Procesory Intel Tiger Lake (Core 11. generace) se hlásí do služby

4. 9. 2020. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing a Intel)
Intel oficiálně představil nejnovější generaci svých mobilních procesorů, jejichž nedílnou součástí se poprvé stávají také grafické čipy Iris Xe. Vedle dalšího dílčího nárůstu výkonu i energetické efektivity se můžeme těšit také na nové funkce, důraz na umělou inteligenci a aktuální komunikační protokoly. Další novinkou je představení certifikačního programu EVO.

Intel slibuje, že nové procesory, které jsou mimochodem stále vyráběny prostřednictvím 10nm výrobního procesu (jeho nejnovější a doposud nejpokročilejší iteraci Intel nazývá SuperFin) přinesou v kombinaci s novými grafickými čipy:

  • 2,7× rychlejší tvorbu obsahu;
  • 20% nárůst efektivity při práci s kancelářskými aplikacemi
  • 2× rychlejší odezvu při gamingu a streamingu (ve srovnání s konkurenčními produkty).

Nové modely budou (přinejmenším prozatím) opět dostupné ve standardních řadách i3, i5 a i7 s TDP v pohybujícím s v rozmezí 7 až 28 W. Grafické čipy Iris Xe zůstanou výsadou vyšších řad i5 a i7, nejnižší řada i3 se bude muset spolehnout „jen“ na čipy UHD.

Intel se chlubí také rozšířenou a vylepšenou podporou umělé inteligence, která by měla umožnit např. vylepšení videokonferencí pomocí odstranění nežádoucího hluku na pozadí. Práci s umělou inteligencí má na starosti samostatná vyhrazená jednotka Neural Accelerator 2.0 (Intel GNA).

Vylepšení se dočkala také bezpečnost – na hardwarové úrovni konkrétně za pomoci technologií Intel Control Flow Enforcement Technology (CET) a Intel Total Memory Encryption.

V souladu s moderními trendy nové procesory samozřejmě podporují nejnovější komunikační technologie a protokoly jako PCI Express 4.0, Thunderbolt 4 nebo Wi-Fi 6 (Gig+).

Intel Xe

V čipu Xe by se měla projevit několikaletá snaha Intelu dohnat své konkurenty (zejména AMD) ve výkonu integrovaných grafických čipů, ve kterém dlouhodobě zaostával a nemohl se rovnat. Nyní, zdá se, Intel alespoň v tomto bodě svou konkurenci dohání a možná i předhání. Podle dostupných informací by měl výkon čipu Intel Xe předčit např. populární řešení jako Nvidia GeForce 350MX. A to již znamená, že kromě naprosto plynulé a zcela bezproblémové práce s multimédii bude možné na tenkém a lehkém notebooku „celkem v pohodě“ rozumně (v 1 080p) hrát i modernější herní tituly, což bylo až doposud takřka nemyslitelné.

Podle Intelu čip Xe svým výkonem předčí až 90 % diskrétních grafických řešení, které se běžně dodávají do zařízení, do kterých nové procesory svým pojetím směřují, k čemuž by mimo jiné mělo přispět 96 EU jednotek a 16 MB L3 cache paměti.

S novými čipy přijde ruku v ruce také podpora až 8K HDR displeje nebo až čtyř současně připojených 4K HDR displejů.

Vedle již zmiňované podpory HDR přichází také např. podpora kodeku AV1, která umožní ještě efektivnější zpracování obrazu ve 4K rozlišení.

Intel EVO

Jistě si vzpomenete na označení sjako Ultrabook nebo Project Athena. Intel EVO je něco jako jejich pokračovatel, opět jde o „nálepku“, kterou se mohou chlubit notebooky splňující určité, předem dané parametry, jež by zákazníkům měli pomoci při výběru jako určitý punc kvality a moderních technologií. Aby mohl notebook dostat označení Intel EVO, musí:

  • mít patřičný procesor Intel;
  • schopnost probudit se během jedné sekundy;
  • adekvátně rychle reagovat i při práci na baterii;
  • vydržet alespoň devět hodin (u notebooků s Full HD displeji);
  • být schopný se během 30 minut dobít na další alespoň čtyři hodiny práce.

Nová korporátní identita

Vedle, pro většinu lidí nejspíš důležitějších novinek, Intel představil také nové logo a vlastně pozměnil a přepracoval celou svou korporátní identitu... 

Video : 
Štítky: 
PřílohaVelikost
PDF icon 11th-gen-intel-core-product-brief.pdf1.98 MB

Podobné články

Potvrzeno: Nvidia kupuje ARM

15. 9. 2020. (redaktor: František Doupal, zdroj: Nvidia)
Nvidia se s firmou SoftBank dohodla na podmínkách akvizice britské technologické společnosti ARM. Kvůli déletrvajícím spekulacím však již nejde o žádné velké překvapení, informace o jednáních se objevovaly již během letních prázdnin. Čtěte více

Macy přecházejí na vlastní procesory

25. 6. 2020. (redaktor: František Doupal, zdroj: Apple)
Spekulovalo se o tom již delší dobu, nyní je to konečně oficiální. Americký Apple začne své počítače, stejně jako iPady a iPhony, postupně osazovat vlastními čipy. Nazývá je Apple Silicon, jsou postaveny na bázi ARM a Applu to umožní oprostit se od závislosti na Intelu a zároveň mu to poskytne řadu dalších výhod. Čtěte více

Lenka Priesolová z ASBIS CZ představuje procesory AMD RYZEN 3. generace

22. 6. 2020. (redaktor: Reseller Magazine OnLine, zdroj: ASBIS CZ)
Zajímají vás výsledky testů procesorů AMD, ale nemáte čas pročítat všechny recenze? Podívali jsme se na nejvýznamnějších světové weby (např. TomsHardware, Anandtech, Overclockers a další), porovnali výsledky za vás a připravili jednoduchý přehled nejdůležitějších informací. Čtěte více

ASBIS představuje kompaktní počítače Intel NUC desáté generace

15. 6. 2020. (redaktor: Reseller Magazine OnLine, zdroj: ASBIS CZ)
Společnost ASBIS CZ měla jako jedna z prvních možnost vyzkoušet si minipočítač Intel NUC desáté generace, který se právě dostává k dealerům a do prodejen. V čem překvapil a jaké dostal počítač hodnocení? Čtěte více