Samsung představil ekosystém platformy Tizen pro éru internetu věcí

24. 5. 2017. (redaktor: František Doupal, zdroj: Samsung)
Společnost Samsung představila své vize pro éru internetu věcí (IoT) a ukázala možnosti, jak využívat klíčové vlastnosti platformy Tizen 4.0, nejrůznější technologie či produkty a rozvíjející se vývojářské prostředí potřebné pro tvorbu uživatelského prožitku (UX) nebo vývoj produktů i aplikací.

Od roku 2012, kdy byla spuštěna otevřená platforma Tizen 1.0 s otevřeným zdrojovým kódem se OS Tizen vyvinul do verze 4.0, která podporuje širokou škálu zařízení.

„Od svého spuštění se Tizen stal operačním systémem pro téměř všechny produkty společnosti Samsung, zaznamenal rekordní růst tržeb a stal se nejúspěšnějším vestavěným OS na bázi Linuxu na světě. Při otevřené spolupráci a s nástupem éry internetu věcí očekáváme, že Tizen bude znamenat nové příležitosti pro budoucnost internetu věcí,“ uvedl Won Jin Lee, výkonný viceprezident divize Visual Display Business společnosti Samsung a předseda technické řídicí skupiny pro Tizen.

Rozšíření ekosystému zařízení Tizen s platformou Tizen 4.0

K hlavním změnám v platformě Tizen 4.0 patří optimalizace pro vývojáře internetu věcí, které jim umožní rychlou tvorbu a komerční uvedení nejrůznějších aplikací. Zatímco použití existující platformy Tizen bylo omezeno na taková zařízení jako televize a chytré telefony, Tizen 4.0 poskytne vývojářské prostředí, které je možné upravovat v souladu s charakteristikami nejrůznějších zařízení prostřednictvím rozdělení na funkční moduly. Kromě toho byla platforma Tizen 4.0 rozšířena na Tizen RT (Real-Time), aby zahrnula nejen vyspělé produkty jako televizory a mobilní zařízení, ale i produkty na opačném konci spektra, včetně termostatů, vah, žárovek a dalších.

Díky spolupráci projektu Tizen se společností Microsoft mohou nyní vývojáři snadněji vytvářet aplikace Tizen s použitím oblíbených programovacích jazyků. Konkrétně byla do platformy Tizen zařazena prostředí Microsoft.NET a Xamarin UI, takže je možné v prostředí Visual Studio vyvíjet aplikace psané v jazyce C#.

Nové služby a výrobky Tizen

Společnost Samsung představila nový modul ARTIK 053, lehkou sadu čipů pro IoT s integrovaným zpracováním v reálném čase, poprvé s využitím platformy Tizen RT. Modul ARTIK 053 je dostupné IoT řešení s výkonem a zabezpečením pro výrobky příští generace, jako jsou připojené domácí spotřebiče, stavební produkty, zařízení zdravotní péče a průmyslová automatizace. Díky procesorovému jádru ARM Cortex R4 s frekvencí 320 MHz, operační pamětí RAM 1,4 MB, 8MB flash disku a certifikovanému rádiu přes Wi-Fi.

Kromě toho byl na podporu ekosystému Tizen zaveden program pobídek pro mobilní zařízení „Tizen Mobile Incentive Program“ určený vývojářům globálních aplikací, který nabízí každý měsíc odměnu ve výši milionu amerických dolarů, pokud se bude aplikace prodávat v obchodu Tizen Store a umístí se v období od února do října 2017 v žebříčku Top 100.

Podobné články

Samsung myslí na bezpečnost Smart TV

18. 1. 2016. (redaktor: František Doupal, zdroj: Samsung)
Společnost Samsung představila třístupňové řešení zabezpečení pro kompletní řadu Smart TV se systémem Tizen s názvem systém GAIA. Služba ochrání uživatele televizorů ve všech oblastech ekosystému včetně služeb, softwaru i hardwaru. Čtěte více

Smart TV Samsung vsadily na platformu Tizen

8. 1. 2015. (redaktor: František Doupal, zdroj: Samsung)
Všechny Smart TV Samsung vyrobené v roce 2015 budou založeny na operačním systému Tizen. Standardizovaná open-source platforma Tizen je flexibilní pro použití v různých typech zařízení a jak divákům, tak vývojářům aplikací nabízí celou řadu výhod. Čtěte více