Praha má nejvyšší mzdy ze zemí V4

3. 2. 2020. (redaktor: František Doupal, zdroj: Grafton Recruitment)
Ze srovnání mezd v České republice, Slovensku, Maďarsku a Polsku, který provedla personální agentura Grafton Recruitment, vyplývá, že ve většině oborů a pracovních pozici dosáhnou zaměstnanci na nejvyšší mzdy v Praze, ačkoliv se najdou i výjimky. Například programátoři si nejvíce vydělají v Budapešti, HR ředitelé v Bratislavě a marketingoví experti ve Varšavě.

„Trh práce v ČR je ze zemí V4 nejrozvinutější a zároveň nejnapjatější. V porovnání se Slovenskem, Maďarskem a Polskem ještě stále dosahujeme nejvyšší průměrné mzdy, což může být pro uchazeče o práci ze sousedních zemí motivující,“ řekl Martin Malo, ředitel personální agentury Grafton Recruitment, a dodal: „Nejlepší podmínky pro migraci pracovních sil mezi zeměmi jsou tradičně mezi Českou republikou a Slovenskem, stále častěji však do ČR za prací přicházejí i Poláci. Náš průzkum ukázal, v jakých oborech a na jakých pozicích jsou rozdíly nejmarkantnější a kde se tedy skrývá pro české zaměstnavatele největší potenciál.“

Programátory platí nejlépe Maďarsko, SAP konzultanty ČR

V Bratislavě mají programátoři z metropolí V4 nejnižší mzdy, naopak nejvíce si vydělají v Budapešti. Například vývojář (C/C++, Java/C#) s max. tříletou praxí v Bratislavě bere od 35 tisíc měsíčně, v Praze přitom může mít od 45 tisíc a v Budapešti dokonce od 47 tisíc. Nejvíce si programátoři vydělají opět v Budapešti, zkušený vývojář zde může brát až 126 tisíc, v Praze 120 tisíc a v Bratislavě 95 tisíc.

„I když Praha při srovnání se středoevropskými metropolemi programátorům ty nejlepší podmínky nenabízí, stále se zdejší mzdy pohybují výše než na Slovensku a je tedy pravděpodobné, že slovenští experti budou na nabídky českých firem slyšet,“ uvedl Martin Malo a doplnil: „Stejně tak SAP konzultanti si v Praze vydělají nejvíc. Firmy je můžou tedy lovit napříč zeměmi V4.“ SAP konzultanti bez praxe si nejméně vydělají v Bratislavě (39 tisíc), v Budapešti si však přijdou již na 47 tisíc a v Praze dokonce na 55 tisíc. SAP konzultanti s praxí si nejvíce vydělají opět v Praze (150 tisíc), následuje Budapešť (118 tisíc) a Bratislava (108 tisíc).

Při srovnání IT mezd v Praze a Bratislavě jsou vyšší mzdy v Praze, a to často velmi výrazně. Například velmi zkušený vývojář v Praze bude brát 90-120 tisíc, ale v Bratislavě jen 64-95 tisíc. Zkušený SAP konzultant v Praze bude mít měsíční mzdu 100-150 tisíc, ale v Bratislavě 77-108 tisíc. Také administrátoři v Praze na tom jsou lépe (50-90 tisíc) oproti Bratislavě (39-77 tisíc). Nejvýraznější rozdíl v IT mzdách mezi Prahou a Bratislavou je u pozice CIO, zatímco v Praze mohou ředitelé informatiky brát 150-250 tisíc, tak v Bratislavě 128-154 tisíc, což je u horní hranice rozdíl téměř 100 tisíc korun měsíčně.

Obchodní a marketingoví ředitelé se mají nejlépe v Polsku a Maďarsku

Zajímavé údaje přinesl průzkum v oboru obchod a marketing. Mzdy se u řady pozic na nejvyšší úrovni pohybují v Polsku. Například obchodní ředitelé si v Polsku vydělají 84-179 tisíc, v ČR 70-150 a na Slovensku dokonce jen 64-92 tisíc. Podobná situace vládne i na pozici marketingového ředitele, která je nejvýnosnější v Maďarsku a Polsku. Zatímco v prvně jmenované zemi berou lidé na této pozici od 95 až po 158 tisíc a v Polsku si mohou vydělat až 179 tisíc, v Česku se jejich mzda pohybuje mezi 60 a 130 tisíci a na Slovensku mezi 77 a 116 tisíci. I PR manažer si nejméně vydělá na Slovensku, kde jeho mzda startuje na 31 tisících a nejvíce v Polsku, kde může brát až 96 tisíc.

Účetní, auditoři i finanční ředitelé vydělají nejvíce v ČR

„Pozice ve financích jsou v rámci zemí V4 nejlépe honorovány v České republice, nejhůř naopak na Slovensku. Je to příležitost jak pro slovenské finanční odborníky, tak pro české firmy,“ konstatoval Malo. Například finanční ředitel bere na Slovensku od 77 tisíc, avšak v Praze by mohl mít až 220 tisíc měsíčně, tedy téměř trojnásobek. Hlavní účetní na Slovensku vydělá od 33 do 69 tisíc, v Česku od 40 do 100 tisíc, v Maďarsku od 51 do 79 tisíc a v Polsku od 51 do 96 tisíc. Na nejlepší podmínky v Česku dosáhnou i auditoři, kteří si mohou vydělat 40-90 tisíc. Na Slovensku činí jejich příjem 26-44 tisíc, tedy výrazně méně. Podobně je tomu i v Maďarsku, kde jejich mzda činí 28-43 tisíc. V Polsku si přijdou na 30-72 tisíc.

V kontrastu se situací ve financích je nastavení v HR, kde si experti vydělají nejlépe na Slovensku. Například HR ředitel s více než 10 lety zkušeností si nejvíce může vydělat v Bratislavě (116-192 tisíc), na což nestačí ani pražská mzda 90-160 tisíc, ani budapešťských 103-126 tisíc, ani polských 78-179 tisíc.

Podobné články

Mzdy rostou, přesto v Brně a okolí chybí tisíce pracovníků

13. 7. 2018. (redaktor: Jakub Špaček, zdroj: Grafton Recruitment)
Z průzkumu mezd personální agentury Grafton Recruitment vyplývá, že v Jihomoravském kraji chybí tisíce pracovníků. Největší hlad po lidech panuje ve výrobě, IT a podnikových službách, velké problémy jsou i s vinaři, kterých školy aktuálně produkují méně, než kolik trh potřebuje. Mzdy dle ČSU meziročně rostly o 7 %, na celé řadě pracovních pozic šlo však o nárůst dvojciferný. Nejvyšší mzda v regionu dosáhla 200 tisíc měsíčně. Čtěte více