První notebooky s procesory Intel Core Ultra

19. 12. 2023. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
Na první představení nových procesorů řady Meteor Lake ze září 2023 navázal Intel v prosinci detailním uvedením jednotlivých produktových řad. V návaznosti na nová CPU bylo hned na to představeno také několik prvních konkrétních notebooků, které na těchto čipech staví. Pojďme se tak na nové procesory i notebooky podívat podrobněji.

Nastupující generaci čipů jsme se již věnovali ve článku „Procesory Intel Meteor Lake přinesou revoluční změny“. Jen ve zkratce si tak můžeme připomenout, že mezi nejdůležitější novinky patří výrobní proces Intel 4, speciální pokročilé pouzdření, nová chipletová („bloková“) architektura, vylepšená grafická jádra řady Intel Arc, NPU jednotka pro práci s umělou inteligencí a strojovým učením nebo rozšířená konektivita. Nově navíc Intel představil také detailní specifikace jednotlivých čipů, které si můžete prostudovat v tabulkách.

Spíše než samotným procesorům se však v tomto článku budeme věnovat prvním představeným notebookům s těmito čipy, které již představilo několik dodavatelů (a mnoho dalších se svého oficiálního oznámení dočká na veletrhu CES na začátku roku 2024).

První novinky s Intel Core Ultra

Hned dva nové notebooky s čipy Intel Core Ultra představila společnost Acer. Počítač Swift Go 14 s certifikací Intel EVO nabídne procesory až Intel Core Ultra 7 155H. Hliníkové šasi 14" notebooku váží 1,32 kg a uživatelé budou moci vybírat mezi OLED displejem s rozlišením až 2,8K a 100% pokrytím barevného prostoru DCI-P3 s frekvencí 90 Hz a nebo dotykovým panelem s rozlišením 1 920 × 1 200 bodů. Dále nechybí ani webová kamera s rozlišením 1 440p QHD a technologiemi Acer PurifiedVoice (odstraňuje nežádoucí zvuky na pozadí) a Acer PurifiedView (zajistí v záběru nejlepší vzhled). Výdrž baterie bude dosahovat až na 12,5 hodiny.

Druhou novinkou od Aceru je gamingově orientovaný Predator Triton Neo 16, který kromě procesorů Intel Core Ultra řady H disponuje také výkonnou grafikou až NVIDIA GeForce RTX 4070 Laptop. Hráči a tvůrci obsahu ocení také 16" displej s certifikací Calman, rozlišením až 3,2 K a obnovovací frekvencí 165 Hz. Vedle bohaté konektivity notebook dále zaujme např. i vylepšenou aplikací Predator Sense 5.0 umožňující přepínat mezi čtyřmi různými provozními režimy, ovládat rychlost ventilátoru a sledovat výkon zařízení nebo personalizovat třízónové RGB osvětlení klávesnice.

Lenova pro byznysové zákazníky i spotřebitele

Několika dalšími novinkami své zákazníky a fanoušky navnadila společnost Lenovo. Nejnáročnější uživatelé sáhnou po modelech ThinkPad X1 Carbon (12. generace) nebo ThinkPad X1 2-in-1 (devátá generace). Uživatelé obou generací nových modelů se mohou kromě procesorů Intel Core Ultra těšit na řadu dalších špičkových komponent včetně až 64GB LPDDR5X RAM nebo až 2TB Gen 4 PCIe NVMe SSD. Displej má v obou případech úhlopříčku 14", rozlišení až 2,8K, 120Hz frekvenci, možnost dotykového ovládání, jas až 400 nitů či režim HDR500 True Black.

Konektorovou výbavu s dvojicí portů USB-C (Thunderbolt 4), dvojicí konektorů 2 x USB-A (5Gbps) či rozhraním HDMI 2.1 a audio jackem doplňují bezdrátové technologie Wi-Fi 6E nebo Wi-Fi 7 802.11be (2×2), Bluetooth 5.3 či 4G/LTE a 5G modem (volitelně s nano SIM či eSIM). Samozřejmostí je také pokročilé zabezpečení čítající mimo jiné čtečku otisku prstu.

Oba modely nabídnou rovněž posun v oblasti ergonomie (např. díky skleněnému dotykovému panelu Haptic TouchPad) či řízení teploty a spotřeby energie. Disponují také funkcí Computer Vision v Lenovo Commercial Vantage a jsou vybaveny možností wake-on-approach se snímáním obličeje.

