Projektory sbalené na cesty

7. 6. 2018. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
Projektory jako takové dnes považujeme za běžnou věc. Ve firmách jsou zcela běžné a stále častěji pronikají i do domácností. Ačkoli o přínosech a výhodách projektorů nemůže být pochyb, často narážíme na jedno významné omezení – buď jsou nainstalovány napevno, nebo je manipulace s nimi obtížná. Tento problém však elegantně řeší tzv. miniprojektory, na které se nyní blíže podíváme.

Miniprojektory, stejně jako řada dalších produktových kategorií, těží z miniaturizace hardwarových komponent. Díky tomu se výrobcům podařilo zredukovat rozměry projektorů do velikosti kapesního příslušenství, které si můžete vzít skutečně kamkoli.

Projektory za svou miniaturizaci vděčí zejména sázce na LED osvětlení, které nevyžaduje ve srovnání se staršími projektory tak silné (a tudíž i rozměrné) chlazení, ale samozřejmě i postupnému zmenšování dalších součástek včetně DLP čipů vytvářejících obraz. Většina miniprojektorů přichází také s vestavěnou baterií, umožňující se na několik hodin obejít se bez elektrického proudu, a díky slušně vybaveným softwarovým platformám se při promítání nejpoužívanějších typů souborů obejdou bez počítače. Potřebné materiály je možné ukládat do vnitřní paměti, případně na paměťovou kartu nebo externí USB (flash) disk. Vybrané modely podporují rovněž bezdrátovou komunikaci. Obsluha je většinou jednoduchá a zprovoznění i následné používání by měli zvládnout i méně zkušení uživatelé.

I v tomto případě však bohužel stále platí, že nic není zadarmo. U miniprojektorů za kompaktní rozměry a nízkou hmotnost uživatelé platí ve srovnání s klasickými zástupci této produktové kategorie slabšími obrazovými vlastnostmi. Nutno však podotknout, že rozdíly v rozměrech a hmotnosti jsou často zcela zásadní a přímé srovnání proto nemusí být úplně férové. Rozhodně také nelze říci, že by obraz produkovaný miniprojektory nebyl použitelný.

Vzhledem k velmi malým rozměrům vestavěné elektroniky je však zkrátka potřeba předem počítat s tím, že obraz nebude oslňovat špičkovým jasem ani bezchybnou obrazovou kvalitou. Miniprojektory si zkrátka libují ve tmavém či alespoň dobře zatemněném prostředí, na druhou však bez problémů zvládnou krátkou firemní prezentaci, přehrají několik epizod oblíbeného seriálu a promítnou fotografie z poslední dovolené. Děti při koukání na pohádku jistě protestovat nebudou. Trocha obezřetnosti je však na místě, a pokud za vámi přijde zákazník a bude si chtít miniprojektor koupit, měli byste jej na klíčová úskalí upozornit.

Na českém trhu je dnes dostupných několik miniprojektorů různých výrobců. Ty nejzajímavější si nyní pojďme přiblížit.

Projektor Asus ZenBeam E1 nabízí světelný výkon 150 lumenů a rozlišení 854 × 480 bodů a podle slov výrobce je schopný vytvořit obraz úhlopříčkou až tři metry. Dále zaujme baterií s kapacitou 6 000 mAh (která poslouží i jako powerbanka) s výdrží až pět hodin promítání. Díky portu HDMI (s podporou MHL) lze zařízení připojit k celé řadě přístrojů včetně například streamovacího zařízení Chromecast. To vše při hmotnosti 307 gramů. Asus dále nabízí například i model S1 s hliníkovým tělem, výkonem 200 lumenů a schopností vytvořit obraz s úhlopříčkou 41“ na vzdálenost jednoho metru.

Svá želízka v ohni má také Acer. Model C205 přináší výkon 200 lumenů a rozlišení 854 x 480 bodů. Dále zaujme například 3 980mAh baterií s výdrží až dvě hodiny, či reproduktory s výkonem 2 x 2 W. Váží 302 gramů.

Vybírat lze také z portfolia firmy Aiptek. Například model AN100 s rozlišením 854 x 480 a výkonem 100 lumenů nabízí uživatelské rozhraní postavené na platformě Android, Wi-Fi a Bluetooth či vestavěnou baterii s výdrží až 100 minut, to vše při hmotnosti 225 g.

