provisioning (ZTP), což vede k vysoké agilnosti a škálovatelnosti celého řešení. Veškerý WAN provoz je šifrován dle centrálních bezpečnostních politik a v případě specifických aplikací, např. jako Office 365, je provoz z těchto aplikací pomocí Policy Based Routingu (PBR) přesměrován přímo do internetu. Toto může vést v konečném důsledku k signifikantním úsporám na potřebné infrastruktuře a lidské práci. Lepší bude i odezva zmiňovaných aplikací díky možnostem PBR routování.

V případě nasazení zmiňovaného NFV v jednom zařízení lze rozšířit celé řešení o dodatkové služby, jako jsou například WAN akcelerace a routování, firewalling, či deep packet inspection.

Dell EMC nabízí otevřená a škálovatelná SD-WAN řešení vhodná pro nejmenší zákazníky až po ty obrovské. Fyzická konektivita je nabízena o rychlostech od 1 Gb až po 100 Gb, v závislosti na použitém modelu. SD-WAN platforma od Dell EMC je také nezávislá na konkrétním SD-WAN poskytovateli.

Přijďte se přesvědčit, co pro vás může DNS, value add distributor Dell EMC, udělat v oblasti SD-WAN řešení.

Autor: Zbyněk Houska, Consultant Networking & Security společnosti DNS, která je distributorem s přidanou hodnotou řešení Dell EMC.

www.dns.cz

Štítky: 

Podobné články

QNAP IT konference představila produktové novinky řady výrobců

14. 11. 2018. (redaktor: Jakub Špaček, zdroj: DCD Publishing)
Společnost QNAP se svými partnerskými firmami Seagate, D-Link, Kingston a CyberPower uspořádaly v prostorech kongresového hotelu Clarion v Praze IT konferenci pro IT profesionály z řad dealerů, resellerů, VAR a SI. Díky tomu mohli přítomní poznat řadu novinek a na jediném místě se setkat se zástupci firem zaměřených na oblasti úložišť, sítí, UPS a diskových a paměťových řešení. Čtěte více

WPA3: Wi-Fi bude znovu bezpečné

30. 10. 2018. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
Příchod prvních zařízení s podporou protokolu WPA3 je na spadnutí, a proto si pojďme shrnout, co můžeme v této souvislosti očekávat a na co všechno se můžeme těšit. Zajímavě působí také příslib nástorjů Wi-Fi Easy Connect a Open Wi-Fi networks, na které se rovněž blíže podíváme. Čtěte více

Cisco připravuje partnery na 5G a multicloudovou éru

8. 10. 2018. (redaktor: František Doupal, zdroj: Cisco)
Svět se v současnosti připravuje na 5G sítě i multicloud a poskytovatelé služeb stále častěji vnímají změny, které s sebou tento vývoj přináší. Cisco proto představilo novinky ve své platformě směrovačů pro okraj sítě určené pro poskytovatele služeb. Ti tak mohou snadněji transformovat svůj byznys a zároveň získat flexibilitu pro nákup kapacity dle aktuálních potřeb. Čtěte více

Zyxel nabízí základní správu sítí přes cloud zdarma

21. 9. 2018. (redaktor: František Doupal, zdroj: Zyxel)
Společnost Zyxel Communications představila bezplatnou licenci pro svou podnikovou platformu Nebula. Řešení Nebula bez licenčních poplatků usnadňuje malým organizacím přechod na cloudovou správu sítí. Čtěte více