Ransomware již není nejčastější kybernetickou hrozbou

15. 8. 2022. (redaktor: František Doupal, zdroj: Cisco Thalos)
Expertní tým kyberbezpečnostní agentury Cisco Talos vydal zprávu o celosvětových bezpečnostních hrozbách ve 2. čtvrtletí letošního roku. Které formy kybernetických hrozeb se prosazovaly nejvíce a jak se mezi hackery měnila jejich popularita?

Nejčastější hrozbou byl podle nejnovějšího průzkumu Cisco Thalos komoditní malware s podílem 20 % na celkovém počtu odhalených případů útoků. Komoditní malware je většinou zaměřený na shromažďování dat z napadeného počítače. Tato data pak zasílá útočníkovi, který je (pokud jsou cenná) prodává k dalšímu využití. Komoditní malware často slouží jako vstupní brána pro další útok, jímž je ransomware.

Ransomware byl podle zprávy Cisco Talos druhou nejčastější hrozbou s podílem 15 %. Přitom v předchozím čtvrtletí ransomwaru patřila jednoznačně první příčka s podílem 25 %. Experti Cisco Talos zdůvodňují (zřejmě dočasný) ústup ransomwaru zánikem několika hackerských skupin zaměřených na tento typ útoků, ať již z vlastního rozhodnutí, nebo díky aktivitám státních orgánů.

Dalšími frekventovanými hrozbami jsou phishing (nejčastěji podvodné emaily usilující o získání citlivých údajů, jako jsou například čísla bankovního účtu, od příjemce), BEC – business email compromise (BEC označuje podvody, při kterých se útočníci snaží vydávat za někoho z vedení společnosti a přimět zaměstnance poslat peníze na podvodné účty. BEC podvod začíná hackem e-mailu a vydáváním se za vedoucí pracovníky, obvykle generálního ředitele nebo finančního ředitele. Kyberzločinci následně požadují zdánlivě legitimní firemní platbu) a vnitřní hrozby plynoucí především přímo od zaměstnanců firem.

Nejčastější cíle útoků

Hackerské útoky ve druhém čtvrtletí 2022 nejčastěji směřovaly na telekomunikační společnosti. K velmi ohroženým segmentům patří také zdravotnictví a vzdělávací instituce. Na dalších místech v žebříčku se v hledáčku hackerů seskupily banky, lokální vlády, potravinářské společnosti a retailové obchodní firmy.

Regionální rozdělení útoků

Útočníci se nejvíce zaměřují na cíle ve Spojených státech. Za nimi následují Evropa, Asie, zbytek Severní Ameriky a Blízký východ.

Více informací získáte zde.

Štítky: 
Malware, Ransomware, Bezpečnost, Cisco systems

Podobné články

Nedostatky na perimetru sítě oslabují kybernetickou odolnost

23. 4. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: Sophos)
Podle studie Threat Report: Cybercrime on Main Street 2025 společnosti Sophos zůstává ransomware největší hrozbou, zejména pro malé a středně velké podniky. V současné chvíli ransomware těží především ze zastaralých nebo špatně nakonfigurovaných síťových zařízení, která jsou pro kyberzločince hlavní vstupní branou. Čtěte více

Nejoblíbenější zbraní kyberútočníků byl v Česku v únoru infostealer Agent.AES

19. 3. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: Eset)
Nejčastějším škodlivým kódem pro platformu Windows v Česku byl v únoru infostealer Agent.AES (známý také jako Snake Keylogger). Bezpečnostní experti jej detekovali ve čtvrtině všech zachycených případů. Tento malware zaznamenává stisky kláves na klávesnici napadeného počítače a stejně jako řada dalších infostealerů dokáže odcizit například přihlašovací údaje, hesla a uživatelská data. Čtěte více

Na očích, přitom skryté: Útočníci vkládají malware do obrázků na webových stránkách

23. 1. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: HP Inc.)
Společnost HP Inc. vydala svou nejnovější zprávu Threat Insights Report, která popisuje, jak kyberzločinci využívají předpřipravené sady umožňující i těm méně zkušeným vytvořit malware a využít generativní umělou inteligenci (GenAI) k zefektivnění svých útoků. Čtěte více

Globální vývoj kyberhrozeb: Nový typ investičního podvodu, jehož součástí je deepfake

20. 1. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: Eset)
Společnost ESET vydala svou nejnovější zprávu Threat Report H2 2024, která shrnuje globální vývoj kybernetických hrozeb na základě dat z telemetrie a odborného pohledu analytiků, a to od června do listopadu 2024. Během tohoto období například výrazně narostl počet investičních podvodů, a to o více než 335 % mezi prvním a druhým pololetím roku 2024. Čtěte více