Další možností je například Kodak Mini LED projektor s mini stativem, vestavěným reproduktorem, multimediálním přehrávačem a Wi-Fi. Výkon 100 lumenů je podpořen rozlišením 854 x 480 bodů. Vestavěná baterie s kapacitou 2 500 mAh poskytne energii až na dvě hodiny provozu. Hmotnost zařízení je 165 gramů.

Philips PicoPix PPX5110 přináší výkon 100 lumenů a rozlišení 854 x 480 bodů. Z výbavy stojí za zmínku například podpora Wi-Fi, 1W reproduktor nebo baterie s kapacitou 1 900 mAh a výdrží až 70 minut. Váží 215 gramů. Philips dále nabízí například model PPX4835, který zaujme 3W reproduktory, výdrží až tři hodiny a možností využít jej jako powerbanku.

Sony nabízí miniprojektor MP-CD1 s hmotností 280 g, který promítá ve velikosti až 120 palců na vzdálenost 3,5 m od plátna. Se světelností 105 ANSI lumenů, rozlišením 854 x 480 a 5 000mAh vestavěnou baterií lze promítat až dvě hodiny. Zaujme i 1W reproduktor nebo moderní rozhraní USC typu C.

Jako zástupce větších, avšak stále dostatečně mobilních projektorů, můžeme zmínit ViewSonic M1. Ve srovnání s konkurencí zaujme na první pohled díky svému stojanu, který při přenášení zároveň slouží jako kryt optiky. Dále potěší baterií s výdrží až šest hodin, reproduktory Harman Kardon či rozhraním USB typu C. Svítivost činí 250 lumenů, rozlišení 854 x 480 bodů a hmotnost 800 gramů.

Spíše větší modely reprezentuje například také Optoma ML330. Zařízení s hmotností 460 gramů nabízí rozlišení 1 280 x 800 bodů a zaujme širokými možnostmi připojení (včetně HDMI, MHL, čtečky paměťových karet či bezdrátovými Wi-Fi a Bluetooth). Bohatou výbavu doplňuje prostředí postavené na platformě Android.

Štítky: 

Podobné články

NEC: projektor P605UL

11. 8. 2019. (redaktor: František Doupal, zdroj: NEC)
Společnost NEC Display Solutions Europe uvedla na trh téměř bezhlučný laserový projektor, který poskytuje kvalitní vizuální zážitek. Model NEC P605UL s rozlišením WUXGA přináší vysoký výkon a produktivitu na mítinky bez rušení hlukem z provozu projektoru s téměř bezúdržbovým provozem. Čtěte více

Epson: projektor EF-100W/B

4. 8. 2019. (redaktor: František Doupal, zdroj: Epson)
První přenosný laserový projektor společnosti Epson byl navržen tak, aby byl co nejflexibilnější pro domácí uživatele, jak z hlediska použitelnosti, tak z hlediska provedení. Model EF-100W/B je nejmenší laserový projektor společnosti Epson, jehož nejdelší strana měří pouhých 23 cm. Čtěte více

Canon: projektor 4K6021Z

6. 7. 2019. (redaktor: František Doupal, zdroj: Canon)
Společnost Canon uvedla na trh laserový projektor XEED 4K6021Z s vysokým jasem a nativním rozlišením 4K, který navazuje na úspěšný model XEED 4K5020Z. Nový model projektoru je dalším přírůstkem do široké nabídky 4K řešení společnosti Canon. Přístroj vybavený dvěma rozhraními Display Port podporuje kreativní instalace a zjednodušuje zapojení do stávající audiovizuální infrastruktury. Kvůli úspoře provozních nákladů do 4K projekce je model 4K6021Z koncipovaný jako hospodárný a nízkoúdržbový. Čtěte více

Červnový Reseller Magazine je tu!

6. 6. 2019. (redaktor: Jakub Špaček, zdroj: DCD Publishing)
Poslední vydání prvního pololetí 2019 je tady a je nabité nejrůznějšími články víc než kdy dříve. Léto už je skoro tady a tak jsme si pro vás připravili hned několik tematických okruhů, u nichž si můžete dle libosti doplnit své aktuální vědomosti. Mezi hlavní témata červnového čísla tak patří projektory všeho druhu, esport a gaming obecně nebo blockchain a s ním neodmyslitelně spjaté kryptoměny. Čtěte více