Ransomware na podniky zaútočí každých 40 vteřin

19. 12. 2016. (redaktor: František Doupal, zdroj: Kaspersky Lab)
Počet útoků ransomwarem na podniky se v průběhu roku 2016 ztrojnásobil: zatímco v lednu Kaspersky Lab zaznamenala takový útok každé dvě minuty, v říjnu se interval zkrátil na 40 vteřin. Také u koncových uživatelů stoupl počet útoků, když se interval z 20 sekund zkrátil na 10.

Tím, že se v průběhu roku objevilo více než 62 nových rodin ransomwaru, dramaticky narostla jeho hrozba. Z toho důvodu Kaspersky Lab považuje právě ransomware za nejstěžejnější téma roku 2016.

Právě proto je součástí výroční zprávy „Kaspersky Security Bulletin“, která se ohlíží za nejvýznamnějšími hrozbami a daty uplynulého roku ve snaze předvídat události příštího roku 2017. Letošek mimo jiné poukázal na rozsah, kam až se vyvinul „byznysový model“ Ransomware-as-a-Service, který láká méně schopné kyberzločince, postrádající dostatečné zdroje nebo bez touhy vyvíjet vlastní programy. Princip je jednoduchý - programátoři vytvoří škodlivý produkt přesně dle přání zákazníka a ten ho následně rozšíří prostřednictvím spamu a internetových stránek. Tvůrci pak z výdělku platí provizi.

Vývoj ransomwaru v roce 2016

V roce 2016 pokračoval ransomware ve svém řádění po celém světě, přičemž se z něj stal ještě sofistikovanější nástroj, který dokáže ochromit data i zařízení jednotlivých uživatelů i celých podniků.

• Útoky na podniky významně narostly. Podle průzkumu Kaspersky Lab zaznamenal jeden z pěti podniků kyberbezpečnostní incident jehož původcem byl ransomware. Každému pátému malému podniku navíc nebyly navráceny zablokované složky a to dokonce i po zaplacení požadovaného výkupného.

• Některá průmyslová odvětví byla zasažena silněji než jiná. Na druhou stranu ale průzkum ukázal, že žádný sektor není v absolutním bezpečí. Nejvyšší výskyt útoků zaznamenal sektor vzdělávání (23 %) a naopak nejnižší maloobchod a zábavní průmysl (16 %).

• „Vzdělávací“ ransomware byl původně vyvinut za účelem poskytnutí nástroje pro simulaci ransomwarových útoků síťovým administrátorům. Byl avšak rychle a hrubě nabourán kyberzločinci, což zapříčinilo například vzestup programů Ded_Cryptor a Fantom.

• Příkladem nového způsobu útoků ransomwarem v roce 2016 může být zašifrování disků, kdy útočníci nezablokovali nebo nezašifrovali pouze pár souborů, ale rovnou všechny najednou. Přesně tak funguje například útok Pentya. Dcryptor, známý také jako Mamba, zašel ještě o krok dál, když uzamkl celý pevný disk, přičemž k němu kyberzločinci měli vzdálený přístup.

• Další druh ransomwaru, pojmenovaný Shade, byl schopný změnit svůj přístup k oběti – když se ukázalo, že infikovaný počítač patří finanční instituci, začal namísto šifrování složek se stahováním a instalací spywaru.

• Došlo rovněž k výraznému nárůstu nekvalitních vyděračských softwarů. Nerafinované ransomwarové trojské koně se softwarovými nedostatky a školáckými chybami ve vyděračské zprávě zvýšily pravděpodobnost, že se oběti nedočkají navrácení svých souborů.

V průběhu roku 2016 jsme nicméně byli i svědky toho, jak se jednotlivé země po celém světě začaly spojovat za účelem společné obrany. V červenci byl spuštěn projekt No More Ransom, který v sobě sdružuje policejní složky a soukromé společnosti. Jejich cílem je stopovat velké ransomwarové rodiny a následně je eliminovat. Tím pomáhají koncovým uživatelům získat zpátky svá data, přičemž zároveň ničí lukrativní zdroj příjmů kyberločinců.

Štítky: 

Podobné články

Pět největších trendů v oblasti SASE pro rok 2024

19. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Fortinet)
Situace na poli kyberbezpečnosti je komplikovaná. Společnosti využívají tzv. hybridní pracovní sílu, desítky aplikací a třeba i řadu IoT zařízení. Jedním z řešení možných otázek může být přístup SASE (Secure Access Service Edge), na který se v následujícím komentáři zaměřila společnost Fortinet. Čtěte více

Novinky v MSP platformě Acronis: AI skriptování, integrace s AWS a monitoring EDR z partnerské úrovně

18. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Acronis)
Acronis přidal do své MSP platformy Acronis Cyber Protect Cloud řadu nových funkcí, včetně AI skriptování, monitoringu EDR z partnerské úrovně, a integrace s AWS a MS Entra, které dále zvyšují její hodnotu pro MSP poskytovatele. Díky aktuálním inovacím mohou poskytovatelé řízených služeb efektivněji spravovat a chránit před kybernetickými hrozbami IT infrastruktury svých zákazníků. Čtěte více

Únik dat odhalil pozadí čínského kyberšpionážní programu

17. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Check Point)
Únik dat z čínské bezpečnostní společnosti I-Soon částečně odhalil vnitřní fungování čínského národního hackerského programu. Společnost napojená na čínskou vládu aktivně útočila na vlády dalších zemí, ale i na domácí cíle. Ze získaných informací například vyplývá, že společnost byla financována především ze státních peněz. Čtěte více

U 90 % loňských útoků kyberzločinci zneužili protokol RDP

16. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Sophos)
Studie společnosti It’s Oh So Quiet (?): The Sophos Active Adversary Report for 1H 2024+ analyzující přes 150 případů reakce na incidenty řešených týmem Sophos X-Ops Incident Response v roce 2023 zjistila, že kyberzločinci zneužívají protokol vzdálené plochy (Remote Desktop Protocol – RDP), běžnou metodu pro navázání vzdáleného přístupu k systémům Windows, hned v 90 % útoků. Čtěte více