Řešení NaaS (síť jako služba) čeká prudký rozvoj

16. 12. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: Cisco)
Model poskytování IT prostředků ve formě služby (XaaS) již prokázal své přednosti například v případě softwaru (Software as a service), cloudu (CaaS) nebo řešení pro koncové uživatele. Stále výrazněji se prosazuje i ve způsobu zavádění síti.

NaaS je cloudový model založený na účtování podle spotřeby, který uživatelům umožňuje snadno provozovat síť, aniž by museli vlastnit, budovat nebo udržovat vlastní infrastrukturu. Dokáže plně nahradit klasický fyzický model se všemi přepínači, směrovači a dalším hardwarem. Síť o všechny její funkce si uživatel najímá formou předplatného. Odpadají tak náklady na příslušný hardware, ale také na správu. Navíc jde o velmi řešení flexibilní, které lze rychle rozšiřovat v závislosti na růstu podniku.

Cisco proto svůj letošní průzkum v oblasti sítí zaměřuje právě na NaaS. Zpráva Cisco Global Networking Trends shrnuje výsledky odpovědí 1 534 IT manažerů ze 13 zemí.

Nasazení NaaS uvolní ruce IT pro strategické úkoly

Respondenti výzkumu uvedli, že hlavními problémy, které řešili v oblasti podnikových sítí v letošním roce, byly reakce na narušení provozu (45 %) a přizpůsobování novým obchodním potřebám (40 %). Zároveň se 46 % respondentů domnívá, že by nasazení NaaS uvolnilo ruce IT pracovníkům, aby mohli věnovat více času strategickým úkolům a podnikové transformaci. Respondenti očekávají, že přechod na model NaaS změní způsob, jakým pořizují, poskytují a spravují své síťové prostředky.

Přechod k NaaS je podle oslovených IT manažerů spojen s těmito aspekty:

  1. Přístup k nejnovějším technologiím: Významnou motivací pro mnoho manažerů IT je trvalý přístup k nejnovějším síťovým funkcím a technologiím (35 %). IT týmy, které přejdou na NaaS, již nemusí čekat na úplný cyklus obnovy technologií.
  2. Zvyšování kvalifikace zaměstnanců: Většina (75 %) manažerů IT na celém světě souhlasí nebo rozhodně souhlasí s tím, že koncept NaaS poskytne IT týmům příležitost rozvíjet své dovednosti a umožní jim inovovat.
  3. Správný čas na NaaS: 49 % manažerů IT a 57 % správců sítí se domnívá, že nejvhodnější chvíle pro přechod na NaaS nastává při modernizaci nebo obnově síťové infrastruktury, kdy se hledají inovativní technologie.
  4. Nastupující technologie, která dokáže podporovat obnovu a růst: Více než třetina manažerů IT (36 %) tvrdí, že již má zavedená řešení NaaS, ale při bližším dotazu uvádějí značnou šíři různých definic. To naznačuje, že ne všichni tuto novou technologii zcela chápou.

Jako každá nová technologie je i nasazení NaaS v očích některých IT manažerů spojeno s nejistotou. Respondenti v průzkumu například uváděli obavu, zda NaaS dokáže do budoucna podporovat dnes nepředvídané požadavky (30 %) nebo strach ze ztráty kontroly nad bezpečností (26 %). Často byly jako problém uváděny také náklady a narušení provozu způsobené přechodem (28 %).

Další informace o Cisco Global Networking Trends Report naleznete zde.

Podobné články

Produkty Wi-Tek v distribuci Express Alarm Czech

10. 8. 2022. (redaktor: František Doupal, zdroj: Express Alarm Czech)
Společnost Express Alarm Czech uvedla na český trh produkty výrobce Wireless-Tek Technology Limited (Wi-Tek). V nabídce výrobce se nachází venkovní i standardní PoE switche, PoE repeatery, splittery a injektory, bezdrátová pojítka, routery nebo access pointy. Čtěte více

Netgear: přepínač MS108UP

30. 7. 2022. (redaktor: František Doupal, zdroj: Netgear)
Společnost Netgear představila nespravovaný multigigabitový Ultra60 PoE++ přepínač MS108UP. Novinka je vhodným společníkem přístupových bodů s Wi-Fi 6, které nacházejí využití zejména v malých a středně velkých firmách nebo v domácích kancelářích. Čtěte více

Nové přístupové body TP-Link pro vnitřní i venkovní použití

22. 7. 2022. (redaktor: František Doupal, zdroj: TP-Link)
Společnost TP-Link představila bezdrátové dvoupásmové přístupové body EAP610-Outdoor (AX1800) a EAP653 (AX3000), které nabízejí podporu standardu Wi-Fi 6 a jsou určeny pro využití v exteriéru a interiéru. Čtěte více

Nejkratší cesta k SDS vede přes VMware a Lenovo

18. 7. 2022. (redaktor: Reseller Magazine OnLine, zdroj: Tech Data Distribution)
Softwarově definovaná úložiště (SDS) už přestala být technologickým výstřelkem a díky jednoduchosti, rychlosti a škálovatelnosti se stále více prosazují jako optimální řešení ukládání dat. Světovým průkopníkem filozofie přechodu od hardwarově orientovaných produktů k produktům založeným na softwaru v kombinaci s komoditním hardwarem je VMware vSAN. Nejjednodušší a nejrychlejší cestu k SDS představují servery Lenovo již předem plně připravené a konfigurované pro nasazení VMware vSAN technologie. Čtěte více