Pracovní stanice CELSIUS od Fujitsu: Tiché, spolehlivé, výkonné

16. 11. 2020. (redaktor: František Doupal, zdroj: Fujitsu)
Automatizované procesy řídící robotické výrobní linky, speciální software na simulaci pevnosti konstrukcí staveb, složité crashtesty automobilů, vizualizace aktuálních podmínek v reálném čase. Tyhle úkoly už dávno nezpracovávají týmy odborníků, ale složitý software. Software, který po-třebuje většinou extrémně výkonné procesory, jaké známe ze serverů. Jenže firmy se často bojí nedostatečného zabezpečení, a tak raději chtějí mít počítače fyzicky v kancelářích. (Advertoriál)

Proto Fujitsu nabízí zákazníkům, kteří touží po vysokém výkonu, dokonalé spolehlivosti a zabezpečení, pracovní stanice CELSIUS. Samotný koncept pracovní stanice vychází z kancelářského počítače. Tyhle mašiny ale jsou zpravidla vybaveny o dost výkonnějšími procesory, které se používají v serverech. Mají také mnohonásobně větší možnost rozšíření paměti RAM, diskové kapacity, možnost vložení přídavných, velmi výkonných výpočetních nebo virtualizačních karet. Samostatnou kapitolu tvoří grafický systém pracovních stanic, kde ve většině případů nestačí výkon grafické karty integrované v procesoru, ale používají se zde profesionální grafické karty – mnohdy rovnou dvě, tři nebo dokonce více. Výhodou těchto profesionálních karet je nejenom vysoký grafický výkon, ale i optimalizace zobrazení pro návrhářské a konstruktérské programy. Aby zákazník měl jistotu bezproblémového a rychlého provozu, je tato optimalizace ještě podpořena certifikacemi pro jednotlivé programy nebo pro celé skupiny programů na konkrétní modely grafických karet nebo celé pracovní stanice. Jedna z uznávaných certifikací se nazývá ISV a je to certifikace sdružení největších výrobců hardwaru a programového vybavení pro profesionální nasazení.

Typická pracovní stanice střední třídy může být dnes osazena jedním serverovým procesorem se čtyřmi až 28 fyzickými jádry, až 512 GB operační paměti RAM, typicky až čtyřmi či více SSD nebo SAS disky a až dvěma nejvýkonnějšími grafickými kartami s aktivním rozdělováním výkonu (SLI režim).

Ty nejvýkonnější pracovní stanice současnosti mají až dva procesory se čtyřmi až 28 jádry, což dá dohromady až 56 jader se 112 vlákny, až 1 TB operační paměti RAM a až tři nejvýkonnější grafické karty v SLI režimu. K tomu je ještě možné stanici rozšířit o výpočtové a virtualizační karty. Takto osazená pracovní stanice zvládne disciplíny jako vytváření prostředí ve 3D virtuální realitě, náročnou 3D vizualizaci v reálném čase nebo 3D modelování a vizualizaci složitých dynamických dějů jako například spalování v motoru, dynamické zatěžování budov, letadel nebo karosérií automobilů.

Fujitsu – specialista na pracovní stanice s dlouhou historií
V nabídce Fujitsu nalezne zákazník ucelené portfolio pracovních stanic. Všechny naše pracovní stanice se vyznačují vysokým výkonem, zároveň nízkou spotřebou elektrické energie a velmi tichým provozem. Také jsou osazeny profesionálními grafickými kartami, které jsou určeny pro provoz 24×7 a jsou testovány v souladu s normou ISV. A jako jedni z mála se můžeme pochlubit historií pracovních stanic delší než 25 let.

Nejnižší řada najde uplatnění tam, kde především grafický výkon běžného kancelářského počítače již nestačí. Typicky v oblasti strojírenství nebo stavebnictví při 2D a jednodušší 3D grafice v projekčních kancelářích, monitoringu kamerovými systémy atd. Do této skupiny patří CELSIUS W5010 v provedení tower a CELSIUS J5010 ve formátu Small Form Factor (desktopové provedení).

Střední třída, jejímž zástupcem je model CELSIUS M7010, se uplatňuje především v automobilovém a strojírenském průmyslu pro 2D a 3D návrhy objektů nebo celých celků, stejně tak je vhodný i na grafické efekty a 3D modelování ve filmovém průmyslu. Tato modelová řada má jednu unikátní vlastnost – téměř bezkabelové zapojení vnitřních komponent. Zdroj je „přicvaklý“ rovnou na desku, tedy ho během sekundy vytáhnete a zase nainstalujete. To samé s disky atd.

