Proč bude svět nadále tisknout

11. 7. 2023. (redaktor: František Doupal, zdroj: Epson)
Není překvapením, že firma známá svými tiskárnami říká, že svět bude tisknout i nadále. Stojí ale za to probrat, proč jsme o tom tak přesvědčeni, když digitalizace neustále revolucionalizuje každý sektor v oboru.
Marcel Divín, national sales manager společnosti Epson

Stručně řečeno – tisk v podobě, kterou si představí většina lidí, nikam nezmizí. Tisk ale neznamená jen inkoust na stránce. Existuje více faktorů, kvůli kterým je tisk stále zásadnější pro organizace z celého světa, z nichž mnoho využívá naši unikátní technologii tiskové hlavy, která nabízí schopnost tisknout pomocí téměř jakékoli kapaliny nebo substrátu.

Tisk nemá hranice

Tisk se stal vysoce inteligentním. Došlo k obrovským pokrokům v oblasti bio tisku, který umožňuje produkci organických a živých materiálů pro zdravotnické postupy, výzkum, školení a testování, a také k vývoji v oblasti tisku textilií, balicího materiálu, desek plošných spojů a kovů.

Po celém světě dochází ke vzrušujícímu vývoji v oblasti zdravotnictví. 3D tisk se například již používá k tisku lidských orgánů. Britští vědci pomocí kmenových buněk vytiskli lidské rohovky. V tomto výzkumu za účelem ověření konceptu techniky 3D tisku byly ze zdravé dárcovské lidské rohovky odebrány stromální buňky, které byly následně smíchány s alginátem a kolagenem pro vytvoření „bio inkoustu“, který lze tisknout. Pomocí levné 3D biotiskárny byl tento bioinkoust úspěšně vytisknut v soustředných kruzích, aby za méně než deset minut vytvořil tvar lidské rohovky.

K průlomům ale nedochází jen ve zdravotnictví. V posledních měsících se do popředí dostává neustále rostoucí segment 3D tisku jídla. Mezinárodní technologická společnost zaměřená na jídlo Steakholder Foods Ltd nedávno oznámila uvedení nového 3D tištěného kusu masa nazvaného Omakase Beef Morsels. Tento masový produkt s působivou strukturou je první svého druhu a byl vytvořen pomocí speciální 3D biotiskové technologie inspirované slavným japonským hovězím Wagyu.

Tato technologie není jen vysoce inovativní. Kromě toho také nabízí řešení některých naléhavých ekologických problémů, kterým svět čelí. Průmyslové farmy na maso jsou v současné době největšími přispěvateli ke klimatické změně, v tomto případě ale jídlo nevyžadující porážku zvířat eliminuje potřebu vychovávat zvířata za účelem spotřeby masových produktů. To pomůže zmírnit dopad potravinového průmyslu na životní prostředí a zvýší udržitelnost produkce jídla.

Nová éra průmyslového tisku

Digitální tisk se ve srovnání s tradičními metodami v posledních letech zrychlil, jelikož se rozšířily schopnosti pro balicí materiály, textil a označování. Digitální tiskové technologie jsou ze své podstaty udržitelnější než tradiční analogové alternativy a představují cestu směrem k čisté, efektivní, ziskové a lokální výrobě.

Ačkoli byl digitální tisk dříve využíván za účelem zlepšení kvality a ušetření času a zdrojů, dnes na něj organizace přecházejí také z důvodu pozitivních dopadů na dodavatelský řetězec. V důsledku toho se uznávanou výhodou digitálního tisku stal nearshoring, jelikož zefektivňuje celý výrobní proces a umožňuje výrobu produktů podle potřeby. Podle průzkumu společnosti McKinsey & Company 71 % oděvních a módních společností očekává, že do roku 2025 zvýší svůj podíl nearshoringu.

Při pohledu konkrétně na módní průmysl je hlavním faktorem vedoucím k přechodu na digitální tisk používání udržitelných postupů včetně efektivního využití vody a sníženého plýtvání chemikáliemi. V porovnání s tradičními analogovými systémy, u nichž je spotřeba vody a energie vysoká, digitální tiskové systémy zbytečné plýtvání omezují. Například digitální potisk textilu může ušetřit až 95 % průmyslové spotřeby vody a spotřebu energie snížit o 75 %, což vede k prakticky minimálnímu využívání zdrojů.

Prostřednictvím zkrácených dodavatelských řetězců, výroby podle potřeby a nearshoringu, které umožňuje digitální tisk, mohou organizace zlepšit svůj dopad na životní prostředí a také svou efektivitu, kvalitu a náklady.

Komerční tisk přechází k ekologii

A ačkoli tisk nyní znamená mnohem více než jen kancelářské dokumenty a fotografie, vždy bude kromě digitálních médií potřeba i papír. Až 55 % respondentů v nedávné studii uvedlo, že jsou produktivnější a zapamatují si více informací, když pracují s papírem. Digitální dokumenty preferovalo méně než 20 %. To znamená, že tisk je stále důležitý a tištěné materiály obecně pravděpodobně v dohledné době nezmizí.

