Recyklační příspěvky budou výrazně nižší

12. 5. 2009. (redaktor: Milan Loucký, zdroj: )
Neziskový kolektivní systém provozovaný společností Elektrowin přistoupil k dalšímu snížení příspěvků na financování zpětného odběru a recyklaci historického elektrozařízení. Došlo k němu od 1. května 2009.

K největšímu poklesu takzvaných viditelných příspěvků, které se ze zákona musejí uvádět odděleně od ceny nových spotřebičů, dojde u chladniček a mrazniček. Nová výše příspěvku bude činit 215 Kč namísto dosavadních 300 korun. Za budoucí sběr a recyklaci velkých domácích spotřebičů typu praček nebo sušiček výrobci nově zaplatí 65 korun místo dosavadních 90, u malých spotřebičů jako jsou třeba rychlovarné konvice, se příspěvek sníží dokonce na polovinu. Nově bude činit tři koruny místo nynějších šesti.
Elektrowin je největší ze šesti kolektivních systémů zaregistrovaných v České republice. Jen v loňském roce zajistil zpětný odběr a ekologické zpracování 21 200 tun vysloužilých spotřebičů. Přispěl tak více než polovinou ke splnění českého závazku vůči Evropské unii vysbírat v klíčovém roce 2008 alespoň čtyři kilogramy starých elektrozařízení na každého obyvatele.
Nové příspěvky pro jednotlivé skupiny historického elektrozařízení, které začnou platit v květnu 2009, ukazuje tabulka. Příspěvky jsou uvedeny včetně DPH.
elektrozařízení nové příspěvky původní příspěvky
chladničky a mrazničky 215 Kč 300 Kč
velké spotřebiče 65 Kč 90 Kč
střední spotřebiče 12 Kč 20 Kč
malé spotřebiče 3 Kč 6 Kč
nástroje a nářadí 4 Kč 7 Kč
Viditelný příspěvek na historické elektrozařízení ukazuje spotřebiteli, jakou částku výrobce odvádí do kolektivního systému na zpětný odběr a recyklaci spotřebičů, uvedených na trh před 13. srpnem 2005. Výše příspěvku je podle zákona o odpadech stanovena tak, aby pokryla náklady na zpětný odběr, logistiku a ekologickou likvidaci elektrozařízení. Pokud se výrobce rozhodne příspěvek viditelně uvádět, tuto povinnost mají automaticky i všechny další články obchodního řetězce, tedy distributoři a prodejci. Výrobci zapojení v kolektivním systému provozovaném společností Elektrowin recyklační příspěvky viditelně uvádějí.