Procesory Intel Tiger Lake (Core 11. generace) se hlásí do služby

4. 9. 2020. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing a Intel)
Intel oficiálně představil nejnovější generaci svých mobilních procesorů, jejichž nedílnou součástí se poprvé stávají také grafické čipy Iris Xe. Vedle dalšího dílčího nárůstu výkonu i energetické efektivity se můžeme těšit také na nové funkce, důraz na umělou inteligenci a aktuální komunikační protokoly. Další novinkou je představení certifikačního programu EVO.

Intel slibuje, že nové procesory, které jsou mimochodem stále vyráběny prostřednictvím 10nm výrobního procesu (jeho nejnovější a doposud nejpokročilejší iteraci Intel nazývá SuperFin) přinesou v kombinaci s novými grafickými čipy:

  • 2,7× rychlejší tvorbu obsahu;
  • 20% nárůst efektivity při práci s kancelářskými aplikacemi
  • 2× rychlejší odezvu při gamingu a streamingu (ve srovnání s konkurenčními produkty).

Nové modely budou (přinejmenším prozatím) opět dostupné ve standardních řadách i3, i5 a i7 s TDP v pohybujícím s v rozmezí 7 až 28 W. Grafické čipy Iris Xe zůstanou výsadou vyšších řad i5 a i7, nejnižší řada i3 se bude muset spolehnout „jen“ na čipy UHD.

Intel se chlubí také rozšířenou a vylepšenou podporou umělé inteligence, která by měla umožnit např. vylepšení videokonferencí pomocí odstranění nežádoucího hluku na pozadí. Práci s umělou inteligencí má na starosti samostatná vyhrazená jednotka Neural Accelerator 2.0 (Intel GNA).

Vylepšení se dočkala také bezpečnost – na hardwarové úrovni konkrétně za pomoci technologií Intel Control Flow Enforcement Technology (CET) a Intel Total Memory Encryption.

V souladu s moderními trendy nové procesory samozřejmě podporují nejnovější komunikační technologie a protokoly jako PCI Express 4.0, Thunderbolt 4 nebo Wi-Fi 6 (Gig+).

Intel Xe

V čipu Xe by se měla projevit několikaletá snaha Intelu dohnat své konkurenty (zejména AMD) ve výkonu integrovaných grafických čipů, ve kterém dlouhodobě zaostával a nemohl se rovnat. Nyní, zdá se, Intel alespoň v tomto bodě svou konkurenci dohání a možná i předhání. Podle dostupných informací by měl výkon čipu Intel Xe předčit např. populární řešení jako Nvidia GeForce 350MX. A to již znamená, že kromě naprosto plynulé a zcela bezproblémové práce s multimédii bude možné na tenkém a lehkém notebooku „celkem v pohodě“ rozumně (v 1 080p) hrát i modernější herní tituly, což bylo až doposud takřka nemyslitelné.

Podle Intelu čip Xe svým výkonem předčí až 90 % diskrétních grafických řešení, které se běžně dodávají do zařízení, do kterých nové procesory svým pojetím směřují, k čemuž by mimo jiné mělo přispět 96 EU jednotek a 16 MB L3 cache paměti.

S novými čipy přijde ruku v ruce také podpora až 8K HDR displeje nebo až čtyř současně připojených 4K HDR displejů.

Vedle již zmiňované podpory HDR přichází také např. podpora kodeku AV1, která umožní ještě efektivnější zpracování obrazu ve 4K rozlišení.

Intel EVO

Jistě si vzpomenete na označení sjako Ultrabook nebo Project Athena. Intel EVO je něco jako jejich pokračovatel, opět jde o „nálepku“, kterou se mohou chlubit notebooky splňující určité, předem dané parametry, jež by zákazníkům měli pomoci při výběru jako určitý punc kvality a moderních technologií. Aby mohl notebook dostat označení Intel EVO, musí:

  • mít patřičný procesor Intel;
  • schopnost probudit se během jedné sekundy;
  • adekvátně rychle reagovat i při práci na baterii;
  • vydržet alespoň devět hodin (u notebooků s Full HD displeji);
  • být schopný se během 30 minut dobít na další alespoň čtyři hodiny práce.

Nová korporátní identita

Vedle, pro většinu lidí nejspíš důležitějších novinek, Intel představil také nové logo a vlastně pozměnil a přepracoval celou svou korporátní identitu... 

Video : 
Štítky: 
PřílohaVelikost
PDF icon 11th-gen-intel-core-product-brief.pdf1.98 MB

Podobné články

Intel zahájil prodej nových mobilních procesorů 11. generace

13. 5. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: Intel)
Nejnovější generace notebookových herních CPU od Intelu, označovaná také jako Tiger Lake-H, dosahuje taktů až 5 GHz. Procesory vyráběné 10nm SuperFin metodou slibují maximální možný výkon pro hráče, tvůrce obsahu i profesionální uživatele. Současně byly představeny procesory pro mobilní profesionály zastoupené modely Core i9-11950H Xeon W-11000. Čtěte více

ARMové Macy získávají díky Parallels schopnost spouštět Windows

19. 4. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: Parallels)
Nová verze nástroje Parallels Desktop 16.5 pro Mac přináší do světa počítačů vybavených armovými procesory Apple M1 možnost spouštění virtualizovaných Windows 10 (v ARM edici). Čtěte více

Nvidia představila vlastní serverové procesory

15. 4. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: Nvidia)
Grace, jak Nvidia svůj nový procesor nazývá, je založen na ARMu. Ve vybraných operacích, jako jsou výpočty pro umělou inteligenci a obecně high performance computing (HPC), na které se specializuje, slibuje oproti dnes běžně používaným řešením až 10× vyšší výkon. Čtěte více
Wafery pro produkci čipů

Nedostatek čipů může přetrvávat roky

7. 4. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: Yahoo Finance)
CEO a předseda představenstva společnosti Cisco Chuck Robbins se nechal v rozhovoru pro Yahoo Finance slyšet, že současné potíže s dodávkami čipů mohou přetrvat měsíce i roky. V podobném duchu se bohužel nesla i následná reakce šéfa Intelu Pata Gelsingera. Čtěte více