QNAP reaguje na ransomwarový útok na svá NAS úložiště

30. 7. 2019. (redaktor: František Doupal, zdroj: QNAP)
Společnost QNAP vydala prohlášení v reakci na nedávné odezvy od uživatelů a reportáže v médiích, že na úložiště QNAP NAS cílí nová varianta ransomwaru s názvem eCh0raix, který šifruje data uživatelů za účelem získání výkupného.

Společnost QNAP důrazně všem uživatelům doporučuje, aby si úložiště zabezpečili podle pokynů v dokumentu Aktualizace softwaru a narušení zabezpečení QNAP; zatímco společnost QNAP intenzivně pracuje na řešení, které pomůže odstranit ransomware z infikovaných zařízení.

Infikována mohou být primárně zařízení se starší verzí systému QTS s nastaveným slabým heslem. Pro zamezení zákeřným útokům ve formě „brute force“ by mělo být použito silné heslo. Za účelem minimalizace rizik infikování ransomwarem eCh0raix QNAP důrazně doporučuje všem uživatelům NAS, aby provedli následující opatření:

  • Aktualizujte systém QTS na nejnovější verzi.
  • Nainstalujte si a aktualizujte nástroj Malware Remover (Odstraňovač malwaru) na nejnovější verzi.
  • Použijte silnější heslo správce.
  • Povolením ochrany síťového přístupu (Ovládací panel / sekce Zabezpečení) ochráníte účty před zákeřnými útoky ve formě „brute force“.
  • Pokud služby SSH a Telnet nepoužíváte, deaktivujte je.
  • Nepoužívejte výchozí čísla portů 443 a 8080.

Tato opatření zvyšují zabezpečení úložiště NAS a ztěžují útok ransomwaru eCh0raix na úložiště QNAP NAS. Podrobnosti najdete na stránce Aktualizace softwaru a narušení zabezpečení.

Bezpečnostní tým společnosti QNAP pracuje na řešení k odstranění ransomwaru eCh0raix z infikovaných zařízení. Společnost QNAP by zároveň ráda poděkovala Anomali a Intezer za jejich přispění k vyšetřování události. V případě dalších dotazů týkajících se tohoto problému kontaktujte oddělení podpory zákazníků společnosti QNAP.

Podobné články

České podniky čelí většímu počtu kyberútoků než organizace v okolních zemích

26. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Check Point)
První čtvrtletí roku 2024 přineslo další posun v kybernetických válkách. Kyberbezpečnostní společnost Check Point Software Technologies zaznamenala výrazný nárůst kyberútoků, kdy v 1. čtvrtletí 2024 došlo k 28% nárůstu průměrného počtu kybernetických útoků na jednu organizaci v porovnání s posledním čtvrtletím roku 2023. Největší nápor směřuje na vzdělávací a výzkumné organizace. Čtěte více

Eviden monitoruje na dark webu ukradená data a pomáhá tak firmám předvídat kybernetické hrozby

25. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Eviden)
Eviden svým zákazníkům poskytuje službu prediktivní bezpečnosti založenou na řešení LUMINAR monitorující únik citlivých informací do prostředí dark webu. Jde o službu, která firmám na základě kontinuálního monitoringu umožňuje vyhledávat a sledovat data a informace, které by útočníci mohli zneužít pro kybernetický útok a proaktivně tak přijímat preventivní opatření. Čtěte více
Scott Tyson, ředitel prodejního kanálu MSP pro oblast EMEA ve společnosti Sophos

Scott Tyson (Sophos): Pojďte s námi udávat trendy v kybernetické bezpečnosti

24. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
Při příležitosti pražského setkání MSP partnerů jsme měli možnost hovořit se Scottem Tysonem, ředitelem prodejního kanálu MSP pro oblast EMEA ve společnosti Sophos. Mluvili jsme o spravovaných službách, řízené detekci a reakci na hrozby, budování vztahů s obchodními partnery a mnoha dalších aspektech oboru, které budou podle společnosti Sophos udávat směr vývoje celého odvětví. Čtěte více

Pět největších trendů v oblasti SASE pro rok 2024

19. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Fortinet)
Situace na poli kyberbezpečnosti je komplikovaná. Společnosti využívají tzv. hybridní pracovní sílu, desítky aplikací a třeba i řadu IoT zařízení. Jedním z řešení možných otázek může být přístup SASE (Secure Access Service Edge), na který se v následujícím komentáři zaměřila společnost Fortinet. Čtěte více