Existuje ale tlak na zvyšování udržitelnosti a ačkoli nemusí být kancelářský tisk v tomto kontextu vnímán pozitivně, pečlivý výběr technologie může mít významný dopad na cíle v oblasti udržitelnosti. V posledních několika letech se začaly rozmáhat komerční inkoustové tiskárny, protože používají až o 90 % méně energie a vytvářejí méně odpadu než srovnatelné laserové tiskárny.

Inkoustové tiskárny Epson používají technologii tisku Heat-Free, která k nanesení inkoustu nevyžaduje teplo. Místo toho využívají tlak piezoelektrického prvku, který se ohýbá dozadu a dopředu a vytlačuje kapky inkoustu z tiskové hlavy. Laserové tiskárny k tisku potřebují nahřát fixační jednotku, což vede k výrazně vyšší spotřebě energie, produkci CO2 a vyšším nákladům.

Mnoho společností investuje do inkoustových tiskáren, aby zvýšily udržitelnost. Podle dat IDC se očekává, že trh s firemními inkoustovými tiskárnami vzroste o +7,2 % ročně, s čímž kontrastuje meziroční pokles poptávky po laserovém tisku o 1,1 % (IDC, Worldwide Hardcopy Peripherals Tracker, 4. čtvrtletí 2022). Lídři, kteří přechod ještě nezvažují, by jím mohli dosáhnout rychlých výsledků.

Domácí tisk je na vzestupu

Hybridní práce tu s námi zůstává a v důsledku toho se zvýšily objemy domácího tisku. Stejně tak se zvýšilo povědomí o službách předplatného inkoustu. Výzkum ukázal, že 63 % lidí doma tiskne více než před rokem a 56 % říká, že potřebuje tisknout dokumenty za účelem podepsání nebo archivace (Home Printing Trends, 2023: Third Edition’, Quocirca, listopad 2021).

Pro odemčení výhod hybridní práce musí organizace vyhovět tiskovým požadavkům zaměstnanců pracujících z domova. Tyto požadavky jsou nyní více než kdy dříve posouvány do popředí určitými faktory, jako jsou zvyšující se ceny energií a vyšší očekávání, co se týče životních a pracovních standardů.

Vybírají-li se tiskárny pečlivě a používají-li se vhodným způsobem, mohou pomoci snížit náklady a spotřebu energie a zlepšit výsledky mnoha způsoby – od zlepšování udržitelnosti a pracovních postupů až po snižování promarněných pracovních hodin.

Ať žije tisk

Tisk má před sebou vzrušující budoucnost, zejména s ohledem na to, že organizace neustále přecházejí na inovativní technologie a materiály, o kterých se nám před lety ani nezdálo. Skutečnost, že se neustále ptáme, zda tiskový průmysl umírá, je důkazem jeho budoucnosti.

Od skromného tiskařského lisu až po tisk lidských rohovek – tisk vzkvétá.

Autor: Marcel Divín, national sales manager společnosti Epson

Profilová karta firmy

Epson Europe B.V.

Epson Europe B.V.

Společnost Epson je globálním technologickým lídrem s historií sahající až do roku 1942, jehož cílem je přirozené propojení věcí, lidí a informací. Světovou důvěru si společnost získala díky svému závazku otevřenosti, spokojenosti zákazníků a udržitelnosti. Epson se soustředí především na výrobu inovativních a precizních produktů od tiskáren, přes skenery, projektory, chytré brýle, nositelné příslušenství až po roboty.

Zobrazit detail firmy

Podobné články

Epson zjednodušuje a zabezpečuje tisk pro zaměstnance pracující na dálku

16. 2. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Epson)
Společnost Epson přináší řešení Epson Bridge pro Microsoft Universal Print pro jednoduchý a bezpečný tisk při práci z domova. Novinka umožňuje vzdáleným pracovníkům tisknout, aniž by museli opustit firemní síť VPN, a to i když používají vlastní tiskárny. Čtěte více

Jediné komplexní řešení pro digitalizaci vyniká jednoduchostí

4. 7. 2023. (redaktor: Reseller Magazine OnLine, zdroj: Canon)
Tisk, kopírování a skenování dnes zvládají kancelářská tisková zařízení všech značek. S potřebou digitalizace ale přichází nutnost komplexního řešení pro správu dokumentů, které firmám pomůže pohodlně přejít do cloudu, a navíc bude uživatelsky přívětivé. Nejdál je v tomto směru Canon. Čtěte více

Společnosti Epson a MyQ představily řešení pro ekologicky šetrnější digitální pracoviště

15. 5. 2023. (redaktor: František Doupal, zdroj: Epson)
Kombinace patentované technologie Heat-Free společnosti Epson a pokročilých funkcí správy tisku a digitalizace MyQ X představuje efektivní řešení pro organizace, které chtějí minimalizovat svou ekologickou stopu a zároveň zefektivnit práci s dokumenty. Čtěte více
Autor: Marcel Divín, branch office manager společnosti Epson CZ&SK

Ingredience technologických inovací

6. 4. 2023. (redaktor: František Doupal, zdroj: Epson)
Čas plyne pouze jedním směrem a my se musíme vyvíjet spolu s ním. Technologie se stala ústředním prvkem našeho vývoje jako druhu a pravděpodobně tomu tak bude i nadále. V době konjunktury do ní lidé investují, aby se chopili tržních příležitostí. V době poklesu do ní investují, aby zvýšili efektivitu a minimalizovali náklady. Čtěte více