Proč je důležité být připraven na edge computing

28. 1. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: Schneider Electric)
S rozvojem digitalizace směřuje IT k více decentralizovanému a autonomnímu prostředí. Požadavky na zpracování a ukládání dat rostou, zároveň je žádoucí jejich rychlá dostupnost a reaktivita. A edge computing se tak stává stále častěji skloňovaným pojmem.

Právě kvůli zkracování doby přenosu dat a zvýšení dostupnosti se výpočetní procesy přenášejí na koncový bod sítě neboli ´edge´, který je součástí větší cloudové architektury.

„Edge computing je přirozeným důsledkem Industry 4.0 a IoT. Doslova všechna zařízení v dnešní době generují nějaká data, která je potřeba rychle zpracovávat a na jejich základě rozhodovat co a jak dál,“ uvedl David Zika, šéf divize Secure Power společnosti Schneider Electric, která řešení pro edge computing poskytuje.

Jde o reakční dobu

Smyslem edge je přesunutí obsahu a aplikací, které vyžadují velkou přenosovou kapacitu a jsou citlivé na rychlost reakce, někam blíže k uživatelům nebo zdrojům dat – tedy fyzicky tam, kde data vznikají. Díky tomu se zkracuje reakční doba při komunikaci koncových zařízení s centrálou, která je zpravidla někde v cloudu. Lze si to představit na příkladu výrobní linky, která potřebuje reagovat v rámci výrobního procesu okamžitě na vzniklou situaci a nemůže čekat na to, až si centrální systém v zahraničí rozmyslí další krok. I latence v řádech několika milisekund může být v tomto případě dlouhá.  „Prakticky všechna odvětví dnes generují data, která je třeba okamžitě zpracovávat a vyhodnotit, ať už jde o řízení dopravy, logistiku, retailové řetězce, zdravotnictví, bezpečnostní aplikace nebo výrobu či energetiku. Moderní technologie jako rozšířená realita, videoanalytika, prodejní aplikace personal shopping nebo třeba semi-autonomní vozidla budou na edge computingu závislá,“ doplnil Zika.

Datové centrum nebo IT stojan

Co si pod pojmem edge computing představit fyzicky? Záleží na lokalizaci a činnosti, pro kterou je takové koncové zařízení určeno. Zatímco centrální a regionální datové centrum pro „edge“ je v podstatě standardním datovým centrem se všemi parametry bezpečnosti a udržitelnosti, lokální datové centrum může mít podobu jednoho IT stojanu, který je „místností“ sám o sobě. Může stát prakticky kdekoliv a být autonomním datovým centrem s integrovanou fyzickou bezpečností, zhášením, chlazením, UPS, rozvody energie a dalšími komponenty.

„Další variantou jsou edge zařízení určená pro IDF neboli podružné rozvaděče, které máte někde v rámci areálu nebo budovy. Jsou reprezentovány obyčejným rackem, zaskleným a pověšeným na stěnu. Mají v sobě aktivní prvky a nějaký server, to je vše. S nárůstem dat je potřeba tato zařízení posilovat z pohledu spotřeby energií, ventilace nebo kyberbezpečnosti. A právě v tu chvíli můžete použít nějakou edge aplikaci – například rack s prachovým filtrem a aktivní ventilací a instalovat ho prakticky kdekoliv s jistotou, že vše, co je uvnitř, je zabezpečeno v adekvátním prostředí,“ vysvětlil Zika.

Na energii záleží

S raketově rostoucím objemem dat, která dnes generují téměř všechny lidské činnosti, je nasnadě i otázka spotřeby elektrické energie. Při současném tempu budou do roku 2040 datová centra ve spotřebě energií dominovat. A vzhledem k tomu, že chlazení v datových centrech využívá zhruba 40 % elektrické energie z celkové spotřeby datového centra, bavíme se o velké výzvě, která před námi stojí. „Ve Schneider Electric dlouhodobě spolupracujeme s největšími datovými centry na světě a za posledních 10 let se nám podařilo zvýšit jejich účinnost o 80 %. Například díky nasazení ekonomizérů Ecoflair zákazník ušetří 30 % energie, kterou místo na chlazení může využít pro provoz samotného IT zařízení,“ uzavřel David Zika. Aktuální období, kdy se celý svět potýká s koronavirovou pandemií, navíc dává nový rozměr potřebě digitální transformace. Všechny obory a oblasti, kde je to jen trochu možné, jsou nuceny digitalizovat. Tím se dostáváme zpět k velkému objemu dat a jejich zpracování. Ať už se jedná o dostatečnou kapacitu pro videokonference nebo třeba o nový byznys model, kdy budou firmy zákazníkům prezentovat své výrobky prostřednictvím rozšířené reality. Tyto prvky přináší nároky na podpůrnou infrastrukturu z hlediska napájení, chlazení, distribuce. To vše je příležitost pro edge computing.

Štítky: 
Edge computing, Schneider Electric

Podobné články

Výhled IT prodejního kanálu na rok 2024 a dále

11. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Eaton)
Navzdory přetrvávajícím problémům vykazuje světový trh s IT po třech letech nepříznivých okolností známky oživení. Předpokládá se, že v roce 2024 vzrostou celosvětové dodávky osobních počítačů o osm procent a o stejné procento se zvýší i výdaje na IT oproti předchozímu roku. Co tedy bude toto oživení trhu znamenat pro IT prodejní kanál v nadcházejících měsících? Čtěte více

Rok 2024 podle Dellu: Demokratizace AI, rozšíření moderního edge a princip zero trust

26. 12. 2023. (redaktor: František Doupal, zdroj: Dell Technologies)
Společnost Dell Technologies zveřejnila předpovědi pro rok 2024, které vypracoval John Roese, její globální technologický ředitel, a které zdůrazňují nové trendy, jež budou formovat odvětví informačních technologií v následujících letech. Čtěte více

Red Hat představil novinky v otevřeném hybridním cloudu

15. 11. 2023. (redaktor: František Doupal, zdroj: Red Hat)
Red Hat představil na konferenci KubeCon 2023 přínosy své vize otevřeného hybridního cloudu. Oznámil zde řadu inovací z oblasti edge computingu a uvedl zajímavé aktualizace svých produktů. Odhalena byla i očekávaná vylepšení pro vývojáře a vize společnosti pro umělou inteligenci a automatizaci. Čtěte více

QNAP uvedl na trh cenově dostupné řízené chytré edge switche s kybernetickou ochranou

19. 10. 2023. (redaktor: František Doupal, zdroj: QNAP)
Společnost QNAP představila QGD-1600, 16portový gigabitový chytrý edge switch/switch pro kyberbezpečnost, a QGD-1602, 8portový 2,5GbE a 8portový gigabit chytrý edge switch/switch pro kyberbezpečnost. Kromě správy sítě na 2. vrstvě a softwarově definovaných funkcí podporují zařízení QGD-1600 a QGD-1602 běh virtuálních počítačů při nasazení funkcí VPN, firewallů a správy sítě. Čtěte více