Řešení NaaS (síť jako služba) čeká prudký rozvoj

16. 12. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: Cisco)
Model poskytování IT prostředků ve formě služby (XaaS) již prokázal své přednosti například v případě softwaru (Software as a service), cloudu (CaaS) nebo řešení pro koncové uživatele. Stále výrazněji se prosazuje i ve způsobu zavádění síti.

NaaS je cloudový model založený na účtování podle spotřeby, který uživatelům umožňuje snadno provozovat síť, aniž by museli vlastnit, budovat nebo udržovat vlastní infrastrukturu. Dokáže plně nahradit klasický fyzický model se všemi přepínači, směrovači a dalším hardwarem. Síť o všechny její funkce si uživatel najímá formou předplatného. Odpadají tak náklady na příslušný hardware, ale také na správu. Navíc jde o velmi řešení flexibilní, které lze rychle rozšiřovat v závislosti na růstu podniku.

Cisco proto svůj letošní průzkum v oblasti sítí zaměřuje právě na NaaS. Zpráva Cisco Global Networking Trends shrnuje výsledky odpovědí 1 534 IT manažerů ze 13 zemí.

Nasazení NaaS uvolní ruce IT pro strategické úkoly

Respondenti výzkumu uvedli, že hlavními problémy, které řešili v oblasti podnikových sítí v letošním roce, byly reakce na narušení provozu (45 %) a přizpůsobování novým obchodním potřebám (40 %). Zároveň se 46 % respondentů domnívá, že by nasazení NaaS uvolnilo ruce IT pracovníkům, aby mohli věnovat více času strategickým úkolům a podnikové transformaci. Respondenti očekávají, že přechod na model NaaS změní způsob, jakým pořizují, poskytují a spravují své síťové prostředky.

Přechod k NaaS je podle oslovených IT manažerů spojen s těmito aspekty:

  1. Přístup k nejnovějším technologiím: Významnou motivací pro mnoho manažerů IT je trvalý přístup k nejnovějším síťovým funkcím a technologiím (35 %). IT týmy, které přejdou na NaaS, již nemusí čekat na úplný cyklus obnovy technologií.
  2. Zvyšování kvalifikace zaměstnanců: Většina (75 %) manažerů IT na celém světě souhlasí nebo rozhodně souhlasí s tím, že koncept NaaS poskytne IT týmům příležitost rozvíjet své dovednosti a umožní jim inovovat.
  3. Správný čas na NaaS: 49 % manažerů IT a 57 % správců sítí se domnívá, že nejvhodnější chvíle pro přechod na NaaS nastává při modernizaci nebo obnově síťové infrastruktury, kdy se hledají inovativní technologie.
  4. Nastupující technologie, která dokáže podporovat obnovu a růst: Více než třetina manažerů IT (36 %) tvrdí, že již má zavedená řešení NaaS, ale při bližším dotazu uvádějí značnou šíři různých definic. To naznačuje, že ne všichni tuto novou technologii zcela chápou.

Jako každá nová technologie je i nasazení NaaS v očích některých IT manažerů spojeno s nejistotou. Respondenti v průzkumu například uváděli obavu, zda NaaS dokáže do budoucna podporovat dnes nepředvídané požadavky (30 %) nebo strach ze ztráty kontroly nad bezpečností (26 %). Často byly jako problém uváděny také náklady a narušení provozu způsobené přechodem (28 %).

Další informace o Cisco Global Networking Trends Report naleznete zde.

Podobné články

František Civín, Business Unit Manager divize VMware v Tech Data

Tech Data po obhajobě exkluzivity v ČR výrazně posílila svůj VMware tým

20. 1. 2022. (redaktor: František Doupal, zdroj: Tech Data Distribution)
„Any cloud, any application, any device,“ tak zní sebevědomý slogan, který hlásá americký virtualizační gigant VMware. Za to, aby nešlo jen o sebevědomou marketingovou hlášku, ale funkční realitu, zodpovídá v Česku divize VMware společnosti Tech Data. A podle Business Unit Managera Františka Civína se to zatím daří. Čtěte více

QNAP: optický 25GbE řízený switch QSW-M5216-1T

16. 1. 2022. (redaktor: František Doupal, zdroj: Qnap)
Společnost QNAP představila svůj první optický 25GbE řízený switch QSW-M5216-1T. Novinka díky 16 optickým portům 25GbE SFP28, portu 10GBASE-T a podpoře správy úrovně L2 prostřednictvím uživatelsky přívětivého webového rozhraní pomáhá malým a středním podnikům s upgradem páteřní sítě pro posílení výkonu úložišť, virtualizace i aplikací umělé inteligence. Čtěte více

Sophos představil vlastní řadu přepínačů

14. 1. 2022. (redaktor: František Doupal, zdroj: Sophos)
Sophos představil řadu přepínačů Sophos Switch Series, která zahrnuje přepínače pro přístupovou vrstvu sítě, jež slouží k připojení, napájení a řízení přístupu zařízení v lokální síti. Nová nabídka rozšiřuje portfolio společnosti Sophos pro zajištění bezpečného přístupu, které zahrnuje rovněž zařízení Sophos Firewall a Sophos Wireless. Čtěte více

TP-Link představil Wi-Fi 6E router s mechanicky otočnými anténami a další novinky

11. 1. 2022. (redaktor: František Doupal, zdroj: TP-Link)
TP-Link představil řadu novinek pro letošní rok v čele s třípásmovým Wi-Fi 6E AXE11000 routerem Archer AXE200 Omni s mechanicky otočnými anténami. Mezi další nová zařízení patří např. čtyřpásmový WiFi 6E router AXE16000 (Archer AXE300) nebo třípásmový Mesh systém s 10G portem Deco Wi Fi 6E AXE11000. Čtěte více