Nejvyšší řada zastoupená modelem CELSIUS R970 pak nachází uplatnění v automobilovém průmyslu pro 3D návrhy složitých celků, simulace dynamických jevů a zatížení na karoserie vyvíjených automobilů, v architektuře a stavebnictví, na vysokých školách, vědeckých ústavech, astronomii a jiných dalších odvětvích.

V portfoliu máme kromě standardních stolních také pracovní stanice určené k montáži do serveroven (zástupce CELSIUS C780) a mobilní pracovní stanici (model CELSIUS H780), která vypadá jako běžný patnáctipalcový notebook, ale může být osazena výkonným až šestijádrovým procesorem a profesionální dedikovanou grafickou kartou. Mobilní pracovní stanice je velmi výhodná pro uživatele, kteří tvoří v kancelářích nebo doma, ale zároveň potřebují prezentovat nebo dokonce upravovat výsledky své práce přímo u zákazníků. Typickým příkladem jsou konstruktéři nebo designéři, kteří mají mnohdy obecné zadání a přímo v terénu, například na stavbě, dolaďují se zadavatelem konečný výsledek na základě požadavků a přání na jedné straně a technických omezení na druhé straně.

V čem se pracovní stanice Fujitsu liší od konkurence? Pro výrobu desek se používají pouze nejkvalitnější materiály, tím pádem je celý systém efektivnější a vyzařuje méně zbytkového tepla. To zaručuje ekonomičtější provoz, který ušetří za dobu svého fungovaní nemalý peníz, ale nejen to. Díky menšímu „zahřívání“ není potřeba tolik aktivního odvětrávání, a to se samozřejmě projevuje i výrazně tišším chodem oproti konkurenčním modelům.

Autor: Samy A.Khaleg, Fujitsu product marketing manager

Profilová karta firmy

Fujitsu Technology Solutions GmbH

Fujitsu Technology Solutions GmbH

Na český trh vstoupila společnost Fujitsu v roce 1999, kdy vytvořila společný podnik se společností Siemens AG pod názvem Fujitsu-Siemens. V dubnu roku 2009 po odkoupení padesátiprocentního podílu od Siemensu vznikla společnost Fujitsu Technology Solutions Česká republika. V současné době je tato společnost zodpovědná za rozvíjení obchodních aktivit nejen v ČR, ale i na Slovensku a Maďarsku.

Zobrazit detail firmy

Podobné články

Prodej PC znovu vykázal dvouciferný nárůst

20. 10. 2020. (redaktor: František Doupal, zdroj: IDC)
Pandemický situace se i nadále kladně podepisuje pod prodeji osobních počítačů. Trh, složený ze stolních počítačů, notebooků a pracovních stanic, znovu vykázal dvouciferný nárůst prodeje. Během třetího čtvrtletí letošního roku se podle IDC celosvětově prodalo 81,3 milionu PC, což představuje meziroční nárůst o téměř 15 %. Čtěte více

Lenovo uvádí na trh počítače s předinstalovaným Ubuntu

29. 9. 2020. (redaktor: František Doupal, zdroj: Lenovo)
Společnost Lenovo rozšířila své portfolio o počítače s předinstalovaným operačním systémem Ubuntu LTS od společnosti Canonical. Dříve bylo Ubuntu přístupné pouze prostřednictvím přizpůsobené nabídky, nyní v nabídce naleznete komplexní řadu téměř 30 zařízení se systémem Ubuntu. Čtěte více
HP ZBook Power

HP Inc: notebooky ZBook Fury a ZBook Power

27. 9. 2020. (redaktor: František Doupal, zdroj: HP Inc.)
V minulosti tvůrci obsahu museli volit mezi výkonem a mobilitou. Dnešní nároční uživatelé hledají vyšší výkon, spolehlivost a lehké a tenké provedení, jež je odolné a snadno se používá při pohybu po domě, s dlouhou životností baterie pro práci kdekoli. Přesně těmto požadavkům odpovídají novinky od společnosti HP. Čtěte více

IDC: Prodej počítačů a tabletů za celý rok 2020 poroste

8. 9. 2020. (redaktor: František Doupal, zdroj: IDC)
První polovina roku 2020 přinesla, přinejmenším z pohledu výrobců, distributorů a prodejců ICT, vytoužené znovuzrození trhu počítačů a zejména tabletů. Ačkoli půjde podle všeho jen o krátkodobý jev, za celý rok 2020 by mělo jít celkově o 3,3% růst na výsledných 425,7 milionu zařízení. Čtěte více