Project Athena od Intelu definuje podobu moderních přenosných počítačů

14. 8. 2019. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
Něco podobného už tu před lety bylo. Tehdy Intel propagoval označení „Ultrabook“, které výrobcům předepisovalo, jak by měl vypadat ideální přenosný počítač své doby. Nyní přichází Project Athena, jehož cílem je znovu přinést na trh inovativní přenosné počítače postavené na moderních standardech a technologiích, které umožní maximálně využívat funkce a možnosti současného mobilního hardwaru.

Project Athena je tedy inovační program, který kromě Intelu spojuje i další výrobce, jehož cílem je přinést na trh pokročilé přenosné počítače založené na moderních technologiích a schopné svým majitelům doručit uživatelskou zkušenost na základě jejich každodenních zvyků a požadavků.

Notebooky, které projdou potřebným certifikačním procesem, se budou moci honosit nálepkou s označením „Engineered for MOBILE PERFORMANCE“.

„S Project Athena od základu měníme náš přístup k inovacím nadefinováním přesných požadavků založených na každodenním používání počítačů jejich majiteli. Lidé dnes používají počítače na každém kroku, doma, při práci i na cestách, a tomu by měla odpovídat také kvalita a výbava jejich zařízení. Proto jsme spolu s našimi partnery připravili program, díky kterému naši zákazníci dostanou do ruky přesně takové počítače, jaké si přejí,“ uvedl při oficiálním přestavení Projectu Athena Josh Newman, viceprezident Intelu a generální manažer sekce PC Innovation Segment ve skupině Klientských zařízení.

Požadavky specifikace Project Athena 1.0:

  • „Okamžitá akce“: režimy „Connected Standby“ a „Lucid Sleep“ umožní počítač používat okamžitě po otevření víka, stisknutí vypínače nebo ověření uživatele některou z biometrických metod (např. skrze otisk prstu či rozpoznání obličeje). Vše by mělo být vyřešeno za méně než jednu sekundu.
  • Výkon a odezva: aby počítače nabídly potřebný výkon, budou osazeny procesory Intel Core i5 nebo i7 10. generace, nejméně 8 GB RAM, 256GB NVMe SSD a volitelně modulem Intel Optane H10.
  • Výdrž baterie: Kromě stanovené výdrže při práci na baterii (minimálně 16 hodin při přehrávání lokálně uloženého videa nebo devíti hodin práce) budou počítače nabízet rychlé nabíjení skrze USB-C (za méně než 30 minut by mělo být možné baterii dobít pro další čtyři hodiny provozu) a také řadu technologií pro maximální snížení a zefektivnění spotřeby.
  • Konektivita: kromě USB-C a Thunderbolt 3 budou počítače v základu nabízet Wi-Fi 6 Gig+ (802.11ax) a volitelně také gigabitové LTE.
  • Konstrukce: dané jsou také požadavky na design a provedení. Konstrukčně by mělo jít o tenké a lehké přístroje typu 2 v 1 s tenkými rámečky kolem obrazovky s úhlopříčkou 12–15 palců. Displeje budou dotykové při rozlišení minimálně Full HD. K dalším požadavkům patří podsvícení klávesnice, precision touchpad a podpora dotykového pera.
  • Inteligence: k dalším požadavkům patří integrace pokročilých funkcí pro hlasové ovládání (Far Field) a podpora technologií pro práci s umělou inteligencí a strojovým učením (OpenVINO a WinML).

Mezi první zařízení, které budou požadavky Project Athena splňovat, budou patřit Acer Swift 4, Dell XPS 13 2 v 1, HP Envy 13 Wood Series a HP EliteBook x360 1040 a 830 či Lenovo Yoga S940. Do projektu je však zapojena i řada dalších technologických partnerů včetně firmy Intel.

Video : 
Štítky: 
Technologie, Notebooky, Ze světa firem, Acer, Dell EMC, HP Inc., Intel, Lenovo

Podobné články

Do „smart home“ plánuje investovat 16 % českých domácností

8. 11. 2019. (redaktor: František Doupal, zdroj: Energie ČS)
Průzkum společnosti Energie ČS, který pro ni uskutečnila agentura Foresite Marketing, se zaměřil mimo jiné na to, jaké technologie lidé používají v domácnostech a o jakých uvažují, že by si pořídili. Čtěte více

Firmám, které se přizpůsobují technologickým inovacím, rostou výnosy dvakrát rychleji

6. 11. 2019. (redaktor: František Doupal, zdroj: Accenture)
Rozsáhlý průzkum Systémy budoucnosti (Future Systems), který provedla společnost Accenture, odhalil masivní dopad investic do technologií a jejich zavádění na výkon společností, a ukazuje, jak přemýšlí společnosti, které jsou lídry ve svých odvětvích. Čtěte více

Zaostává Evropa v implementaci 5G?

14. 10. 2019. (redaktor: František Doupal, zdroj: Ericsson )
Podle reportu 5G Outlook for Europe, sponzorovaného společností Ericsson, Evropa zaostává v implementaci mobilních sítí 5G za Severní Amerikou i východní Asií. Provozovatelé jihokorejských sítí získali již čtyři měsíce od zavedení 5G dva miliony účastníků. USA aspirují na to, že zajistí největší pokrytí populace v nejkratším čase, zatímco Evropa se stále zaměřuje primárně na větší města a pouze na rychlý bezdrátový přístup. Čtěte více

Klíčové technologické trendy roku 2019 podle Gartneru

10. 9. 2019. (redaktor: František Doupal, zdroj: Gartner)
Senzory a mobilita, zlepšování lidských schopností, post-klasická výpočetní a telekomunikační technika, digitální ekosystémy, nebo pokročilá AI a analytika jsou klíčovými trendy na letošní hype křivce rodících se technologií. Čtěte více