Project Athena od Intelu definuje podobu moderních přenosných počítačů

14. 8. 2019. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
Něco podobného už tu před lety bylo. Tehdy Intel propagoval označení „Ultrabook“, které výrobcům předepisovalo, jak by měl vypadat ideální přenosný počítač své doby. Nyní přichází Project Athena, jehož cílem je znovu přinést na trh inovativní přenosné počítače postavené na moderních standardech a technologiích, které umožní maximálně využívat funkce a možnosti současného mobilního hardwaru.

Project Athena je tedy inovační program, který kromě Intelu spojuje i další výrobce, jehož cílem je přinést na trh pokročilé přenosné počítače založené na moderních technologiích a schopné svým majitelům doručit uživatelskou zkušenost na základě jejich každodenních zvyků a požadavků.

Notebooky, které projdou potřebným certifikačním procesem, se budou moci honosit nálepkou s označením „Engineered for MOBILE PERFORMANCE“.

„S Project Athena od základu měníme náš přístup k inovacím nadefinováním přesných požadavků založených na každodenním používání počítačů jejich majiteli. Lidé dnes používají počítače na každém kroku, doma, při práci i na cestách, a tomu by měla odpovídat také kvalita a výbava jejich zařízení. Proto jsme spolu s našimi partnery připravili program, díky kterému naši zákazníci dostanou do ruky přesně takové počítače, jaké si přejí,“ uvedl při oficiálním přestavení Projectu Athena Josh Newman, viceprezident Intelu a generální manažer sekce PC Innovation Segment ve skupině Klientských zařízení.

Požadavky specifikace Project Athena 1.0:

  • „Okamžitá akce“: režimy „Connected Standby“ a „Lucid Sleep“ umožní počítač používat okamžitě po otevření víka, stisknutí vypínače nebo ověření uživatele některou z biometrických metod (např. skrze otisk prstu či rozpoznání obličeje). Vše by mělo být vyřešeno za méně než jednu sekundu.
  • Výkon a odezva: aby počítače nabídly potřebný výkon, budou osazeny procesory Intel Core i5 nebo i7 10. generace, nejméně 8 GB RAM, 256GB NVMe SSD a volitelně modulem Intel Optane H10.
  • Výdrž baterie: Kromě stanovené výdrže při práci na baterii (minimálně 16 hodin při přehrávání lokálně uloženého videa nebo devíti hodin práce) budou počítače nabízet rychlé nabíjení skrze USB-C (za méně než 30 minut by mělo být možné baterii dobít pro další čtyři hodiny provozu) a také řadu technologií pro maximální snížení a zefektivnění spotřeby.
  • Konektivita: kromě USB-C a Thunderbolt 3 budou počítače v základu nabízet Wi-Fi 6 Gig+ (802.11ax) a volitelně také gigabitové LTE.
  • Konstrukce: dané jsou také požadavky na design a provedení. Konstrukčně by mělo jít o tenké a lehké přístroje typu 2 v 1 s tenkými rámečky kolem obrazovky s úhlopříčkou 12–15 palců. Displeje budou dotykové při rozlišení minimálně Full HD. K dalším požadavkům patří podsvícení klávesnice, precision touchpad a podpora dotykového pera.
  • Inteligence: k dalším požadavkům patří integrace pokročilých funkcí pro hlasové ovládání (Far Field) a podpora technologií pro práci s umělou inteligencí a strojovým učením (OpenVINO a WinML).

Mezi první zařízení, které budou požadavky Project Athena splňovat, budou patřit Acer Swift 4, Dell XPS 13 2 v 1, HP Envy 13 Wood Series a HP EliteBook x360 1040 a 830 či Lenovo Yoga S940. Do projektu je však zapojena i řada dalších technologických partnerů včetně firmy Intel.

Video : 

Podobné články

Klíčové technologické trendy pro rok 2024 nejen v oblasti hostingu

27. 2. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: vshosting)
Minimalizace dopadu digitálního odvětví na životní prostředí, důležitost robustních zálohovacích řešení anebo vzestup generativní umělé inteligence. To a mnohé další bude hrát důležitou roli v oblasti technologických trendů pro rok 2024. Čtěte více

Trendy v bezpečnostních technologiích v roce 2024 podle společnosti Axis

4. 1. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Axis Communications)
„Tempo technologického vývoje, kterého jsme svědky za posledních 12 měsíců, je mimořádné. Často dokonce i pro odborníky, kteří se v odvětví technologií pohybují celé dekády. Nad dalším možným směrem vývoje se zamýšlí Johan Paulsson, CTO výrobce bezpečnostních kamer Axis Communications. Čtěte více

Rok 2024 podle Dellu: Demokratizace AI, rozšíření moderního edge a princip zero trust

26. 12. 2023. (redaktor: František Doupal, zdroj: Dell Technologies)
Společnost Dell Technologies zveřejnila předpovědi pro rok 2024, které vypracoval John Roese, její globální technologický ředitel, a které zdůrazňují nové trendy, jež budou formovat odvětví informačních technologií v následujících letech. Čtěte více

Inovace vs. riziko: IT lídři se obávají o bezpečnost technologických inovací

26. 9. 2023. (redaktor: František Doupal, zdroj: Hewlett Packard Enterprise)
Rozvíjející se technologie, jako je generativní umělá inteligence, nutí organizace inovovat. Své sítě proto musí transformovat tak, aniž by ohrozily bezpečnost. Podle jednoho z průzkumů však až 64 % podnikových IT lídrů věří, že obavy o zajištění kybernetické bezpečnosti negativně ovlivňují ochotu jejich podniků investovat do inovativních technologií. Čtěte více