Prázdninové bezpečnostní hrozby

7. 8. 2009. (redaktor: , zdroj: )
TrendLabs společnosti Trend Micro zveřejnila některá zajímavá data, jak letní aktivity uživatelů využívají počítačoví zločinci při vymýšlení nových triků.

10. Pasti na hledače slev
V létě maloobchody často nabízejí slevy, protože počítají s tím, že uživatelé stráví víc času nakupováním a hledáním co nejlepších nabídek. Tvůrci malwaru lákají uživatele na slevy a speciální nabídky a pomocí nebezpečných odkazů je zavedou na speciálně vytvořené falešné servery, aby z nich vymámili informace. K těmto typům podvodů se obvykle používají populární, atraktivní výrobky, které jsou pro uživatele neodolatelné.

9. Falešné nabídky cestovních kanceláří a oznámení aerolinek
Během letních prázdnin a dovolených si lidé rezervují dnes už běžně letenky a zájezdy on-line. Bohužel už se objevili počítačoví zločinci, kteří zneužívají toto dnes běžné chování – získávání klientů, rezervace a nákupy lístků online – a rozesílají spam, který se tváří, že jej zaslaly aerolinky, ale ve skutečnosti obsahuje odkazy určené pro phishing nebo malware.

8. Phishing při internetových nákupech
Server eBay byl v roce 2007 nejpopulár­nějším on-line maloobchodem a zaznamenal více než 124 milionů jedinečných návštěvníků. Zároveň je však na prvním místě jiného žebříčku – jako webový server nejčastěji zneužívaný pro phishing.

7. Sezonní švindly
V létě pravidelně dochází k významným událostem. Počítačoví piráti však tyto akce zneužívají k balamucení uživatelů.

6. Škodlivé stažené soubory
V létě lidé tráví víc času stahováním souborů z internetu. Výměna většiny filmů, seriálů, hudby a softwaru prostřednictvím P2P sítí je sice pirátstvím, ale jde jen obtížně vymýtit a láká stále více uživatelů.Tyto servery jsou však nebezpečné, protože si uživatelé nemohou být jisti důvěryhodností stahovaných souborů.

5. Letní filmové trháky
Ve většině zemí je léto dobou relaxace a odpočinku — a ve volném čase se také často chodí do kina. V létě často přicházejí do kin velkorozpočtové trháky, protože distributoři očekávají vyšší návštěvnost.

4. Novinky a virová videa
O prázdninách mají studenti obvykle víc volného času, než během školního roku. V elektronickém věku obvykle zahánějí nudu brouzdáním po webu, aby jim neuteklo, co se kde děje zajímavého. Počítačoví zločinci pak zneužívají studentské nudy pomocí odkazů na falešné novinky, zprávy a videa, která nakazí jejich počítače.

3. Zákeřné výsledky vyhledávání
Novinky, nové filmy a nejrůznější šťavnaté drby, zejména když se týkají hollywoodských celebrit, snadno přilákají lidi, kteří chtějí „mít přehled“.Počítačoví piráti pak s gustem infikují výsledky hledání týkající se nejatraktivnějších a nejnovějších věcí, které jsou právě “in”, ke svým cílům, tj. k nákaze co největšího počtu zvědavých návštěvníků.

2. Nákaza často navštěvovaných webů
Často navštěvované weby, například stránky cestovních agentur, hotelů a obchodů, přímo přetékají lidmi, kteří si rezervují letenky nebo ubytování a nakupují letní oblečení a doplňky na dovolenou. A tak se sem hrnou i počítačoví zločinci, aby v těchto davech ulovili co nejvíc obětí.

1. Hrozba jménem „social networking“
Léto je také populární dobou pro obnovení kontaktu s přáteli a s rodinou. A protože jsou k tomu často využívány weby pro tzv. „social networking“, jako Facebook či Twitter, jsou teď i ty často cílem počítačových zločinců.