Do spotřebitelského segmentu pak Lenovo míří s modely řady IdeaPad Pro 5i (deváté generace) dostupnými ve 14" či 16" formátu (16:10) se 120 Hz panelem OLED a 100% pokrytím prostoru DCI-P3. Díky grafickým kartám až NVIDIA GeForce RTX 4050 s TDP až 115 W je notebook vhodný i pro práci a intenzivnější zábavu. Mezi další prvky výbavy patří infračervená Full HD kamera s ToF sensory, krytkou pro ochranu soukromí a podporou Windows Hello nebo rozhraní Thunderbolt 4. Použitá 84Wh baterie podporuje rychlé dobíjení Rapid Charge Express.

Novinky představil také ASUS a další výrobci

Procesory řady až Intel Core Ultra 9 nabídne také připracovaný ASUS Zenbook 14 OLED (UX3405), který bude zákazníky dále lákat vlastnostmi, jako jsou prémiový ultrapřenosný design s hmotností 1,2 kg, 3K OLED displej s frekvencí 120 Hz a jasem až 600 nitů, 75 Wh baterie s výdrží až 15 hodin nebo široká konektivita. V maximální konfiguraci lze získat až 1TB PCIe Gen 4 SSD v kombinaci s 32GB RAM (7 467 MHz).

ASUS při návrhu novinky pamatoval také na co nejlepší uživatelské dojmy a zkušenosti a do výbavy proto přidal řadu pokročilých funkcí, které mají zlepšit každodenní používání notebooku. Sem spadají např. audio systém s novými superlineárními reproduktory, certifikací Harman Kardon a vícerozměrným zvukem Dolby Atmos, nová tichá klávesnice ASUS ErgoSense nebo infračervená kamera s rozlišením FHD a fyzickou krytkou objektivu.

Své místo v našem výčtu si zaslouží i MSI Prestige 13 AI, který se řadí mezi jeden z mála 13" notebooků velkých značek, které byly v kombinaci s procesory Intel Core Ultra představeny. Jde tak o jeden z mála skutečně kompaktních notebooků, který přináší OLED obrazovku s rozlišením 2,8K. MSI má v nabídce také 16" model Prestige 16 s diskrétní grafikou RTX (až 4070), a 3,2K OLED panelem, které se bude dodávat až s Core Ultra 9 185H.

Zmínit můžeme také notebooky Samsungy Galaxy Book4, ačkoli s nimi se však u nás s největší pravděpodobností jen tak nesetkáme. Společnost přinesla technologii Meteor Lake do celé své řady Galaxy Book4, včetně modelů Galaxy Book 4 Pro a Galaxy Book4 Ultra, tedy výkonnějších variant. Nejvyšší model této produktové rodiny – Galaxy Book4 Ultra – do prodeje přijde s čipem (až) Core Ultra 9 a grafikou RTX 4070, ke kterým přidává např. 16" dotykový AMOLED displej, až 64GB RAM nebo až 2TB SSD.

Štítky: 

Podobné články

Globální prodej PC se v prvním čtvrtletí 2024 vrátil na předpandemickou úroveň

10. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: IDC)
Podle údajů společnosti IDC se celosvětový trh s osobními počítači po dvou letech poklesu vrátil v prvním čtvrtletí roku 2024 k růstu. Celkem se v tomto období prodalo 59,8 milionu PC, což představuje meziroční nárůst o 1,5 %. Čtěte více

AI PC podle Dellu: Novinky v řadách Latitude a Precision

20. 5. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Dell Technologies)
Společnost Dell Technologies letos na jaře představila široké portfolio komerčních notebooků a mobilních pracovních stanic. Počítače disponují procesory Intel Core Ultra s neurální jednotkou pro úlohy AI, výkonnými grafickými kartami NVIDIA RTX a proaktivní ochranou proti kybernetickým hrozbám. Čtěte více

Nejnovější generace počítačů HP EliteBook vsadila na integrovanou umělou inteligenci

14. 5. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: HP Inc.)
Společnost HP Inc. představila 11. generaci notebooků řady EliteBook určených pro náročné firemní zákazníky. Počítače jsou dostupné v řadě variant, ve všech případech však nabízejí podporu umělé inteligence a dalších moderních technologií. Novinkou je například řešení Endpoint Security Controller pro ochranu před kybernetickými útoky za pomoci kvantových technologií. Čtěte více

Nová vlna zařízení podporujících práci s AI

6. 5. 2024. (redaktor: Michala Benešovská, zdroj: DCD Publishing)
Na trh začínají přicházet nová zařízení, která jsou uzpůsobená práci s umělou inteligencí. Přední výrobci následují trend rozšiřování nástrojů gen-AI a díky novému hardwaru umožňují odbavovat úlohy pro AI částečně lokálně, a tudíž rychleji. Čtěte více