S novým logem na nové lokaci: konference AEC Security

17. 2. 2010. (redaktor: Milan Loucký, zdroj: )
Dne 17. 2. 2010 se konal další ročník semináře AEC Security 2010. Společnost patří nyní do portfolia společnosti Cleverlance Group a zde se představila s inovovaným logem a na nové lokaci - místo hotelu Diplomat byl tentokrát zvolen Top hotel Praha.

A to byl trochu kámen úrazu. Velký sál chvílemi totiž skoro zel prázdnotou, protože hlavní část druhého bloku programů byla zaměřena na bezpečnost datových schránek, ale mnohem zajímavější byl program ve vedlejší, mnohem menší místnosti s mnohem vyšší hustotou zájemců o informace – zde se hovořilo o autentizaci. Zde za nejlepší přednášku považuji příspěvek Davida Matějů z RSA, The Security Division of EMC, o dynamickém autentizačním procesu, který se už ve světě používá nejméně u 200 milionů uživatelů. V principu jde o to, že v případě ne příliš bezpečného připojení může být uživatel požádán o zadání dodatečných údajů k ověření, zda jde opravdu o něj nebo zda je připojení podvrženo nebo zneužito.

Datové schránky ale byly také zajímavé, protože zde byl v přímém přenosu demonstrován ne zcela bezpečný systém zabezpečení datových stránek, které prezentoval pan Miroslav Ludvík ze společnosti 4safety. Ze zásilky s přístupovým jménem a heslem, která přišla na vyžádání proti podpisu, ukázal na vedlejší počítači jméno a heslo, osobní data tedy mohou být zneužita. I když, jak se později ukázalo, elektronická registrace neproběhla celá, přesto data byla chvíli na interntu naprosto transparentně k vidění.

Zlatým hřebem konference pak ale byla část věnovaná vztahům IT security a interního auditu a souběžně probíhající diskuze na téma bezpečnosti frontendových apliklací.

Ale i v předsálí, na chodbě, byly k vidění zajímavé věci: tak například TrustPort zde předvedl naprostou novinku: šifrování PDF, díky které může dokument číst pouze ten, komu patří a je určena. Společnost Kaspersky odprezentopvala novou verzi Kaspersky Mobile Security, které už dosáhlo na devátou verzi. Samozřejmě zde byla k vidění i desátá verze Kaspersky Internet Security v české verzi.

Z rozhovoru s paní Alenou Řezníčkovou z PCS, která společnost Kaspersky na našem trhu zastupuje, plyne následující. Na otázku, kde si myslí, že jsou největší bezpečnostní rizika, odpověděla: „Velkou hrozbou jsou v poslední době počítače vybavené systémem Mac OS X, tedy počítače od Apple. Prodává se jich stále více a cílová skupina majitelů je poměrně přesně definovaná, jde o lidi majetné, takže se určitě brzy setkáme s útoky na tuto skupinu počítačů. I Kaspersky pracuje na ochranných mechnismech a vyhledávačích virů v tomto operačním systému.“ Ododáváme, že Kapsersky není sám, kdo se podílí na vzniku ochranných programů pro Mac OS X a že se skutečně v nejbližší době setkáme s ochrannými prostředky pro tuto skupinu uživatelů.

Konference Security 2010 splnila určitě svůj účel a myslím si, že zhruba 210 návštěvníků bylo spokojeno a odcházeli nabiti novými informacemi.