Project Athena od Intelu definuje podobu moderních přenosných počítačů

14. 8. 2019. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
Něco podobného už tu před lety bylo. Tehdy Intel propagoval označení „Ultrabook“, které výrobcům předepisovalo, jak by měl vypadat ideální přenosný počítač své doby. Nyní přichází Project Athena, jehož cílem je znovu přinést na trh inovativní přenosné počítače postavené na moderních standardech a technologiích, které umožní maximálně využívat funkce a možnosti současného mobilního hardwaru.

Project Athena je tedy inovační program, který kromě Intelu spojuje i další výrobce, jehož cílem je přinést na trh pokročilé přenosné počítače založené na moderních technologiích a schopné svým majitelům doručit uživatelskou zkušenost na základě jejich každodenních zvyků a požadavků.

Notebooky, které projdou potřebným certifikačním procesem, se budou moci honosit nálepkou s označením „Engineered for MOBILE PERFORMANCE“.

„S Project Athena od základu měníme náš přístup k inovacím nadefinováním přesných požadavků založených na každodenním používání počítačů jejich majiteli. Lidé dnes používají počítače na každém kroku, doma, při práci i na cestách, a tomu by měla odpovídat také kvalita a výbava jejich zařízení. Proto jsme spolu s našimi partnery připravili program, díky kterému naši zákazníci dostanou do ruky přesně takové počítače, jaké si přejí,“ uvedl při oficiálním přestavení Projectu Athena Josh Newman, viceprezident Intelu a generální manažer sekce PC Innovation Segment ve skupině Klientských zařízení.

Požadavky specifikace Project Athena 1.0:

  • „Okamžitá akce“: režimy „Connected Standby“ a „Lucid Sleep“ umožní počítač používat okamžitě po otevření víka, stisknutí vypínače nebo ověření uživatele některou z biometrických metod (např. skrze otisk prstu či rozpoznání obličeje). Vše by mělo být vyřešeno za méně než jednu sekundu.
  • Výkon a odezva: aby počítače nabídly potřebný výkon, budou osazeny procesory Intel Core i5 nebo i7 10. generace, nejméně 8 GB RAM, 256GB NVMe SSD a volitelně modulem Intel Optane H10.
  • Výdrž baterie: Kromě stanovené výdrže při práci na baterii (minimálně 16 hodin při přehrávání lokálně uloženého videa nebo devíti hodin práce) budou počítače nabízet rychlé nabíjení skrze USB-C (za méně než 30 minut by mělo být možné baterii dobít pro další čtyři hodiny provozu) a také řadu technologií pro maximální snížení a zefektivnění spotřeby.
  • Konektivita: kromě USB-C a Thunderbolt 3 budou počítače v základu nabízet Wi-Fi 6 Gig+ (802.11ax) a volitelně také gigabitové LTE.
  • Konstrukce: dané jsou také požadavky na design a provedení. Konstrukčně by mělo jít o tenké a lehké přístroje typu 2 v 1 s tenkými rámečky kolem obrazovky s úhlopříčkou 12–15 palců. Displeje budou dotykové při rozlišení minimálně Full HD. K dalším požadavkům patří podsvícení klávesnice, precision touchpad a podpora dotykového pera.
  • Inteligence: k dalším požadavkům patří integrace pokročilých funkcí pro hlasové ovládání (Far Field) a podpora technologií pro práci s umělou inteligencí a strojovým učením (OpenVINO a WinML).

Mezi první zařízení, které budou požadavky Project Athena splňovat, budou patřit Acer Swift 4, Dell XPS 13 2 v 1, HP Envy 13 Wood Series a HP EliteBook x360 1040 a 830 či Lenovo Yoga S940. Do projektu je však zapojena i řada dalších technologických partnerů včetně firmy Intel.

Video : 

Podobné články

Bezdotyková kancelář trendem budoucnosti?

10. 8. 2020. (redaktor: František Doupal, zdroj: Canon)
Kancelářská práce se v důsledku pandemie jednou provždy změní. Firmy začnou více dbát na zdraví a bezpečí svých zaměstnanců a bezdotyková obsluha sdílených zařízení se stane samozřejmostí. Producenti kancelářské techniky ale budou nuceni vyhovět i náročnějším požadavkům klientů, třeba na instalaci a konfiguraci zařízení s minimem osobního kontaktu. Čtěte více

10 oblastí, kde nám technologie pomohou přizpůsobit se nové realitě

10. 8. 2020. (redaktor: František Doupal, zdroj: Cisco)
Uplynulé měsíce nám daly nahlédnout do budoucnosti. Navzdory určité počáteční panice pandemie nezbořila internet. Naopak. Zvýraznila rychlost, s jakou dokáží technologie reagovat na nenadálou situaci, a zásadní význam vysoce odolné, globálně škálovatelné infrastruktury, která udrží svět v chodu. Čtěte více

Specifikace standardu DDR5 jsou kompletní. Co nové paměti přinesou?

5. 8. 2020. (redaktor: František Doupal, zdroj: JEDEC)
Asociace JEDEC zveřejnila finální specifikace pro operační paměti DDR5. Jaké novinky a vlastnosti dostaly paměti, které se snad již v roce 2021 nejprve objeví v serverech a HPC, a následně i ve spotřebitelském segmentu, dostaly od svých autorů do vínku? Čtěte více

Budoucnost rozvodných sítí: Grid jako digitální platforma, energetika jako síťová ekonomika.

24. 7. 2020. (redaktor: František Doupal, zdroj: Gartner)
Analytik Gartneru Žarko Sumić představil na brífinku pro české a slovenské publikum vizi dalšího směřování energetiky – utility se podle Sumiće díky digitalizaci, rychlému rozmachu spotřebitelských energetických technologií a rostoucí distribuovanosti zdrojů promění z dodavatelů energií v provozovatele platforem pro sdílení energetických zdrojů. Čtěte více